TYLKO U NAS! Prof. Romuald Szeremietiew: Moskwa jest bardzo aktywna w skłócaniu Polaków - zdjęcie
15.07.20, 20:00

TYLKO U NAS! Prof. Romuald Szeremietiew: Moskwa jest bardzo aktywna w skłócaniu Polaków

38

Tomasz Poller: Dwóch rosyjskich jutuberów, Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow, opublikowało nagranie, w którym rozmawiają przez telefon z prezydentem Andrzejem Dudą. Jeden z nich podał się za Sekretarza Generalnego ONZ. Z jednej strony pojawia się podejrzenie, że stoją za tym rosyjskie służby i celowy atak na Polskę. Ale ci sami ludzie przeprowadzali podobne rozmowy z innymi osobami, nabierając w ten sposób Borisa Johnsona czy Emmanuela Macrona. Jaka jest opinia Pana Profesora. Celowy atak służb czy po prostu zabawa internetowych dowcipnisiów?

Romuald Szeremietiew, profesor nadzwyczajny AON i ASW, opozycjonista w PRL, były wiceminister MON i były p.o. szef MON: Jedno nie wyklucza drugiego. Z jednej strony jesteśmy skłonni podejrzewać zawsze, że jeżeli coś pochodzi z Rosji i jest to jakoś, powiedziałbym, podstępne wobec strony, z którą ten kontakt jest nawiązywany, łączymy to z wywiadem rosyjskim, z działaniem służb. Tak pewnie często bywa, ale tak być nie musi. A zresztą, czy ta rozmowa jest naprawdę tak znowu kompromitująca dla Pana Prezydenta?

Na razie nie słychać akurat tutaj żadnych takich zarzutów. Raczej wszyscy powinni być zgodni, że znakomicie z tego wybrnął.

No i jest też taka kwestia, że skoro tym panom udało się dotrzeć do premiera Wielkiej Brytanii i prezydenta Francji, to powiedziałbym, że skoro prezydent Polski znalazł się w ich optyce, oznacza to tyle, że oni próbują gdzieś tam po najwyższych półkach hasać. Tym samym okazało się, że Polska jest tą najwyższa półką.

A przy założeniu, że byłaby to celowa akcja GRU czy innych służb... Na czyj użytek tego rodzaju akcja mogłaby zostać spreparowana? Wewnętrzny czy zewnętrzny? Ośmieszyć Polskę czy w ogóle "zgniły Zachód" przed samymi Rosjanami, czy wsadzić kij w mrowisko na naszym podwórku?

To wszystko może tutaj się zbiegać. Niewątpliwie Polska jest obiektem zainteresowania rosyjskiego i niewątpliwie Rosja na różne sposoby rozwija tutaj swoje akcje, również destrukcyjne. Jej agentura bierze na pewno udział w tej tak zwanej "wojnie polsko-polskiej", jakoś ją podkręca. A zważywszy na naszą rolę, nasze położenie i na Flance Wschodniej w NATO i w Europie, naszą w tej chwili dość mocną pozycję, nie należy się temu dziwić. Mam nadzieję, że nasza strona wyciągnie z tego wnioski i prezydent nie będzie dostępny dla takiego rodzaju działań.

Tak czy inaczej, czy nie jest to kompromitacja naszych służb? Zapewne taki zarzut padnie ze strony opozycji i być może niebezzasadnie.

Nie powiedziałbym, że byłaby to jakaś kompromitacja. To wszystko, to połączenie, mogło wyglądać bardzo wiarygodnie. Nie wypowiadam się w kwestiach technicznych, operacyjnych, gdy chodzi o działania służb. Żyjemy w czasach, gdzie wszyscy z wszystkimi utrzymują kontakty, elektroniczne zwłaszcza. Sprzyja temu Internet, media społecznościowe, w których udzielają się znani politycy, jak prezydent Stanów Zjednoczonych. Nie przesadzałbym z tym wszystkim.

Jeśli Pan Profesor wspomniał o różnych przejawach aktywności rosyjskich służb, to gdzie konkretnie, na jakich polach, na jakich obszarach ta aktywność miałaby się przejawiać akurat teraz?

Jest problem, jeśli chodzi o wykazanie tej aktywności. Pamiętajmy, że w kraju demokratycznym, gdzie mamy swobodę w wygłaszaniu swoich poglądów, trudno stwierdzić, co jest przejawem działania tej agentury wpływu. Każdy może powiedzieć, że ma takie czy inne poglądy i że przecież mu wolno... To jest kłopot, jeśli chodzi o ocenę tego rodzaju akcji. Natomiast wiemy, że Rosja jest aktywna, jeśli chodzi o ten "cyber" i ma różnego rodzaju służby, które tutaj działają. Wiadomo, że rozpowszechniane są różne fałszywki, dzieje się to ciągle, uczestniczy w tym przecież sam prezydent Federacji Rosyjskiej, który jest autorem różnego rodzaju tekstów i opinii, choćby fałszujących historię, przeszłość.

Trudno nie powrócić tu do sytuacji, w czasie rosyjskiego ataku na Ukrainę, który dokonywał się nie tylko na polu militarnym, ale także w mediach, w Internecie. Rosja wykorzystywała tu zarówno narrację skrajnie lewicową, jak i skrajnie prawicową. Czy Rosja nie działała w podobny sposób przy okazji naszej kampanii i teraz po niej? I to nawet nie tyle, czy nie tylko, wprost na niekorzyść Andrzeja Dudy, ale także chcąc poprzez swoje działania przyczynić się do polaryzacji, do jeszcze większego zantagonizowania i zdestabilizowania społeczeństwa?

I tutaj tak jest. W tej sferze toczy się walka i strona rosyjska, podejrzewam, robi wszystko, żeby nasze poglądy jak najbardziej skonfliktować, żeby zepsuć, zaburzyć nasz obraz, zepsuć różnego rodzaju sprawy i relacje. Każda rzecz, która budzi w Polsce jakieś kontrowersje i spory, może być wykorzystywana również przez agenturę wpływu w celu poglębiania konfliktów. Bo im bardziej my Polacy będziemy skłóceni, tym trudniej będzie nam wspólnie działać i tym bardziej Rosja będzie mogła swoje cele osiągać. Oczywiście, to jest w interesie Rosji, żebyśmy byli jak najbardziej skłóceni. Przypominam sobie taki wywiad z Aleksandrem Duginem, który był publikowany zresztą w polskiej prasie, gdzie Dugin mówił wprost, że wrogiem, jeśli mowa o Polsce, jest Kościół Katolicki i dopóki Kościoł będzie miał wpływ na Polaków, Rosja nie będzie mogła rozwijać swoich zadań, tego co chce osiągnąć. Więc celem Rosji powinno być przede wszystkim  niszczenie katolicyzmu, wspomaganie wszystkiego, co może temu katolicyzmowi zaszkodzić i go osłabić. On to mówił  wprost, polskiemu dziennikarzowi zresztą i nie jest to nadzwyczajna tajemnica, którą trzeba specjalnie odkrywać. Po prostu Rosja tak toczy tą wojnę. Toczy w naszym przypadku na szczęście nie w sferze sferze militarnej (choć biorąc pod uwagę te ćwiczenia przy naszych granicach i różne zachowania gdy chodzi sprawy wojskowe, są pewne objawy czy przejawy tego typu), ale toczy ją przede wszystkim w sferze kulturowo-cywilizacyjnej, w sferze informacyjnej. Rosjanie są tu bardzo aktywni i podejmują wszelkie działania, żeby naszą stronę skłócić, zdezorganizować.

Komentarze (38):

z sieci2020.07.16 13:06
i to wszystko podczas rządów PIS i Dudy: Działacz kresowy Antoni Dąbrowski, cudem ocalony od śmierci podczas ukraińskiego ludobójstwa, jest ścigany przez Prokuraturę Rejonową Praga-Północ za „mowę nienawiści” i obrażanie narodu ukraińskiego – czyli za głoszenie prawdy o ruchu neo banderowskim i „obrażanie” Ihora Isajewa, który znany jest m.in. z porównywania Polaków do zwierząt i nazywania Marszu Żołnierzy Wyklętych marszem „faszystów”. Niektórzy z nas doczekają czasów, gdy prokuratura będzie ścigać za „mowę nienawiści” wobec Gestapo.
Man of stagra2020.07.16 14:25
Staruch sieje nienawiść, a jego rzewna historia nie stanowi usprawiedliwienia dla siania nienawiści.
Grzegorz2020.07.16 13:03
Podobnie aktywna jest Fronda. Przypadek?
Natalja Siwiec2020.07.16 9:43
Zwycięstwo Dudy pozostaje w najlepszym interesie Rosji. Putin po wyborach z nieskrywaną uciechą otworzył szampanskoje i zajadał frukty.
kgb2020.07.16 9:47
masz zdjęcia z tego otwierania "szampanskoje"? czy tradycyjnie kłamiesz jak to masz w zwyczaju
Urszula2020.07.16 21:25
Nazwa "Szampanskaje" jest zastrzeżona. Rosjanie sprzedają "Igristaje".
katolicka deratyzacja Polski2020.07.16 17:01
Tutaj mamy swietny przyklad Konfedracji na uslugach Kremla.
sjp2020.07.16 9:35
I znowu kłopot ze zrozumieniem tego co powiedział prof.Szeremietiew. Tak powykręcać aby dopasować do jedynego słusznego przekonania (w swoim chorym mniemaniu), że PiS to idioci. Idziecie tą drogą już kilkanaście lat i zaprowadziła ona Was do kolejnych 6 klęsk wyborczych. Wasza bezrozumność nie wynika z faktu odniesionych porażek tylko z braku wyciągnięcia wniosków .
oficer LWP2020.07.16 9:46
próbka obłędu: sierpień 2019 Macierewicz ogłosi, że we wrześniu ogłosi raport komisji smoleńskiej, wrzesień 2019 - raportu nie ogłosi bo jest straszny i ogłosi go w październiku 2019, październik 2019 raportu nie ogłosi bo jest przerażający i ogłosi go na początku 2020, początek 2020 raportu nie ma ale ogłoszą w marcu 2020, marzec 2020 raportu nie ogłosimy bo święta wielkanocne się zbliżają, po świętach raportu nie ma bo wybory prezydenta, już po wyborach i raportu nie ma i nie wiadomo kiedy ogłosi i czy kiedykolwiek ogłosi, najważniejsze, że na kolejny rok PIS przyznał mu miliony aby robił z ludzi idiotów, wdać, że też się na to załapałeś, to ,jest skłócanie wg Szeremietiewa przez Rosję
Arabella2020.07.16 9:12
Panie Szeremietiew, jest Pan idiotą. Radziłabym Panu iść na emeryturę. Zasłużoną, zresztą. A nie wmawiać ludziom, że żart rosyjskich pranksterów był działaniem rosyjskich służb specjalnych. I że p. Duda 'znakomicie z tego wybrnął'. Ha, ha. Pomijając już, w jaki sposób doszło do tej rozmowy (pan prezydent otacza się ludźmi na poziomie swoich wyborców), to człowiek inteligentny po pierwszych słowach zorientowałby się, że coś jest nie tak. I zakończyłby tę rozmowę bardzo szybko. I to byłoby 'znakomite wybrnięcie, Panie Szeremietiew. P. Duda natomiast skompromitował się po raz kolejny w oczach całego świata. I jeszcze ta jego znajomość angielskiego... Żenada. Prezydentem państwa z papieru toaletowego jest prezydent kretyn. Gratuluję wyboru, Polacy.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.16 17:03
Arabella to piesek Putina. Taka suczka.
skarb2020.07.16 8:39
zgadzamy sie z P.Prof.kto tego nie wie to wiemy ,może w końcu POjdą POrozum do głowy,ale kasssssssssssssa robi swoje dla sprzedajnych,egoistow!
Anonim2020.07.16 8:07
Aż dziwne, że frondowe cretino, nie pojechało "PADofilem" i "pedofilami w sutannach... Co skretino, próbujesz zakryć swoją sowiecką agenturalność?
Anonim2020.07.16 5:36
Jeżeli ktokolwiek miał złudzenia, że spotkanie Ewy z Lucyferem było łatwe, teraz może się przekonać, że nie było łatwe.
Anonim2020.07.16 5:14
Pan Soros stosuje wobec naszego rządu metodę walki propagandowej walki partyzanckiej. Znanej i z powodzeniem używanej od czasów Lutra, podobnie działa w USA. Kwestia jak poradzić sobie z tym problemem?
Moly2020.07.16 2:00
Po co Rosja. Wystarczy PIS z nie-moralnymi pomyslami i juz zrobione. Nikt nie musi nikomu porzadnemu mowic ze to co robi PIS jest skrzywione i moralnie odrzucajace.
An.2020.07.16 8:28
Co jest skrzywione i moralnie odrzucające: aborcja czy eutanazja?
Moly2020.07.17 3:17
Dokladnie takie sa przyczyny
Kopernik2020.07.15 22:49
Niby jak Rosjanie w tej sytuacji skłócili Polaków? Pożartowali i wkręcili trochę Dudę i tyle. Bardziej przeraża, że każdy śmieszek może się dodzwonić do prezydenta.
Biegunka Prorocza2020.07.16 0:38
Tak obok tematu trochę Widziałem na pasku w TVP, że prezes zrobił kupę. Podzielił ją na pół a później próbował skleić z powrotem. Niestety rezultat był bardzo opłakany.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.16 17:05
Wulgarnosci zawsze wskazuja na Wschod i na Konfederacje Rosyjska.
Pat2020.07.15 22:20
Niemcy jeszcze bardziej
Olej2020.07.15 22:08
Jest aktywna gdyż ma tu swoje przetrwalniki różnorakich wysoko sytuowanych figur w najwyższych szlifach - w otwartym dialogu przepływu interesów, na wzór tego jaki zaistniał w kooperacji remontowej prezydenckiego Tupolewa. W odpowiednim czasie naciska się guzik i wylatuje ten i ów minister tak jak ,,wyleciał'' ze stołka minister Macierewicz. Jeżeli Moskwa przejęła pokaźne archiwa po PRL-u, a usłużni w tej sprawie pozostali na wolnym obrocie demokracji, to i obracają kim trzeba i jak trzeba. Jeżeli na kluczowym stanowisku w państwie jest człowiek, a w Moskwie jego teczka, a w Warszawie sprawa do załatwienia, sprawę się ,,załatwia'' ofertą nie do odrzucenia. Dopóki ten stan trwa trwa rozdwojenie jaźni narodu.
Ciekawy2020.07.15 21:43
Rosji szczególnie zależy na jednym. Aby skłócić Polaków i Ukraińców. Na tym jej bardzo zależy i dużo w tym kierunku robią aby nie dopuścić do zbliżenia Polski i Ukrainy. I wykorzystują do tego swoich ludzi w Polsce, tych na "prawicy" również. A historyjkę o Lwowie to całkiem niedawno było słychać. Dziwne
oficer LWP2020.07.15 21:42
po wyborach i już wszystkich oszołomów wypuszczono z klatek
Anonim2020.07.15 22:29
Już po wyborach i wszystkie oszołomy w klatkach czytaja Fronde
Jarosław Karłowaty2020.07.15 22:50
w imieniu partii - dziękuję za wsparcie, z obowiązku goja wywiązujesz sie wzorowo, tak trzymaj
ryszard2020.07.15 21:29
A były kiedyś takie czasy, kiedy moskiewski antypolonizm był nie aktywny (podobnie zresztą jak niemiecki) ? Zamiast się dziwić, ze koń jest jaki jest, władza biorąc władzę umawia się z Polakami, że ma na to antidotum. Najskuteczniejsze antidotum w tym przypadku to zagospodarowanie aspiracji uczestnictwa w tworzeniu. Dotyczy to w szczególności ludzi młodych. Mamy bardzo ambitną i zdolną młodzież, wkładającą wiele wysiłku w swój rozwój, oczekującą od państwa rozwiązań systemowych (nie koniecznie materialnych) które im to ułatwią. Niestety nikt w państwie polskim nie ma im nic do zaproponowania. Opozycja w ogóle tego nie ogarnia uznając w swojej ciemnocie, że postęp to LGTB czy inna tęcza, a pomysły rządzących są niemrawe, bardziej z tamtej epoki (czego dowodem jest choćby ostatnia "reforma" szkolnictwa wyższego)i omijające postęp technologiczny szerokim łukiem.
AAAtomek2020.07.15 20:37
Moskwa postawiła na Jarozbawa! I się nie zawiodła.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.16 17:07
Prowokatorzy komunistyczni szczekaja tak jak lesbijka Putin.
Anonim2020.07.15 20:26
Zastanawiam się tylko, czy przy istniejących procedurach, nie tylko w Polsce, takich podszywań się da się uniknąć?
AAAtomek2020.07.15 20:39
Wasze służby wywiadowcze i kontrwywiadowcze wspomagane przez WOT i SOP po 2-tygodniowych przeszkoleniach bez problemu sobie poradzą.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.16 17:08
Konfederacja Komuna Rosja to jeden chor wujow rosyjskich. Chor Wujow.
Seks kamerki2020.07.15 20:19
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.15 20:13
Moskwa jest bardzo aktywna w skłócaniu Polaków i robi to rękami PiSdzielcy!!!
no tak2020.07.15 23:20
widzę po twoim KOmentarzu, że nie jesteś "skłócony". Ale za to zakłócenia we łbie to masz naprawdę POtężne.
An.2020.07.16 8:32
Właśnie, dobrą ilustracją tych obrzydliwości są np. wpisy kkp.
kalinka2020.07.16 9:36
to zwykły prowokator, tacy byli za UB i SB tajnymi współpracownikami, tacy zostawali folksdojczami, wszystkie cechy ukraińca z UPA