Wicepremier Morawiecki o polskiej gospodarce na szczycie MFW i Banku Światowego - zdjęcie
08.10.16, 11:30Fot. Wikipedia

Wicepremier Morawiecki o polskiej gospodarce na szczycie MFW i Banku Światowego

Wicepremier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że plan gospodarczy rządu Prawa i Sprawiedliwości jest zgodny z zaleceniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podczas spotkania z polskimi korespondentami w Waszyngtonie wicepremier powiedział, że od zmieniających się prognoz PKB ważniejsze są solidne fundamenty wzrostu gospodarczego.

Mateusz Morawiecki powiedział, że rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zawiera elementy trwałego wzrostu, które rekomenduje Fundusz Walutowy. Należą do nich krajowy kapitał, konkurencyjność oparta o eksport i redukcja nierówności społecznych.

Wicepremier bagatelizował znaczenie obniżenia przez Bank Światowy prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce z 3,7 do 3,2 procent. "Nie ekscytuje nas tak aż bardzo czy to jest 3,2 czy pięć miesięcy wcześniej 3,7 tylko, żeby ten wzrost służył polskiemu społeczeństwu" - stwierdził wicepremier.

Mateusz Morawiecki dodał, że podczas rozmów w Waszyngtonie słyszy pozytywne oceny zmian jakie polski rząd wprowadza w polityce gospodarczej. "Szef Banku Światowego na nasz region powiedział, że polityka gospodarcza, która zakłada włączenie i solidarność społeczną jest czymś co oni popierają w coraz większej liczbie krajów" - poinformował Mateusz Morawiecki. Wicepremier powiedział też, że w stolicy USA rozmawiał o kwestii unikania płacenia podatków przez zagraniczne korporacje działające w Polsce.

dam/IAR