Wiara pomaga i uskrzydla. Obecność księdza jest bardzo potrzebna w chorobie - zdjęcie
25.12.20, 21:28fot. yt/archdiecezja łódzka

Wiara pomaga i uskrzydla. Obecność księdza jest bardzo potrzebna w chorobie

8

- Czasem uważa się, że kapelan to dodatek do całego systemu ochrony zdrowia, a nie pracownik. Mamy takie samo prawo, jak inni pracownicy szpitala. Niestety, to prawo czasami jest postrzegane w sposób subiektywny - powiedział kapelan szpitalny ks. Piotr Kubicki w rozmowie z portalem Radia Maryja.

- Bez duchowego rozwoju człowieka nie ma pełnego procesu wyzdrowienia pacjentów, dlatego jeden z lekarzy poprosił, żeby przychodzić na oddział, również w tym trudnym czasie. W szpitalu wszystko zależy od podejścia ludzi, ich wrażliwości, od tego, jak podchodzą do sprawy wiary i odpowiedzialności za potrzeby tych, których mają na oddziałach – podkreślają kapelani szpitalni ks. Piotr Kubicki SAC oraz ks. Marek Brożyna SAC.

- Dyrektor w sposób odpowiedzialny za chorych stwierdził, że powinna być Msza św., bo z niej korzystają nie tylko chorzy, ale i personel szpitala. Jeden z lekarzy na oddziale zaproponował kontynuowanie mojej posługi ze względu na potrzebę i, jak powiedział, prawidłowy proces leczenia. Bez duchowego rozwoju człowieka nie ma pełnego procesu wyzdrowienia pacjentów, dlatego ten lekarz poprosił, żeby przychodzić na oddział również w tym trudnym czasie. Jak widać, wszystko zależy od personelu szpitala, jego wrażliwości, od tego, jak podchodzi się do sprawy wiary i odpowiedzialności za potrzeby chorych – mówi ks. Kubicki.

- Pozytywem, który może być światełkiem, jest pewien przykład. Byłem u pewnego księdza. On był w izolacji, później go przeniesiono do sali z jednym panem, który przez parę dni leżał sam. Był zdruzgotany chorobą i długością pobytu na oddziale. Cieszył się, że spotkał księdza, wyspowiadał się, przyjął Komunię Św. oraz namaszczenie chorych i był szczęśliwy. Zaczął inaczej przeżywać swoją chorobę. Obecność księdza jest bardzo potrzebna. Wiara uskrzydla i pomaga w przeżywaniu choroby – powiedział z kolei ks. Marek Brożyna.

 

mp/radio maryja

Komentarze (8):

rebeliant2020.12.26 11:46
Choremu i niedołężnemu najbardziej potrzebne jest zdrowie. Bo jak każdy uczciwy człowiek wie - daj człowiekowi świat nieskończony, ciało jak tur silne, zdrowie doskonałe i należytą Ewelinkę, a nie będzie mu potrzebny ani potępiciel, ani wybawiciel. Ja bym tak mógł w nieskończoność. Żyć jak człowiek, a nie eunuch serafiński wpatrujący się w oblipicze niebiańską jak ćpun w hipnozie.
rebeliant2020.12.26 11:49
I w godzinie śmierci nie dam sobie tego wydrzeć, choćby mnie Bóg najwyższy piekłem najniższym mnie przypalał, to i tak taki kuj mu wyjdzie.
antoni.s2020.12.26 10:30
Zwłaszcza w domach opieki, hospicjach, doskonale zorientowani w tematyce spadkowej, annałach dziedziczenia, zawsze na posterunku gdy ktoś schodzi z tego świata, wyposażeni w odpowiednie druki, oświadczenia woli i wiedzę o ewentualnych spadkobiercach i majątku umierającego, służą pomocą i modlitwą.
Czym różni się "edukatorka seksualna" na etacie2020.12.26 7:52
w szkole od "księdza" na etacie w szpitalu? Jedno i drugie nie wytwarza niczego poza produktami przemiany materii.
Anonim2020.12.26 7:48
Klesza sekta nie ma żadnego wstydu w propagowaniu swojej chorej ideologii. Jak sępy krążą po oddziałach szpitalnych w nadziei, iż u któregoś z pacjentów odezwie się oprogramowanie zaszczepione w nim za młodu na lekcjach religii. I wtedy, gdy pacjent zawierza im się ze łzami w oczach, czują oni pełnię władzy. Bo o to w tym wszystkim chodzi, o władze!
Stachu2020.12.26 7:38
Tym niemniej pani Marysiu, księża mają to do siebie że nie lubią z natury brudzić sobie swoich rączek - także przy osobach chorych, bez względu na ilość wzniosłych dyrdymałów jakie wypowiadają w takich okolicznościach. I wtedy potrzebne są takie osoby jak ja czy pani - do hmmmm "brudnej roboty".
Anonim2020.12.26 2:17
Zdaniem pisowców nikt na nic nie umiera poza covidem z którym radzimy sobie najlepiej na świecie, A jeśli już ktoś umiera to dlatego że jest to wyż demograficzny. Także księża są zbędni. Szpitale powinni nie tylko zamrażać ale zlikwidować podobnie jak POZ. Lekarstwem na wszystko jest lockdown i miska ryżu.
Po 11....2020.12.25 21:38
Dla katolików obecność księdza jest bardzo potrzebna w chorobie. Ok, tylko dlaczego z podatków wszystkich opłaca się szpitalnych kapelanów? Dam przykład, aby udowodnić absurdalność tego rozwiązania. Dla wielu chorych dobry seks ma ewidentne działanie terapeutyczne. Ale czy to oznacza, że z naszych podatków należy zatrudniać panienki bzykanki w każdym szpitalu. Chyba niekoniecznie. Takie sprawy na własny ruchanek proszę. I te i tamte.