Wenezuela w ruinie: brakuje chleba, szczepionek, powrócił trąd - zdjęcie
12.01.19, 19:37

Wenezuela w ruinie: brakuje chleba, szczepionek, powrócił trąd

10

Nikt nie może już zanegować katastrofalnej sytuacji, w jakiej znajduje się Wenezuela. Widzimy to każdego dnia – mówi bp Victor Manuel Ochoa, ordynariusz kolumbijskiego miasta Cucuta, które znajduje się na granicy z Wenezuelą. Codziennie przybywa tam od 45 do 60 tys. Wenezuelczyków w poszukiwaniu pożywienia i lekarstw.

Wenezuela dzięki wielkim złożom naftowym należy do jednych z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej. Jej gospodarka została jednak zrujnowana przez neosocjalistyczne reformy Hugo Chaveza oraz jego następcy Nicolasa Maduro. Miliony Wenezuelczyków zdecydowały się na migrację. Wielu przybywa właśnie do znajdującego się na granicy kolumbijskiego miasta Cucuta. Mówi bp Ochoa.

Nie wolno ukrywać tragedii Wenezueli

“ Jest to wielka ludzka tragedia. Wielu Wenezuelczyków przybywa tu, by otrzymać choć trochę ryżu, chleba, mąki czy kukurydzy, bo w domu nie mają już niczego. Inni borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Potrzebują konkretnych lekarstw. Inni szukają u nas nawet zwykłych antybiotyków czy lekarstw na najpowszechniejsze choroby. Matki przyjeżdżają zaszczepić swoje dzieci. Powracają choroby, które w innych regionach świata zostały już zwalczone. Pojawił się na przykład trąd! – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Ochoa. – Wielki jest też dramat rozdzielonych rodziny. Ojcowie i matki emigrują, aby znaleźć pracę i przesłać pieniądze do Wenezueli. Każdego dnia przybywa do Kolumbii 6 tys. migrantów z Wenezueli. Niektórzy idą dalej do Chile, Peru czy Ekwadoru. Inni zostają. Szacuje się, że w Kolumbii jest ok. 1,5 mln Wenezuelczyków. Kryzys jest ogromny. Nikt nie może tego negować ani ukrywać. ”

Źródło: VaticanNews.va

Komentarze (10):

droma2019.01.13 12:30
komuna to dyktatura ciemniakow ,widac to na kubie,w wenezueli ,rosji skamielinie ,u nas jak rzadzili nie potrafili robic s,raj tasmy -zenada ...
ian2019.01.13 9:52
każdy socjalistyczny rząd doprowadzi do upadku każde państwo pisowscy socjaliści z jej obłąkanym starcem jkaczyńskim też nam gotują drugą Wenezuelę, zaczynamy już importować węgiel chociaż mamy go na 200lat
Tomek2019.01.13 8:37
Ludzie, ludzie! Zrozumcie sami i wyjaśniajcie innym - nie ma znaczenia czy dana opcja polityczna ma za chlebodawców obiedencję francuską czy szkocką! Oba ryty i tak są sterowane z City of London Co. A City jest sterowane przez Lucyfera. Kluczem do zmiany sytuacji Polski i Świata jest wypowiedzenie posłuszeństwa City, a uznanie w sercach za Pana - Jezusa Chrystusa, a za najważniejsze prawo Dekalog. Póki to nie nastąpi będą dwa obozy żrące się, aż do powstania wojen, bo przeciwnik nasz dzieli nas aby nami rządzić.
Wojciech2019.01.13 0:33
Pomóc Wenezueli! Wymiana barterowa polska żywność za ropę! Nie żeby pomagać władzy ale ludziom.
przykład12019.01.13 0:04
Jeszcze kilka lat rządów PO i wszystko byłoby sprzedane, LOT, PKP, nawet kolejka na K.Wierch. Zostalibyśmy jak Niemcy przed II WŚ, niby u siebie, ale bez fabryk, własnych banków, szpitali, zostały im ulice. Łapali wszystko, byle wyrwać się z hiperinflacji, niestety w tym wariactwie, chwycili za nogi hitlera.
Józef2019.01.13 11:13
A jak kolejka na Kasprowy jest narodowa, to jest taniej, szybciej. Wystarczy że rozwalili stadninę w Janowie - teraz jest taki żart, że Polakom się tak podniosły pensie, że mogą sobie kupić konia z Janowa.
Ja2019.01.12 22:39
to efekt cudownych rządów populistów a la PiS
ffd2019.01.13 9:40
ty to nawet głupi nie jesteś
kalif2019.01.12 20:06
to efekt cudownych rządów bolszewików
Andrzej2019.01.12 20:41
bardziej chodzi o brak reform. Wenezuela w latach 50-tych była bogatsza jak Niemcy. Mieli też morze ropy naftowej. Ale kase rozdawano, a problemy - to zasługa wstrętnych kapitalistów. Teraz inflacja jest niewyobrażalna. Jako walutę - używa sie jajek. PiS też nas prowadzi w taką stronę