Unijna komisarz: Getta mogą stać się ''bombą atomową'' - zdjęcie
04.03.18, 08:45Screenshot Youtube

Unijna komisarz: Getta mogą stać się ''bombą atomową''

W lutym pięciu migrantów straciło życie, a 22 innych hospitalizowano po wybuchu zamieszek w Calais. Nasilenie przemocy nastąpiło zaledwie kilka tygodni po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Calais, by powiedzieć, że obozy takie jak „Dżungla”, zrównana z ziemią w 2016 r., nie mogą powstać na nowo.

Europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu powiedziała, że pieniądze mają kluczowe znaczenie dla powstrzymania segregacji imigrantów w niebezpiecznych gettach i dla zapewnienia „integracji społecznej”. Przemawiając na światowym forum w Kuala Lumpur w Malezji, Cretu powiedziała: „Integracja społeczna będzie kluczowym zagadnieniem w nadchodzących latach”. UE przeznaczyła 310 miliardów funtów na tak zwaną „polityki spójności”, której celem jest zmniejszenie nierówności do 2020 roku.

Cretu, która nadzoruje politykę spójności, przedstawiła również ostatnie inwestycje mające na celu zażegnanie kryzysu migracyjnego w Europie. Wśród nich za najbardziej znaczące należy uznać dwa statki dla włoskich władz, potrzebne do rozwiązania problemu migrantów próbujących dostać się do UE przez Morze Śródziemne.

Pomimo dziesięcioleci przyznawania dotacji na infrastrukturę w biedniejszych częściach Europy, UE nadal dąży do zmniejszenia nierówności poprzez przyznanie większej ilości pieniędzy krajom wschodniej i południowej Europy. Cretu ma nadzieję, że politycy lepiej zrozumieją, które obszary najbardziej potrzebują wsparcia, dodając że wskaźnik PKB na jednego mieszkańca nie jest zbyt dokładny, ponieważ nie uwzględnia ubóstwa bezrobotnych. „Wciąż mamy ludzi, którzy umierają z powodu jakości wody, ponieważ sieci wodociągowe zostały zbudowane 40-50 lat temu.”

Na początku lutego grupa około 100 Erytrejczyków i 30 Afgańczyków czekających w kolejce po darmowe posiłki w punkcie dystrybucji w pobliżu Calais została ostrzelana. Do incydentu doszło około godziny 15.30 czasu francuskiego w mieście, które nazywane jest bramą do Wielkiej Brytanii. O atak oskarżono grupę uzbrojonych przemytników. W wyniku zajścia w Calais zginęło pięciu migrantów, a kolejnych 22 trafiło do szpitala z licznymi obrażeniami.

za:euroislam.pl

dam