Unia Europejska ociepla stosunki z Turcją - zdjęcie
03.09.16, 14:53

Unia Europejska ociepla stosunki z Turcją

Minister Turcji ds. europejskich, Omar Celik, komentując spotkanie z szefami MSZ państw Unii Europejskiej, zapewnił, że po obu stronach panuje "bardzo silna zgoda" w kwestii ściślejszej współpracy między UE a Ankarą. 

"W rezultacie tego spotkania panuje bardzo silna zgoda co do tego, że należy skupić się na pozytywnych aspektach oraz na dalszym pogłębianiu współpracy między Turcją i UE."-powiedział dziennikarzom Celik po nieformalnym spotkaniu w Bratysławie. Turecki minister jednocześnie wyraził rozczarowanie "nie dość solidarnymi reakcjamiUE po udaremnionym przewrocie w lipcu". 

Dziś także minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier poinformował w Bratysławie, że w przyszłym tygodniu szef tureckiego MSZ, Mevlut Cavusoglu, będzie obecny w Strasburgu, aby omówić ewentualną rolę Rady Europejskiej w przygotowaniu postępowań sądowych w następstwie nieudanego zamachu stanu.

Steinmeier zapewnił o lojalności Niemiec w stosunku do Turcji po nieudanym puczu i wyraził uznanie wobec tureckich władz za jego udaremnienie. Przuznał również, że oświadczenia niemieckich władze po próbie wojskowego zamachu mogły nie dość stanowczo wyrażać poparcie dla działań tureckich władz.

Z kolei szefowa dyplomacji UE, Federica Mogherini zapewnia, że Turcja wyraziła zgodę na dalsze realizowanie porozumienia o odsyłaniu do tego kraju imigrantów nielegalnie przedostających się do Europy, jak również- że obie strony będą kontynuować prace nad zniesieniem wiz dla obywateli tureckich.

Ostatnie rozmowy w Bratysławie mają świadczyć o ponownym ociepleniu relacji między Turcją a UE.

JJ/Fronda.pl