Watykan zabrał głos w sprawie Polaka zagłodzonego  w Wilekiej Brytanii - zdjęcie
01.02.21, 19:13fot. vatican media/tt

Watykan zabrał głos w sprawie Polaka zagłodzonego w Wilekiej Brytanii

75

Kiedy prawo staje się tyranem” – taki tytuł nosi artykuł poświęcony przypadkom zaprzestania odżywiania i karmienia kolejnych pacjentów nie będących w stanie terminalnym, o czym decydują lekarze i sądy wbrew woli rodziny. I choć nie ma w nim mowy o sprawie zagłodzonego na śmierć w Wielkiej Brytanii Polaka, to można odebrać ten głos, jako pośredni komentarz Watykanu. Artykuł został bowiem opublikowany w dzienniku L’Osservatore Romano, będącym nieoficjalnym głosem Stolicy Apostolskiej, a jego autorką jest prof. Gabriella Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Włoska bioetyk zauważa, że na świecie coraz częściej słychać o chorych, którzy umierają z powodu braku wody i pożywienia, a więc nie z powodu swego terminalnego stanu. Wskazuje, że decyzje podejmowane są coraz częściej przez lekarzy na podstawie wyroków sądów, które z góry dekretują wcześniejszą śmierć bazując na rzekomych ocenach przyjętych w „najlepszym interesie” pacjenta, który sam się nie może wypowiedzieć. Tym samym życie niektórych ludzi uznawane jest za mniej użyteczne, pożądane, potrzebne. W tym kontekście prof. Gambino przypomina o fundamentalnej zasadzie medycyny, jaką jest ciągłość opieki, czyli gwarancja leczenia, które staje się wypełnieniem misji wiernej ochrony życia ludzkiego, aż do naturalnej śmierci, o czym przypomina list Kongregacji Nauki Wiary „Samaritanus bonus” na temat opieki nad osobami w krytycznych i terminalnych fazach życia. Włoska bioetyk wskazuje, że jest to zasada przynależna nie tylko naukom medycznym, ale także każdemu państwu prawa, gdyż wynika ona z prawa do życia i zdrowia, którym przeniknięte są współczesne systemy prawne.

Prof. Gambino podkreśla, że wykorzystywanie prawa do spowodowania śmierci chorych jest wynikiem postępującej praktyki eutanatycznej, o której mowa we wspomnianym liście. Jest ona wynikiem kultury odrzucenia osób najbardziej bezbronnych i bezdusznej wydajności struktur opieki zdrowotnej, które czynią medycynę i prawo narzędziami tyranii. Stąd dwuznaczne używanie takich pojęć jak: godna śmierć, współczucie, najlepsze dobro, poszukując w decyzjach sądów jakiegoś przebłysku „pozwolenia-zgody” pacjenta na wcześniejszą śmierć, tak jakby to wystarczyło do usprawiedliwienia niezwykłej decyzji o pozbawieniu kogoś życia. Bioetyk przypomina stanowisko Kościoła o tym, że „odżywianie i nawadnianie nie są terapią medyczną, ale stanowią formę pielęgnacji należnej osobie pacjenta, pierwotną i niezbywalną. Obowiązkowy charakter tej pielęgnacji chorego poprzez odpowiednie nawadnianie i odżywianie może wymagać w niektórych przypadkach zastosowania sztucznych metod, pod warunkiem, że nie jest ono szkodliwe dla chorego oraz nie powoduje niedopuszczalnego cierpienia dla pacjenta”. Prof. Gambino podkreśla, że zaprzestanie odżywiania i nawadniania jest formą porzucenia pacjenta, sprzeczną z wszelkimi zasadami deontologii i porównywalną do eutanazji, gdyż zaniechanie opieki niesie ze sobą śmierć pacjenta. „Jest to śmierć celowo sprowokowana przez tych, którzy powinni się nim opiekować” – zauważa włoska bioetyk przestrzegając przed uleganiem tej utylitarystycznej perspektywie.

Podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia przypomina, że „nienaruszalna wartość życia ludzkiego jest podstawową prawdą naturalnego prawa moralnego oraz istotną podstawą porządku prawnego” i nie można dać się zwieść niebezpiecznej perspektywie utylitarystycznej. „Po Norymberdze wkroczyliśmy w erę praw człowieka właśnie po to, aby człowiek z powrotem znalazł się w centrum, wraz ze swą nienaruszalną godnością i cennością jego życia” – wskazuje włoska bioetyk przypominając, że dziś prawo - ogołocone z wszelkich wartości i opierające się na zasadzie pozornej racjonalności argumentów sędziowskich - staje się zimnym narzędziem, które odbiera wszelką nadzieję.

Prof. Gambino pisze też o narzędziach prawnych, które odbierają rodzinie wszelką nadzieję. Nazywa to brakiem szacunku wobec tych, którzy wierzą w działanie Boga w najtrudniejszych życiowych próbach. „Poszanowanie wolności religijnej oznacza prawo do nadziei, do respektowania własnej wiary chrześcijańskiej w przykazaniu - nie zabijaj. Państwo prawa musi to uwzględniać” – zauważa włoska bioetyk. Podkreśla, że tylko ciepło miłosierdzia jest w stanie przywrócić człowieczeństwo do lodowatego prawa postmodernizmu. „Wszyscy w tym pokładamy nadzieję. Kościół nie przestanie tego powtarzać” – pisze podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia w artykule o współczesnej tyranii prawa wobec ludzkiego życia, który ukazał się na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano.

 

vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (75):

Skrzypek na dachu2021.02.2 17:52
Prawdziwy Papiez to Benedykt XVI a Franciszek to uzurpator .
Thomas Jefferson2021.02.2 12:10
„Kiedy tyrania staje się prawem, bunt jest twoim obowiązkiem”. Thomas Jefferson "When tyranny becomes law, Rebellion is your duty." Thomas Jefferson
T. Jefferson2021.02.2 15:24
"The man who reads nothing at all is better educated than the man who reads nothing but newspapers." - - - - - You're heading in the right direction. Keep it up and 2021 could be a year of your greatest achievement & title; Asshole of the Year.
Anna2021.02.2 8:22
Przyzwyczajamy się do tego że życie nie jest chronione. Nieprawdopodobne.... umierał na oczach świata i pozwolili mu. Pewnie takich zgonów będzie coraz więcej. Nie pozwolili rodzinie go odebrać ze szpitala?! wpisali na listę dawców jeszcze za jego życia. Ilu z nas spotka podobny los? Czy to się da powstrzymać? W jakim świecie będą żyły nasze dzieci? Czy kiedyś będziemy się bali powiedzieć o dolegliwościach... żeby nas nie zlikwidowali
6969692021.02.2 10:28
To nowy komunizm. UE to nowy ZSRR. Wystarczy poczyta o Gramscim. Brońmy się, tamci nie mają żadnych skrupułów.
fcuk piss2021.02.2 3:55
kto z was wlacznie z biskupami zna sie na chirurgi mozgu ? kto z was mial dostep do diagnozy tego biedaka ? tak myslalem nikt a zabawiacie sie w boga wszystko wiecie
Ed2021.02.2 8:49
Nie mów, znasz się na tym? Diagnozowałeś go? Nie bawisz się w boga, jesteś nim. Tylko jakie jest twoje imię? fcuk? Zmień go lepiej, to takie nie medialne.
...2021.02.2 9:05
Przestań pierd.olić idioto, nie potraficie odpowiedzieć debile pisowskie na proste pytanie. A ono brzmiało który z was zna się na medycynie? Zdecydowana większość z was nie potrafi nawet po polsku pisać poprawnie, a co dopiero medycyna. A czarna mafia? Najwięcej pier.doli, na wszystkim się zna a goowno robi.
Ed2021.02.2 9:31
fcuk, boski, nie bądź taki skromny. Twoje fachowe wypowiedzi zdradzają nieograniczoną wiedzę i mądrość twoją. Nieśmiało prosimy (głąbie pissowskie) oświeć nas, podziel się swoją mądrością, wyrwij nas z tej średniowiecznej ciemnoty.
6969692021.02.2 10:30
Szkoda czasu na dyskusje z czerwonymi kretynami - im po prostu, brak elementarnej wiedzy i inteligencji.
6969692021.02.2 10:34
Ktoś, kto publicznie używa takiego języka, pokazuje denny poziom - nie wolno do takich jak ty się zniżać i wdawać się w dyskusję.
neurolog2021.02.2 12:15
Ja się znam na medycynie. Faceta zakontraktowali na części zamienne i tyle. Powinien być sprowadzony do Polski i tu by go wybudzili kretynie. Ale teraz w Polsce to już większość to takie debile jak ty. To co potrafisz to kopać na ulicy w plakat pro life. Spadaj na drzewo po pa prańcu.
Zawi2021.02.1 23:47
Fronda bije kolejna dna, ale się nie poddaja. Po sobie zadania: "Watykan zabrał głos w sprawie Polaka zagłodzonego w Wilekiej Brytanii (...) choć nie ma w nim mowy o sprawie zagłodzonego na śmierć w Wielkiej Brytanii Polaka" "„Kiedy prawo staje się tyranem” – taki tytuł nosi artykuł poświęcony przypadkom zaprzestania odżywiania i karmienia kolejnych pacjentów nie będących w stanie terminalnym, o czym decydują lekarze i sądy wbrew woli rodziny. " Mówi pierwsze zdania a to znaczy, że artykuł z pewnością nawet troszkę nie dotyczy pana Stanisława, bo w jego przypadku sąd zapytał właśnie najbliższej rodziny - czyli żony i dzieci.
Anonim2021.02.2 2:36
Żonkoś, o tej porze to z żoną w łóżku się leży, a nie wypisuje brednie na forach. Z żoną się śpi, nie z laptopem.
Po 11...2021.02.1 23:02
A teologicznych pytań jest kooopa. Np. Wszyscy (chyba wszyscy) zgadzają się z tym, że śmierć jest ostateczna, to znaczy nieodwracalna. I tylko taki nieodwracalny stan, możemy expressis verbis uznać za spełniający kryteria definicyjne śmierci. No właśnie, tylko jak z tym sobie radzą katolicy, skoro wiedzą o tym, że śmierć jest jednak odwracalna? Nawet taka z pełną śmiercią mózgu i innymi szykanami. Przykładem jest Jezus, który nie był w śpiączce, ale literalnie umarł i pogrzebion, a potem myk i chusta, która była na Jego głowie, leży oddzielnie ładnie poskładana w innym miejscu. Jak zatem mogą zakopać kogoś, wiedząc, że jest możliwe, że zaraz wstanie i zamówi zimnego Lecha? No jak?
życzliwy z Plymouth2021.02.2 10:36
Wypisujesz takie brednie że to może wskazywać na całkowity zanik pracy Twojego mózgu. Życzliwie proponuję żebyś przemyślał eutanazję. Wszyscy odetchną.
Styki2021.02.2 14:34
To sie nazywa plaskostopie mozgu, to gorsze od smierci mozgowej.
Po 12...2021.02.4 10:40
Zadałeś proste pytania, w odpowiedzi uzyskałeś jedynie informację, że najprawdopodobniej nie masz mózgu. Z płaskoziemcami nie wchodzi się w dyskus na temat menisku wypukłego.
ks. emeryt2021.02.1 22:55
Szanowni "watykańczycy", mleko sie już rozlało. Rychło wczas. A gdzie była królowa Anglii. Ładnie uhonorowała staruszka kwestującego a nie mogła udzielić łaskie królewskiej naszemu?
Po 11 ...2021.02.1 22:51
Dziwi mnie to, że na portalu "katolickim" żaden duchowny (oprócz mnie), nawet tak z partyzanta nie napisze kilku słów w odpowiedzi na teologiczne rozterki komentatorów. To powoduje, że wzrastają tu i pięknie zakwitają totalnie pseudokatolickie bzdury. I nikomu to nie przeszkadza? Nikomu??? Albo to jest tak marginalne forum, że ksiądz z kulawą nogą tu nie zagląda, albo to NIE jest katolickie forum i księża mają szlaban na zaglądanie tutaj? Innej opcji nie widzę. Niestety.
JAKI Z CIEBIE KSIĄDZ..LECHU K..?2021.02.2 2:31
"Po 11"...JAK MOŻESZ, TAK PISAĆ!? KPISZ! ...CZY O DROGĘ PYTASZ"..? Od kiedy to" ...Żyd, ..."ateista, dumny gej".... jest księdzem, / jak raczyłeś napisać/. Większych bredni nie umiałeś napisać! Masz zaniki pamięci..! Ale to nie znaczy, że my nie wiemy, kim ty jesteś i co dzieciom robiłeś? Lechu Kellerze! Lepiej zamilcz i nie poniżaj się swoimi wypocinami!
Po 11 ...2021.02.2 8:26
Duchowny wcale nie = się ksiądz KK. Ale pytanie dlaczego frendzel został tak TOTALNIE porzucony przez katolicki kler, pozostaje.
Herb2021.02.1 22:26
"Watykan zabrał głos"? Chyba trochę za póżno - dlaczego nie tydzień temu?
Po 11 ...2021.02.1 22:46
Watykan zawsze zabiera głos "post mortem". To taka strategia unikania odpowiedzialności za zaniechania. Zresztą tym razem zabrał sobie głos tak ... nie do końca. W razie czego z łatwością wyprze się artykułu jakiejś kobiety, która chyba nawet nie jest biskupem.
Zawi2021.02.1 23:50
Bo nie zabrał, jak przeczytasz w drugim zdaniu. Fronda daje takie głupie tytuły - podobno chcą przebić sowiecką "Prawdę". Ale przynajmniej dowiedziałem się, że komentatorzy czytają tylko tytuły a do drugiego zdania nie docierają. Co Redakcja wyraźnie wykorzystuje ;)
Po 11 ....2021.02.2 0:21
Ja czytam tylko tytuły, bo reszta jest w 90% przewidywalna. No, czasem się walnę, ale i tak bilans korzystny.
Konrad2021.02.2 2:37
"Po 11" ! A ty jesteś nie w 90%, ale nawet w 200% przewidywalny! Wiadomo co napiszesz...! Więc też cię bardzo rzadko czytamy, tylko dajemy minusy! Na ciebie to: "szkoda sprzętu i talentu!" Twojej głupoty nikt nie przebije, osiągasz w tym Himalaje...!!!
o.Remi2021.02.1 21:20
https://www.youtube.com/watch?v=vkXLvK7f43M
Po 11 ...2021.02.1 20:31
Gabriella Gambino was born in Milan in 1968. She is married with five children. In 1995 she graduated in political science from the University of Milan. In 2001 she received her PhD in bioethics from the Institute of Bioethics at the Catholic University of the Sacred Heart in Rome..... i wszystko jasne :)
Moje pytanie było następujące:2021.02.1 20:39
Czy przeczytałeś całość? G ... mnie obchodzi twoje "doświadczenie" z copy & paste.
Po 11 ...2021.02.1 20:43
Całość imponującej biografii tej Pani? No ... nie, nie czytam biografii takich ludzi. Po co?. Zamiast tego polecam dokumenty wydane np. przez Papieską Akademię Nauk.
Ja ci również to polecam2021.02.1 20:55
ŁĄCZNIE Z CZYTANIEM! Daj wgląd w swoje CV - no kim jesteś? Jak to mówią na jednym z filmów: show the money!
No co jest J23 czy Po11, po śniadaniu?2021.02.1 21:03
Masz łeb w akwarium? A może pracujesz nad kolejną wersją CV? Show me the money!
Pracuj nad nowymi paszkwilami2021.02.1 21:15
bardziej oryginalnymi, bardziej "literackimi", bo z internetem jest jak z przysłowiową bombonierką:"You never know what you're gonna get.". Nigdy nie wiadomo kto jest z "tej drugiej strony". Nos vemos pendejo!
Po 11 ...2021.02.1 21:37
Jestem, jestem. Moje CV??? No przecież wysłałem do Fronda, zanim dali mi tę robotę. Zgubiliscie? A zresztą ... Me suda la polla :)
Aleks....2021.02.2 2:42
"Po 11"....Czym ty się popisujesz?? Co z tego że znasz języki ?? Nie ty jeden znasz!... Do pedalstwa nie są one potrzebne!...Jasne? Przykre, ale zeszłeś "na psy" ...niestety!
Anonim2021.02.1 20:08
"Decyzje podejmowane są coraz częściej przez lekarzy na podstawie wyroków sądów" a kto ma decydować i zapewnić zgodność z obowiązującym prawem? Doszliśmy do etapu kiedy możemy sztucznie podtrzymywać funkcje życiowe - ale jednocześnie nie możemy poprawić stanu zdrowia pacjenta. Co zrobić kiedy mózg umarł, pień mózgu podtrzymuje oddychanie i prace serca?
Po 11 ...2021.02.1 20:40
Jak to co zrobić? Są przecież testery duszy. Trzeba sprawdzić, czy w ciele jest dusza. Jak jest to leczyć, jak nie, to do piachu. Ale należy stosować TYLKO certyfikowane testery ze znakiem CVIAD (Certification Vaticanum II de Anima Detector), bo w ciało potrafi wejść zły duch (diabeł). Jego obecność może zmylić tani, Chiński tester z Aliexpress. Czuwaj!
Styki ty KURWO białoruska!2021.02.1 20:00
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące zycie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "Gorzowa", pierrdolą o USA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
admin2021.02.1 19:53
Stan wegetatywny i śpiączka Od przypadków śmierci pnia mózgu, określanej mianem nieodwracalnej śpiączki, należy jednak odróżnić sytuacje, w których pacjent znajduje się w przetrwałym stanie wegetatywnym lub śpiączce. Śp. Sławek nie miał śmierci mózgu, był w stanie wegetatywnym powyżej jest to naukowe potwierdzenie, że nie była to śmierć mózgu. Popełniono w pełnym fleszy ZBRODNIĘ nazywana eutanazją.
Po 11 ...2021.02.1 20:31
Gdzie jest to naukowe potwierdzenie niestwierdzenia, albo błędnie stwierdzonej śmierci mózgu u pana Sławka? Gdzie?
admin2021.02.1 22:40
https://www.o2.pl/informacje/odlaczyli-polaka-od-aparatury-szpital-wydal-oswiadczenie-6600069676936064a Bardzo ciekawe to jak dyskutujesz skoro nie wiesz o co chodzi..........To właśnie typowe o ludzi którzy wiedza lepiej
Po 11....2021.02.1 23:11
Widzisz. Ty czytasz co piszą polscy dziennikarze, a ja czytam oświadczenie szpitala. Tak trudno poszukać? Tak trudno przeczytać? https://www.plymouthhospitals.nhs.uk/latest-news/statement-in-regards-to-ongoing-court-case-4540
Styki2021.02.1 19:50
We wszystkich krajach prawo nie pozwala rodzinie dorosłego i przytomnego pacjenta decydować o jego leczeniu. Nie jest to błąd czy luka w przepisach prawnych, lecz słuszne stanowisko zajęte przez ustawodawców. W ten sposób są zabezpieczone przede wszystkim prawa samego pacjenta: tylko on sam decyduje, czy podda się proponowanej przez lekarza terapii albo operacji. Pozostawia mu się również całkowitą swobodę co do tego, czy naradzi się w tej sprawie z rodziną. Krewnym oszczędza się konieczności decyzji, której i tak nie umieją podjąć; uwalnia się ich od odpowiedzialności, której nie są w stanie ponieść. Wykluczone jest również w ten sposób podejmowanie decyzji na niekorzyść pacjenta podyktowanych niskimi pobudkami. W ostatnich jednak dziesięcioleciach często lekceważy się w praktyce tę mądrą zasadę prawną; lekarze, zwłaszcza w przypadku ciężkiej choroby uzgadniają leczenie z rodzina pacjenta. Nikt nigdy nie podał uzasadnienia tych praktyk i uzasadnienie takie nie istnieje. Członkom rodziny obdarzonym dobrą wola narzuca się ciężar decyzji, którego nie są w stanie udźwignąć. Krewnym mającym obojętnym lub wrogi stosunek do chorego przyznaje się prawa, które im nie przysługują, włącznie z prawem veta. […] Decyzje o życiowym znaczeniu dla pacjenta są podejmowane za jego plecami.
x2021.02.1 19:40
Jarosław Kaczyński odpowiada za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, jeśli nie setek. O tym napiszcie. Wy gnoje!
katolik2021.02.1 19:45
100%
Ot parodia2021.02.1 19:59
Idz sie leczyc onuco !!
Anonim2021.02.1 20:09
Kto ma napisać, frondelek? Toz oni siedza w doopie kaczora az po same uszy, kundle bez honoru i wstydu, z kim tu gadać... napluc i robić swoje, tyle zostało
ZNÓW GŁUPSTWA PISZESZ!???2021.02.2 2:54
"x'...NIE ROZKAZUJ!....To ty o tym napisz! Jesteś nie tylko gnojem, ale całą kupą gnoju! ....Kogo zabił, kiedy ??! Daj dowody, dokumenty! Podaj link chociaż! Nigdy nie podajesz konkretów, tylko łżesz jak najęty! ...A może tynam napiszesz ile przez ciebie ludzi wycierpiało, jak byłeś w SB- komuchu! ....A ile dzieci skrzywdziłeś, jaką mają teraz traumę...? TEGO TO NIE WIDZISZ? ....CZAS NAJWYŻSZY SPOJRZEĆ W LUSTRO I ZOBACZYĆ W NIM TAKIEGO JAK TY ZŁOCZYŃCĘ!
Eutanazista2021.02.1 19:36
Jestem gotów zutyliziwać cały strajk kobiet no i całe lewactwo. Eutanazja dla lewactwa to wolność.
Po 11 ...2021.02.1 19:26
Mam pytanie. Bardzo proste. Jak stwierdza się śmierć w Watykanie? Jaka jest definicja? Jaka jest metodologia jej stwierdzania?
Po 11 ...2021.02.1 19:31
Podpowiem. Magisterium Kościoła NIGDY nie rościło sobie prawa do ustalania momentu śmierci, pozostawiając prawo to w gestii medycyny, co podkreślał papież Pius XII 24 listopada 1957 roku w przemówieniu do anestezjologów w Innsbrucku. Kolejne oficjalne stanowiska Urzędu Nauczycielskiego i instytucji naukowych Kościoła również potwierdzają zdanie papieża Piusa XII. JAK ZATEM MOŻNA KWESTIONOWAĆ TO, CO SIĘ SAMEMU AKCEPTUJE ???
Po 11 ...2021.02.1 19:37
Papież Wojtyła i Papieska Akademia Nauk w roku 1985 wydała „Dichiarazione circa il prolungamento artificiale della vita e la determinazione esatta del momento della morte” (Deklaracja o sztucznym przedłużaniu życia i dokładnym ustaleniu momentu śmierci). W dokumencie przyjęto śmierć mózgową za PRAWDZIWE kryterium śmierci.
Po 11 ...2021.02.1 19:40
W watykańskiej karcie pracowników służby zdrowia (opracowanej za czasów JP2 w 1995) Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia stwierdza między innymi, że pobrać narządy do przeszczepu można jedynie od dawcy, u którego na pewno stwierdzono zgon i że taką pewność daje stwierdzenie śmierci pnia mózgu. Ups ...
Po 11 ...2021.02.1 19:42
W roku 2008 roku Papieska Akademia Nauk wydała dokument "Why the Concept of Brain Death is Valid as a Definition of Death", w którym potwierdziła swoje stanowisko, że śmierć mózgu jest jednoznaczna ze śmiercią człowieka ...
admin2021.02.1 19:48
Człowiek który podszywa się pod śp. papieża JPII i kłamie , bo to zwykłe kłamstwo jest skazany na zatracenie, niech Bóg cię m W OPIECE BIEDNY CZŁOWIEKU.
Po 11 ....2021.02.1 19:52
tu masz linka: http://www.pas.va/content/accademia/en/publications/extraseries/braindeath.html
Po 11 ...2021.02.1 20:02
admina zatkało. Cóż nie dziwię się, taka kompromitacja musi być dewastująca. Ale przy okazji to trzeba stwierdzić, że katolicy to jednak idioci, którzy łykają propagandę jak pelikany i nawet nie potrafią sprawdzić jakie jest prawdziwe magisterium ich kościoła, to tworzone przez chyba ciągle przez nich cenionego JP2... Dramat.
admin2021.02.1 20:03
Tylko śp. pamięci Sławek był w stanie wegetatywnym , a nie w stanie śmierci mózgowej, wg nauki jego mózg mógł jeszcze odzyskać świadomość! Morderstwo nazywane eutanazją na oczach świata.
Po 11 ...2021.02.1 20:16
Śmierć mózgu została stwierdzona przez zespół ekspertów. Problem w tym, że katolicy, nie szanując nauczania własnego kościoła, mylą wspomagany oddech i wspomagane bicie serca za oznaki życia.
admin2021.02.1 20:37
Tak to jest jak słucha i nie rozumie co oznacza śmierć mózgu a co to jest stan wegetatywny.Poczytaj bo to proste nawet dla ciebie. Stan śp. pana Sławka był przez lekarzy stwierdzony jako wegetatywny człowieczku PO 11 daleko ci wszędzie a nie jako śmierć mózgu. To dwie różne sytuacje chorobowe. Katolik ma wiarę i ona daje pierwszeństwo Panu Bogu. Ludzie którzy nie wierzą nie mają wiarę w tylko w medycynę, która często zawodzi. Wiara pomaga przetrwac najgorsze wichry, podczas gdy niewierzący umierają z rozterek za zycia, a przed śmiercią zmieniają zdanie. Nawet pani Seneszyn uważa że płód to człowiek, chyba jednak się czuje już dość leciwa choć wygląda dobrze. A tak w ogóle to prof. Talar który wybudził tysiące ludzi uważa że nie ma śmierci mózgowej, i dlatego mam wątpliwości co do DAN.
admin2021.02.1 23:08
Jeszcze raz czytaj a słuchaj siebie; nie stwierdzono śmierci mózgu tylko stan wegetatywny. To jest oświadczenie szpitala, dlatego potrzebowali akceptacji sądu. Dostawał tylko napoje, żadnych środków uspakajających, eutanazja to mało powiedziane, straszna śmierć. Stan wegetatywny możed byc przejściowy. Rehabilitacja poprawiłaby stan, ale biedny POlak został sam, bo mama z siostra zwykłe dziewczyny, no cóż biali niewolnicy pracujący w Anglii, czeka ich każdego to samo jak tylko zasłabnie.
Poproszę o tłumaczenie.2021.02.1 20:03
I z kolei moje pytanie, czy przeczytałeś w całości?
Po 11 ...2021.02.1 20:11
Tak. Mam sprawność w czytaniu artykułów naukowych. Ten jest prosty i ma tylko 20 stron. Nie mogę tu przetłumaczyć całości. Przetłumaczę Ci tytuł, który brzmi tak: "WHY THE CONCEPT OF BRAIN DEATH IS VALID AS A DEFINITION OF DEATH - Statement by The Pontifical Academy of Sciences" czyli po naszemu: "DLACZEGO KONCEPCJA ŚMIERCI MÓZGU JEST WAŻNA JAKO DEFINICJA ŚMIERCI - Deklaracja Papieskiej Akademii Nauk"
Moje pytanie było następujące:2021.02.1 20:37
Czy przeczytałeś całość? G ... mnie obchodzi twoje "doświadczenie". Lepiej żebyś nie poznał mojego.
Po 11 ...2021.02.1 20:45
Odpowiedziałem, że "Tak. Mam sprawność w czytaniu artykułów naukowych. Ten jest prosty i ma tylko 20 stron." A może ty masz problemy z czytaniem, głupich kilku zdań?
Otwórz więc PDF na str. 182021.02.1 20:50
i zacznij tłumaczyć od I-go paragrafu! Nie ma głupich pytań, SĄ tylko głupie odpowiedzi.
Po 11 ...2021.02.1 21:31
No, przeczytałem. Chyba ani ty ani ja nie podejrzewaliśmy, że w dokumencie o śmierci nie pojawi się katolicka koncepcja duszy? Nawet ja dałem temu wyraz, pisząc powyżej o konieczności używania "testerów duszy". To ABC teologii katolickiej. Bez duszy ani rusz, ani w kontekście rozumienia życia, albo śmierci, ani nawet życia po śmierci. Dusza jest wszędzie. Ale to nie zmienia faktu, że KK przyjął jako własną definicję śmierci mózgowej i utożsamił ją z "odduszeniem" ciała. Ładne mi wyszło to "odduszenie ciała" :))
Paszol2021.02.1 20:07
Po 11... Jestes opetanym bytem zamknij wreszcie twa falszywa szczekaczke, wali od ciebie czarcie siarka tylko czytajac twoje opetane wywody czlowiek widzi co to jest OPETANIE.
Po 11 ...2021.02.1 20:13
Tym razem "siarka" jest autorstwa Jana Pawła II. Myślałem, że chociaż on ocalał z waszych rozpaczliwych poszukiwań diabła, wszędzie? Nie ocalał?
Mejer2021.02.1 19:36
...a na jakiej metodologi sie opierasz myśląc że twój intelekt jest wiekszy niż u ameby ?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.1 19:23
obłudny kościół! a co z dziećmi w afryce które tysiącami świadomie i w bólach umierają z głodu i pragnienia gdy klechy żyją w luksusach a patrząc na spasione mordy jedzenia też sobie nie żałują!
Admin2021.02.1 19:59
PLeciesz marny człowieku, a co to ma wspólnego z zabijaniem ludzi na oczach rodziny i całej Europy? To że w Afryce umierają to proszę pana kościół tam wiele robi i TYLKO KOŚCIÓŁ misjonarze, sama w tym uczestniczę jako katolik, są zakonnice uczą dzieci, pomagają dostarczają jedzenie, Caritas pomaga bardzo wiele. Ale ty zamiast kogoś obarczać możesz też wziąć dziecko i opłacać szkołę i ubranie . Są tysiące linków zobacz, możesz pomóc kosztuje to miesięcznie nawet za 20 zł mozna pomóc bo dla nich to wiele.
admin2021.02.1 20:00
Jeszcze jedno kretyni są,byli i będą.
KTO CI BRONI...!?2021.02.2 3:09
" KRETYNIE...." , vel "Po11"....! A CÓŻ TO , NIE MOŻESZ PRZELAĆ DLA GŁODUJĄCYCH DZIECI? JEST TYLE FUNDACJI! Trollujesz tu 24/h + emerytura, to masz z czego? NO, NAPISZ DZIECIOM PRZELEW, UMIESZ?