USA: zwycięstwa homo-lobby w 2013 roku - zdjęcie
12.12.13, 21:36fot.quil/sxc.hu

USA: zwycięstwa homo-lobby w 2013 roku

2

Według LAT największe sukcesy zostały uzyskane w kwietniu dzięki orzeczeniu Sądu Najwyższego. Wówczas zostało zmienione prawo federalne broniące małżeństwa (DOMA: Defense of Marriage Act), które de facto uniemożliwiało parom homoseksualnym otrzymywanie wsparcia od państwa w stanach, w których „małżeństwa” jednopłciowe były nielegalne. Zablokowano tez próbę przywrócenia w Kaliforni zakazu zawierania „małżeństw” homoseksualnych. 

W efekcie zmian prawnych aż sześć stanów zalegalizowało związki homoseksualne: Rhode Island, Delaware, Minnesota, New Jersey, Hawaje i Illinois. We wszystkich tych stanach doszło już do zawarcia „małżeństw” jednopłciowych (wyjątkiem jest Illinois, gdzie pierwsza taka ceremonia odbędzie się w przyszłym roku). Dzięki temu już w 16 stanach „mażeństwa” homoseksualistów są legalne. Dodatkowo cztery stany, Oregon, Nevada, Wisconsin i Kolorado dopuszczają związki cywilne między osobami tej samej płci. Na szczęście wciąż większość stanów nie zezwoliła na legalizację związków jednopłciowych.

LAT podkreśla, że w ciągu roku udało się też pozyskać dużą część opini społecznej dla sprawy homoseksualistów. W kwietniu 54 proc. Amerykanów uważało, że pary jednopłciowe powinny cieszyć się tymi samymi prawami jak pary heteroseksualne. 52 proc. badanych powiedziało, że głosowałoby za prawem federalnym legalizującym w całym kraju „małżeństwa” homoseksualne.

Do sukcesów, które wyliczyło LAT, można dodać jeszcze dwa znaczące wyroki sądowe skierowane przeciw chrześcijanom. Kilka dni temu w stanie Kolorado sąd zagroził karą chrześcijańskiemu cukiernikowi, jeżeli ten będzie „dyskryminował” homoseksualistów, odmawiając pieczenia ciast na ich „wesela”. Tymczasem w listopadzie w Nowym Meksyku sąd orzekł, że chrześcijańska fotograf nie miała prawa odmawiać dwóm lesbijkom sfilmowania ich ceremonii „ślubnej”. Oba wyroki w oczach krytyków są ewidentnym pogwałceniem wolności sumienia. Chrześcijańscy przedsiębiorcy nie dopuszczali się bowiem dyskryminacji wobec homoseksualistów, a jedynie – zgodnie ze swoim sumieniem – nie chcieli wspierać „małżeństw” homoseksualnych, do czego przecież mają prawo.

Pac/lat

Komentarze (2):

anonim2013.12.12 21:47
I oto usa, antychryst nowej ery...
anonim2013.12.13 7:36
Panie Boże chroń Michigan od tej zarazy. Na razie jest jeszcze normalnie.