W 2010 r. prezes PiS ostrzegał przed Rosją. Sikorski pytał wówczas... czy PJK wziął proszki - zdjęcie
30.12.19, 14:26Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

W 2010 r. prezes PiS ostrzegał przed Rosją. Sikorski pytał wówczas... czy PJK wziął proszki

9

Aby przedstawić w pełnej krasie hipokryzję dzisiejszej opozycji, jeżeli chodzi o nasilone antypolskie ataki Władimira Putina, warto cofnąć się do 2010 r. 

TVP Info opublikowała dziś swój materiał archiwalny z września 2010 r. Kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej, gdzie zginął m.in. urzędujący prezydent RP, brat tragicznie zmarłego przywódcy, prezes PiS, Jarosław Kaczyński rozesłał do europosłów swojego ugrupowania oraz ambasadorów w Polsce list, w którym przestrzegał przed neoimperialną polityką prowadzoną przez Federację Rosyjską pod przywództwem Władimira Putina. 

Były premier podkreślał wówczas, że prowadzone przez kraje UE dwustronne relacje z Rosją „podyktowane względami ekonomicznymi” niosą ze sobą poważne konsekwencje polityczne i umniejszają znaczenie UE. Ważni politycy Platformy Obywatelskiej oskarżali prezesa PiS o przedstawianie stanowiska niezgodnego z polską racją stanu. Niektórzy nawet posunęli się do dość niewybrednych kpin. 

"Prezes jest na proszkach?"-pytał ówczesny szef polskiej dyplomacji (!), Radosław Sikorski. 

„Wspólnie z innymi narodami, walczyliśmy o odkłamanie historii Europy Środkowej i Europy Wschodniej, fałszowanej przez wiele dziesięcioleci przez propagandę sowiecką. Obecnie jesteśmy świadkami prób pomniejszania roli naszego regionu w Europie. Takie działania stanowią prezent dla tych państw, które nie uznają wartości demokratycznych i praw człowieka. Mogą wydawać się biznesowo atrakcyjnymi partnerami, ale nie przestrzegają wartości i standardów, które dominują w euroatlantyckiej przestrzeni politycznej”-czytamy w liście Jarosława Kaczyńskiego z września 2010 r. Polityk podkreślał również, że od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej sytuacja zmieniła się diametralnie, przy czym niezmiennie istotna jest rola Europy Środkowo-Wschodniej w sojuszu transatlantyckim.

„Kraje, które niedawno odzyskały wolność i zerwały z Moskwą – także dzięki fenomenowi polskiej Solidarności – oczekują partnerskich i poważnych relacji z Waszyngtonem”-wskazywał prezes PiS, krótko po rosyjsko-białoruskich manewrach "Zapad", w których "wrogiem" była Polska. 

Były premier ostrzegał także przed poważnymi konsekwencjami politycznymi wynikającymi z zacieśniania dwustronnej współpracy poszczególnych największych państw Europy z Rosją, której „neoimperialna polityka nie budzi kontrreakcji ze strony największych politycznych rozgrywających w Europie i Ameryce”. Słowa Kaczyńskiego spotakły się ze wściekłym atakiem polityków ówczesnego rządu. 

Sławomir Nowak, wówczas pracujący w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, oczekiwał, że prezes PiS wycofa się ze "sprzecznych z polską racją stanu" słów.

"Mam nadzieję, że jest to odosobniony głos i że też usłyszymy słowa wyjaśnienia i wycofanie się z tego listu"-mówił wówczas Nowak. Z kolei Radosław Sikorski, ówczesny szef MSZ w rządzie Donalda Tuska... zastanawiał się, czy Jarosław Kaczyński "jest na proszkach". 

"Jeśli chodzi o kolejne wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego to wybaczą państwo, ale ja zawsze zadaję sobie pytanie, czy pan prezes jest na proszkach, czy nie"-drwił. 

Jeżeli chodzi o politykę, można jedynie obśmiać hipokryzję dzisiejszej opozycji, o ile może być komukolwiek do śmiechu. Czysto po ludzku- życzyć Radosławowi Sikorskiemu, by ani on sam, ani nikt z jego bliskich, nie musiał kiedyś brać "proszków", o których minister wspominał... Wracając jednak do ataków Putina, niedobrze się robi na myśl, że ci ludzie mają dziś czelność pouczać polski rząd. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl

Komentarze (9):

vivi2019.12.30 20:18
Pisi nie powinni wysmradzać rezolucji, w której napisali, że 2 WŚ rozpętał ZSRR.
janem2019.12.30 17:56
Stalker-jak byles malutki musiales bawic sie ciezkimi zelaznymi zabawkami,nieraz oberwales po glowce i tak ci juz zostalo
nie zwracać na malucha kremlowskiego uwagi 2019.12.30 15:57
Putin "gra". Putin "boksuje" Putin "hokeista" Putin na golaska na koniku Putin "zapasnik" Putin "judoka" Putin pierdzi Putin lubi w rectum Putin, Putin, Putin.... Putina jak Stalin - słoneczko k.. wa narodów i mend blogowych
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.30 15:09
Aby przedstawić w pełnej krasie hipokryzję dzisiejszego rządu, jeżeli chodzi o nasilone antypolskie ataki Władimira Putina, warto zauważyć że PiS zareagował dopiero po tygodniu a prezydent nadal siedzi gdzieś w szafie i boi się wyjść żeby coś powiedzieć! nawet na Twitterze cisza! pewnie uzgadnia apel do Putina z Leśnym Ruchadłem!
Adam S2019.12.30 15:04
Jak ci zboczeńcy uwzięli się studiować ten portal! Tzw Stalker to dawniej "coś tam, coś tam, durny pedał".
man.of.Stagira2019.12.30 15:03
OTO jak reagowała Platforma Obywatelska i jej akolici na forum fronda.pl w 2010 Boże Chroń Rządy Władimira Władimirowicza i jego Namiestników w Warszawie! Боже, Царя храни! Cильный, Державный, Царствуй на славу, на славу намъ! Царствуй на страхъ врагамъ, Царь Православный! Боже, Царя храни! Боже, Царя храни! Славному долги дни Дай на земли! Дай на земли! Гордыхъ смирителю, Слабыхъ хранителю, Всѣхъ утешителю—все ниспошли!
andrzejhahn32019.12.30 15:00
a przed toba i twoim bratem ostrzegala nawet twoja matka...............
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.30 14:57
Ta... znamy to PiSowskie odkłamywanie historii! Lech Kaczyński był przywódcą "solidarności" brat jego obalił komunę, Morawiecki sam negocjował wejście do UE, "brygada świętokrzyska" to bohaterowie którzy tępili nazistów a Popiełuszkę zabili przez pomyłkę bo miał zginąć Rydzyk... a teraz PiSowcy rozładujcie węgiel który zamówiliście od ruskich...
Magda2019.12.30 15:07
Stalker. Dlaczego to robisz?