TYLKO U NAS! Czas na obronę życia poczętego. Ks. prof. Bortkiewicz: Wywierajmy presję na PiS! - zdjęcie
16.09.20, 12:40Screenshot Youtube

TYLKO U NAS! Czas na obronę życia poczętego. Ks. prof. Bortkiewicz: Wywierajmy presję na PiS!

82

Damian Świerczewski, Fronda.pl: W Polsce wciąż funkcjonuje tzw. kompromis aborcyjny pozwalający na zabicie dziecka poczętego w przypadku gwałtu, podejrzenia u niego ciężkiej i nieodwracalnej choroby, w tym zagrażającej jego życiu oraz wtedy, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Dlaczego, z punktu widzenia nauczania Kościoła, jak i etyki w ogóle, jest to rozwiązanie złe?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChR: Aborcja, czyli zabójstwo człowieka nienarodzonego jest czynem tzw. intrinsece malum, wewnętrznie złym. To zło wynika z samej istoty czynu, jakim jest właśnie zabójstwo człowieka najbardziej bezbronnego i słabego, niewinnego, niezdolnego do aktu agresji. Zatem żadna okoliczność zewnętrzna nie może usprawiedliwić aborcji. W przypadku gwałtu mamy do czynienia z dramatem, ale jest pytanie, czy istnieje sens odpowiedzi na ten dramat jeszcze większym dramatem – aktem zabójstwa niewinnego dziecka? W przypadku ciężkiej i nieodwracalnej choroby płodu pojawia się dramatyczne pytanie o wartość życia ludzkiego, wartość cierpienia. Jeśli odrzucamy tę wartość, przyjmujemy logikę eugeniczną, a ta jest przecież radykalnie antyludzka. Nie znajdziemy żadnych racji usprawiedliwiających aborcję, jeśli tylko podejmiemy uczciwe myślenie, naznaczone prawdą ludzkiego życia i wartością życia.

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się forsować kontrowersyjną i krytykowaną przez wielu ustawę, która ma chronić zwierzęta, w tym zakazywać ich hodowli na futra. PiS, który chce być przecież postrzegany jako partia konserwatywna w sprawach światopoglądowych, w tej akurat najwidoczniej postanowił zaryzykować oburzenie wielu środowisk, czego do dziś nie zrobił w kwestii aborcji właśnie. Z czego to, zdaniem księdza, wynika?

Niestety, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Niewątpliwie elementem humanitaryzmu jest stosunek do zwierząt, wrażliwość na ich los, warunki egzystencji, hodowli. To jest wymóg etyki człowieka wobec zwierząt. Nie godzi się człowiekowi z racji jego człowieczeństwa traktować zwierzęta jako nie czujące przedmioty, utylizować je wedle miary przyjemności czy prymitywnej użyteczności. Ale też nie można iść w kierunku zoopersonalizmu, przypisywania zwierzętom godności ludzkiej, „praw zwierząt” na wzór ludzkich. To jest ubliżające człowiekowi. Trzeba zachować w tym zakresie stosunku człowieka co zwierząt umiar i rozsądek. Niestety, żyjemy dzisiaj w świecie pogardy dla człowieka i jakieś personalizacji zwierząt. I co ciekawe, nie budzi zastrzeżeń ta pogarda dla człowieka, ale skłonni jesteśmy reagować na akty nie tylko znęcania się nad zwierzętami (co jest oczywiście w pełni zasadne), ale na akty „braku szacunku” dla zwierząt itp. Niestety, nie mogę odnaleźć w sposób wyrazisty i jednoznaczny w tym sporze stanowiska prawicy.

Jarosław Kaczyński obiecywał swoim wyborcom w 2016 roku, że zrobi wszystko, aby ochrona życia poczętego została zwiększona. Do dziś nic w tej kwestii się jednak nie zmieniło. Czy ta bierność nie odbije się przypadkiem na partii rządzącej w przyszłości? Trudno w końcu mówić teraz o strachu przed zrażeniem Polaków do PiS. Do kolejnych wyborów w końcu jeszcze bardzo dużo czasu, a przecież wyborcy kierujący się nauczaniem Kościoła mogą w końcu mieć dość kapitulacji PiS w sprawie aborcji i ostatecznie za kilka lat poprzeć inne, bardziej zdecydowane ugrupowanie konserwatywne.

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze wiele realnego dobra, które jest zasługą obecnej partii rządzącej. Nie można tego deprecjonować. Przez lata tłumaczyłem sobie ową wstrzemięźliwość PiS w kwestiach bezwzględnej obrony życia pewną strategią. Program 500+ był i jest niewątpliwie programem prorodzinnym i pronatalistycznym. Tłumaczyłem sobie też brak zdecydowanych działań antyaborcyjnych tym całym chaosem kulturowym i aksjologicznym, w którym potrzebne jest niewątpliwie sprzężenie wielu instytucji, na czele z Kościołem dla wypracowania konkretnych pojęć i strategii pronatalistycznych. Ale mimo wszystko rolą polityków odwołujących się do nauki Kościoła jest wyrazistość w sprawach pryncypialnych. A sprawa życia nienarodzonych do takich należy. Istotnie, rośnie niezadowolenie z obstrukcji Prawa i Sprawiedliwości w tym zakresie. Blokowanie inicjatywy obywatelskiej w Sejmie, brak rozstrzygnięć w zakresie możliwości Trybunału Konstytucyjnego. Co w takim razie? Można szukać bardziej jednoznacznych formacji politycznych w tym zakresie. Z pewnością można. Ale te formacje są bardzo mozaikowe w swojej strukturze – obok jasnych poglądów katolickich są w nich osoby i poglądy bardzo niejednoznaczne. Poza tym, te formacje na razie nie mają szans na zajęcie miejsca PiS w Sejmie, gdy idzie o ilość posłów. Sądzę, że lepszą strategią byłoby wywieranie większej presji na rządzących w zakresie realizacji obietnic i wierności deklaracjom ideowym. Być może jednak narzędziem tej presji musi stać się wstrzymanie od głosowania na obecną prawicę.

W Polsce nie brak licznych kampanii organizowanych przez media czy różnej maści organizacje, mających za zadanie pokazywać aborcję jako „prawo kobiety”. Wydaje się, że po stronie obrońców życia mamy do czynienia z pewną niemożnością dotarcia do Polaków i przedstawienia sprawy w nieco mniej agresywny sposób. Zgodzi się ze mną ksiądz, że brakuje pozytywnych, zakrojonych na szeroką skalę akcji pro-life, których celem byłaby zmiana podejścia Polaków do kwestii życia dziecka nienarodzonego i aborcji? W końcu istnieją setki, jeśli nie tysiące historii rodziców, którzy mimo złych diagnoz lekarskich nie zdecydowali się na aborcję, a dziecko koniec końców urodziło się zdrowe, lub prognozowana choroba okazywała się możliwa do wyleczenia.

Dotyka Pan niezwykle istotnej sprawy. Dla mnie wręcz kluczowej. Poza znakomitymi organizacjami pozarządowymi wspierającymi wartość życia nie zauważam żadnej kampanii na rzecz promocji wartości życia. Brakuje mi tego także w Kościele. Brakuje tego rodzaju świadectw, o których Pan mówi. Sprawa życia to nie jest tylko mroczna strona aborcji i cała rzeczywistość traumy poaborcyjnej. To także piękna strona tych, którzy wybrali życie, opowiedzieli się za życiem. Istnieje potrzeba ogromnej kampanii medialnej, katechetycznej, kaznodziejskiej, w mediach społecznościowych. I marzeniem moim jest to, aby ta kampan ia została zaprojektowana przez przedstawicieli Kościoła, partii politycznych i organizacji pozarządowych.

Katolicy są zobowiązani do przyjmowania nauczania Kościoła, także w kwestii zabijania dzieci nienarodzonych. Może potrzeba zatem większej presji z naszej oraz hierarchów strony wobec partii rządzącej, aby ta wreszcie zdecydowała się na ten krok i zamiast o ochronie zwierząt pomyślała o ochronie życia dzieci w łonach matek?

Tak, raz jeszcze chcę powtórzyć, że rola Kościoła, Jego hierarchii jest w tym zakresie nie do przecenienia. Wydaje się czasem, że Kościół w Polsce układa programy czy strategie duszpasterskie wedle medialnych kampanii lewicowych, przyjmując pozycje defensywne. Wiem, że pedofilia jest problemem, także w Kościele, w Jego wnętrzu, ale to nie jest jedyne, ani nawet największe zło zagrażające człowiekowi. Chciałbym doczekać się reakcji na przykład na film „Nieplanowane” porównywalnej choćby do dyskusyjnych i mimo wszystko nie do końca jednoznacznych w przekazie filmów Sekielskich.

Na koniec zapytam wprost – wierzy ksiądz w to, że w Polsce dojdzie w końcu do zmiany i doczekamy się prawdziwej ochrony życia poczętego?

Wierzę, ale wiem, że spełnienie tej wiary zależy od konkretnych wysiłków nas wszystkich – katolików i ludzi dobrej woli, duchownych, polityków, przedstawicieli mediów, rodziców, działaczy ruchów pro life i każdego, dla którego życie ludzkie jest wartością.

Komentarze (82):

Libori2020.09.18 7:07
Pis TO LEWACY,KTORZY JUZ DAWN0 ZDRADZILI POLSKE.
Agnieszka2020.09.18 1:57
Jaką presję można wywierać na morderców kochających zabijanie bezbronnych dzieci? Przecież od lat nas okłamywali, że w głosowaniu za ratowaniem życia dzieci nie można wprowadzić dyscypliny partyjnej, bo to kwestia sumienia a tematu nie można nawet poruszać, bo stracą władzę a tu przecież o dobro Polski chodzi, bo oni u władzy to szansa na ważne, pilne, dobre zmiany a jak ich przeciwnicy do władzy się dorwą, to Polskę zniszczą. Na lata w sejmie i Trybunale Konstytucyjnym zamrozili projekty ustaw ratujących ludzkie życie., broniące przed okrutnym morderstwem bezbronne dzieci. A dziś nagle okazało się, że życie zwierzątek jest najważniejsze na świecie i trzeba je uratować w ciągu kilku dni od czasu ogłoszenia takiego kaprysu przez chłopaczka od Kaczyńskiego. To nie dla dzieci ale dla ratowania zwierzątek głosuje się w pośpiechu o 1 w nocy bez konsultacji z kimkolwiek i liczeniem się z środkami do życia, szansą na pracę dla rolników w czasie korono-wirusa. Dla zwierzątek ogłasza się dyscyplinę partyjną i łamie sumienia, szantażując wyrzuceniem z partii. I co najgorsze to dla zwierzątek szantażuje się nawet Polską, bo rozwiązanie dziś sejmu to utrata władzy przez prawicę i oddanie jej w ręce tych, co przecież ją chcą zniszczyć. Dla pan Kaczyńskiego nie liczą się chore dzieci, nie liczy się ludzkie życie, nie liczy się niczyje sumienie, które z satysfakcją jak psychopata depcze ani nie liczy się Polska, którą sobie tylko usta wyciera. To wszystko jest nic, bo liczą się tylko zwierzątka i młody , pusty, lewacki szczyl podłożony mu przez wrogów na Nowogrodzką, bo najwidoczniej to jemu tak chce zaimponować. Przeogromnie smutny upadek człowieka w oczach moich i wielu jeszcze parę lat temu był lub mógł być mężem stanu i wielkim polskim patriotą. Jego patriotyzm po dzisiejszym szantażu Polską nie jest widać wart nawet jednego futerka jego zdechłych kotów.
Krakus2020.09.17 23:12
Ks. prof. Bortkiewicz jest odlepiony od rzeczywistości, realiów, problemów dnia codziennego jakt nikt inny. Jak widzę jego zdjęcie, wiem, że będzie bredzić.
Anonim2020.09.17 22:21
Salvini, Calderoli i przekleństwa Afryki ……. Błędem jest przekonanie, że celem masowej imigracji jest wyłącznie wymiana etniczna. Forsowanie imigracji przygotowuje wymianę religii – tę, w której Ofiara Chrystusa zostanie zastąpiona ofiarą z ludzi. Modlitwy zostaną zastąpione przekleństwami. Zamiast różańców pojawią się eliksiry magiczne. Koniec z Mszami Świętymi – zaczną się ofiary z dzieci. Koniec z Eucharystią – zacznie się kanibalizm. Koniec z miłością Boga, pojawi się odurzenie masakrą – z dołączonym do niej targiem szczątków ludzkich. …. http://ram.neon24.pl/post/157660,salvini-calderoli-i-przeklenstwa-afryki
KATON STARSZY2020.09.17 21:12
To nie państwo powinno zakazywać.Ludzie indywidualnie będą się rozliczać z BOGIEM.To Kościół powinien być strażnikiem moralności,ale stracił ludzi i swoją misję w gonitwie za kasą. Był taki- Swonarola-no i skończył na stosie.Przestaliści mówić oszatanie i piekle,no to jest jak jest.
Anonim2020.09.17 20:30
Taka presja mogła być wywierana przed WYBORAMI a nie "po". To Pis Rządzi dzięki Katolikom Polskim i wsparciu Kościoła. Wiele razy posłowie PiS i Prezes byli gośćmi Radia "M." w Toruniu . Wtedy należało wywrzeć PRESJĘ ale widocznie były inne ważniejsze sprawy , które wymagały współpracy i finansów na wspólne PROJEKTY. Ks. Bortkiewicz stały gość w R.M. jest dobrze zorientowany w sprawie i zna zasadę Ojców: wybieramy mniejsze zło i robimy to co możemy zrobić - dlatego tak drażliwy temat jak ochrona życia poczętego przez PiS i konieczne regulacje prawne był ZMARGINALIZOWANY. A teraz co Wyborcy maja wychodzić na ulice i PROSIĆ PiS o o realizację najważniejszego postulatu ? To jakieś kpiny. Pewnie przed kolejnymi wyborami liderzy kościelni pis znowu pojawią się w Toruniu i będą zapewniać o SWOIM poparciu DLA OCHRONY ŻYCIA POCZĘTEGO. A może Ks. Bortkiewicz ZAAPELUJE WPROST do Prezesa Kaczyńskiego o wywiązanie się obietnic i powrót do NORMALNOŚCI zamiast pisać całe elaboraty o tym co jest wiadome.
Andy2020.09.17 20:22
Podobne działania w Hiszpanii obaliły prawicowy rząd, i dziś mają tam aborcje full wypas. Katoliczka nie usunie dziecka choćby było to płatne, a poganka, gdy nawet prawo jej mordowania dziecka zakaże, pojedzie zabić dziecko do niemiec czy Holandii. Większy problem widzę w relacjach wierni kościół, na prowincji kościół dobrze komunikuje się ze społeczeństwem, a im większy ośrdoek, tym ksiądz większy liberał. I co z tego że państwo aborcji zakaże jak jakiś tefauenowski kaznodzieja, powie że to nic złego i niedość że złamie boże prikazy, to jeszcze utwierdzi w grzechu letnich katoli. Znam sytuacja uwalenia proboszcza przez władze samorządowe, które przy użyciu mediów społecznościowych, używając fake newsów i ciągłych nacisków, plotek i konfabulacji, uwaliły proboszcza, do czego przychyliło się biskupstwo diecezji. Widzicie drzazgę w oku Kaczorów, a belki we własnym dostrzec nie możecie. Wyjdzie jakiś ks. Wierzbicki, Sowa czy Boniecki, plotą androny, popierają lewactwo, aborcje i sodomie, a Ks. Profesor chce robić rewolucje polityczną w celu naprawiania poprzez unicestwienie?! Jak nie będzie PiS to kto?Konfa? Wolne żarty. Z tego nie będzie nic, takie rzeczy robi się jak się ma poparcie 60-80% a nie codziennie tłumaczy że się nie jest wielbłądem robiąc uniki (jak robi to rząd PiS) od Brukseli, poprzez Berlin, Moskwe, lewactwo, sodomitów z lgbt, po Hollywood włącznie
katolicka deratyzacja Polski2020.09.17 17:15
Rzxd rexlizuje polityke Episkopxtu.Bortkiewicz to mxson.
Randka juz dzis2020.09.17 17:10
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
JanP2020.09.17 16:17
Czas na obronę życia napoczętego.
Anonim2020.09.17 15:57
Wątpię czy presja coś mieni. Chabad Lubawicz się nie zgodzi. A jakby jakikolwiek rząd postanowił zabronić mordów na najsłabszych, to Synagoga Szatana zrobi mu kryzysik, wiece niezadowolenia społecznego i po rządzie. Musimy stanąć w praqwdzie panowie i panie - jeśli nie chcemy wybrać na Króla i Pana naszego Jezusa Chrystusa, to niestety pozostajemy pod rządami Lucyfera. Dopóki tego nie zrozumiemy, Polska nie będzie tą wielką i potężna z przepowiedni. Czas leci, a w tym temacie przebudzenia to ja nie widzę.
Ela2020.09.17 13:58
Presję to Ci chyba na mózg wywierają gazy z jelita grubego, paskudny klecho.
.2020.09.17 12:34
PiS to partia morderców dzieci nienarodzonych! Życie dzieci jest dla nich mniej istotne niż to co mogą ukraść będąc u władzy.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.17 17:16
Komunx Konfederxcjx Ruskx Rxcjx PIS rexlizuje postulxty Episkopxtu Polski.
Anonim2020.09.17 12:01
a niech sobie zakazują, przyjdzie nowy rzad i zrobi aborcje na życzenie i w końcu bedzie normalnie, nikt nikogo do aborcji nie zmusza a geje w sukienkach akurat w tej sprawie nie powinni sie wypowiadac bo ich nasienie jest do doopy
Ela2020.09.17 14:00
Oczywiście, że nie powinni się wypowiadać. Sprawa ich nie dotyczy. O ile wiem to ministranci nie zachodzą w ciążę. Zresztą gdyby tak było, to wtedy aborcja byłaby sakramentem.
violencja2020.09.17 11:26
Niestety , tak głupio głosują Polacy.Katolik powinien głosować za życiem , a jeśli nie ma kandydatów sprzeciwiających się aborcji to powinien fałszować wybory , nie głosować na mniejsze zło.Zło zawsze jest złem. Ja tak głosuję , tylko za życiem , albo fałszuję.Fałszuję , po to aby mojej karty do głosowania nie wykorzystano. Ostatnio zagłosowałam i na Dudę i na Trzaskowskiego , nie żałuję.
Ela2020.09.17 13:57
Krynico intelektu, Ty nic nie fałszujesz (fałszuje PiS), tylko oddajesz nieważny głos.
Tylko PO prawdziwe POLSKIE2020.09.17 9:57
O co chodzi??? Żeby uratować 100 dzieci, ale przegrać przez POLAKÓW z PiS-u WYBORY, po to żeby wygrali WROGOWIE POLSKI i POLAKÓW, żeby zmieniając przez WROGÓW POLSKI i POLAKÓW ustawy można było WYMORDOWAĆ SETKI TYSIĘCY nienarodzonych dzieci POLSKICH???? A może niech najpierw Ci co tak chcą zmian ustaw broniących nienarodzone dzieci ZAANGAŻUJĄ się w KOŚCIOŁACH, na PARAFIACH, niech znajda w swoim gronie GODNYCH NASTĘPCÓW Prymasa WYSZYŃSKIEGO i Papieża JANA PAWŁA II aby to właśnie oni WSPÓLNIE z KSIĘŻMI walczyli o 80% poparcia dla PRAWDZIWYCH POLAKÓW i PRAWDZIWEGO POLSKIEGO RZĄDU z PiS-u. Wtedy będzie czas na zmiany ustaw aborcyjnych i ratowanie WSZYSTKICH NIENARODZONYCH DZIECI.,CHYBA że chodzi o realizację PLANU WROGÓW POLSKI i POLAKÓW i oddanie Polski MOSKWIE i Berlinowi.
tadeusz2020.09.17 10:03
czyli chodi o to aby być przy korycie - a o dzieci nienarodzone to niech sobie walczy Kościół z PiS-em jednocześnie Kościół powinien popierać jedynąsłuszną linię polityki prezasa i PiS. TO JEST FAŁSZ I OBŁUDA - Pan Jesus powiedział, że brzydzi się takimi ludźmi
Apell2020.09.17 9:55
A ja się pytam, czy w Polsce istnieje jeszcze Kościół Katolicki???? Gdzie są biskupi, gdzie są księża???? Dlaczego nikt nie organizuje wiernych do modlitwy i pokuty????
tadeusz2020.09.17 10:10
z polecenia prymasa Polski i innych biskupów pochowali się aby nie dopadł ich wirys chińskiej grypki
Ela2020.09.17 14:02
Nie przejmuj się, na pewno się onanizują.
tadeusz2020.09.17 9:40
dla niektórych prezesów ważny jest tylko kot
Tylko PO prawdziwe Polskie2020.09.17 9:54
MAŁEMU TADZIOWI tylko powiem coś o JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. Ten "GOŚĆ z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, jest jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, jest jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Jest jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA, "BARTEK", "ŻELAZNY","RAJS", jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
Dziadyga2020.09.17 9:57
Zapomniałeś o Poniatowskim.
Anonim2020.09.17 9:58
a co zrobił w sprawie obrony poczętych dzieci - WIELKIE NIC, schował głowę w piasek jak struś Pędziwiatri dlatego wszystkie wyżej wymienone zasługi są warte funta kłaków
tadeusz2020.09.17 10:12
PREZES przypomina Wielkich Polaków tylko że oni WALCZYLI a prezes głaszcze kota
Tylko PO prawdziwe Polskie2020.09.17 10:19
SASZA to Twój NACZALNIK z CCCP-u nie dał Ci dzisiaj wolnego??? Саша у тебя есть субботник или работаешь за деньги???
tadeusz2020.09.17 10:25
jestem Polakiem we wszystkich wyborach głosowałem na kandydatów PiS
Tylko PO prawdziwe Polskie2020.09.17 10:31
DZIWNE, POLAKIEM??? A jesteś jak BOLSZEWIK?? Kto jest Twoim ojcem i dziadkiem??? Wiesz???
TADEUSZ2020.09.17 10:37
zmam mojego Ojce i Dziadka i Pradziadku też dużo wiem
tadeusz2020.09.17 10:41
lewacy straszą faszystami prawacy straszą bolszewikami
tadeusz2020.09.17 10:35
tak mój Maczelnik Prezes Jarosław nie dał mi dzisieaj wolnego, walczyć o życie nienarodzonych i zabijanych dzieci w sprawie których TWÓƏ PREZES JAROSŁAW chowa głowę w piasek a woli się zajmować małymi zwierzątkami. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” Mt 25,40 i tu nie chodzi o norki, fretki ani kotki tu CHDZI O LUDZI
Olo2020.09.17 0:23
Stawiam swoja głowę na tacy że ks.Bortkiewicz sam głosował na PiS ,chociaż wiedział i wie doskonale że PiS NIGDY nie zlikwiduje aborcji ani nie zmieni obecnej ustawy. Więc po co ta hipokryzja(to grzech!) ze strony księdza?
Krzysztof2020.09.17 0:20
Kaczyński nigdy się nie zgodzi na likwidację aborcji w Polsce. Przez 5 lat tego nie zrobił,pomimo większości w Sejmie,a wystarczy jedno jego słowo. Cóż,taki mamy katolicyzm i katolików w Polsce że zabijanie dzieci im nie przeszkadza. Czy to wina nauczania KK w Polsce,a raczej brak tego nauczania?
pop2020.09.16 21:15
ale jest ochrona i jest ok...a każdy krok dalej oznacza narażanie kobiet na utratę zdrowia lub życia...bo ustawą radykalną mogą manipulować szaleńcy typu Pan Doktorek od macania...bierzcie się za zakonnice i dajcie spokój normalnym kobietom
Glaudiusman2020.09.16 21:46
Plugawy i żałosny komentarz.
Glaudiusman2020.09.16 20:28
Nie możemy pozostawić sprawy aborcji, która jest wielką hańbą dla PIS, który chyba się boi feministek i ich protestów w UE.
Marco Breslaviano2020.09.16 20:28
A czemu teraz przewielebny księże profesorze? Czemu teraz? Z tego co wiem, to PiS rządzi od 5 lat. Nagle sobie przewielebny ksiądz profesor przypomniał? A dlaczego mielibyśmy wywierać presję? Wszak na partię katolicką i prawicową żadnej presji wywierać nie trzeba. Prawda?
Oko2020.09.16 20:42
Wcześniej były ważniejsze tematy jak migranci, gender czy LGBT więc temu teraz.
Anonim2020.09.16 20:08
Bardzo proszę o obronę ludzkiego życia od poczęcia do śmierci, człowiek nie jest magazynem części zamiennych, transplantacja narządów to zbrodnia!
KATOLICYZM to NIE PIS I RYDZYK2020.09.16 19:52
Brawo dla ks. Tadeusza Isakowicza za walkę z homoseksualistami-pedofilami w KK ! Treść listu do ks. kard. Stanisława Dziwisza, wręczonego mu osobiście wraz z załącznikami w 2012 roku http://isakowicz.pl/tresc-listu-do-ks-kard-stanislawa-dziwisza-wreczonego-mu-osobiscie-wraz-z-zalacznikami-w-2012-roku/ Potwierdzają się słowa byłej ex komunistki Belli Dodd która była świadkiem jak 1100 komunistów wstępowało w szeregi kapłańskie aby je niszczyć od środka . m.in przez homoseksualizm . Książka nazywa się "Szkoła ciemności " . Nowa Lewica jest wściekła że się walczy w Kościele z pedofilią a wraz z nią wilki w owczych skórach <a href="https://ibb.co/6wrZ48g"><img src="https://i.ibb.co/wgBLK7M/Co-zrobili-z-Panem-Jezusem.jpg" alt="Co-zrobili-z-Panem-Jezusem" border="0"></a>
Ojojo2020.09.17 1:31
I Bóg na to pozwolił? Jak wy się modicie na tej frundzie?
Marek2020.09.16 19:06
Proszę księdza i słusznie. Ale czy ksiądz wspierał PiS w wyborach ? Bo wielu ludzi i księży głosowało przeciwko A opozycja tylko na którą głosowali chętnie wprowadzi aborcje dla każdego Tabletki wczesno poronne w podstawówce Religia poza szkoła Czy naprawdę tego chcecie
Randka juz teraz, teraz ..2020.09.16 18:37
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Anonim2020.09.16 18:27
Taki ważny temat na dziś, protest rolników pod siedzibą PiS, i co na to Fronda? Społeczna nauka Kościoła? NIC? Fronda stoi w jednym szeregu z lewactwem PiS? ….. Vide: https://www.youtube.com/watch?v=BqvmDcblJn0
Zarabiaj Nawet 200$ dziennie2020.09.16 18:20
Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc! Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: https://bit.ly/2E6raDB ======================================================================= Darmowe konto demo dzięki któremu postawisz pierwsze kroki! Zyskaj więcej... Wpłać pierwszy depozyt! A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie!
GS2020.09.16 17:44
PiS wybrał ochronę futerkowców w ramach swojej szalonej ofensywy ustrojowej. Temat wałkują we wszystkich mediach od tygodnia...to wygląda na ich najbardziej przełomową ustawę w dziejach. (tak sami ją tym rozgłosem reklamują). A wyborcy lewicy ... i tak na nich nigdy nie zagłosują
Olewicz2020.09.16 17:32
Katolicy mają obowiązek wykonywania rozkazów kościoła.I niech tak będzie. Niech kościół ten obowiązek egzekwuje we własnym zakresie. Od reszty niech się kościół odtenteguje. A państwo nie jest kościoła sługą. Oczywiście tylko teoretycznie. W praktyce wszystkie opcje robią kościołowi łaskę //l//.
lek.med.2020.09.16 16:15
J.K. ma suchego - niegdy nie zategowal - to suchy patyk
swój swego pozna2020.09.16 16:47
!!!
Tylko PO prawdziwe Polskie2020.09.16 15:56
O co chodzi??? Żeby uratować 100 dzieci, ale przegrać przez POLAKÓW z PiS-u WYBORY, po to żeby wygrali WROGOWIE POLSKI i POLAKÓW, żeby zmieniając przez WROGÓW POLSKI i POLAKÓW ustawy można było WYMORDOWAĆ SETKI TYSIĘCY nienarodzonych dzieci POLSKICH???? A może niech najpierw Ci co tak chcą zmian ustaw broniących nienarodzone dzieci ZAANGAŻUJĄ się w KOŚCIOŁACH, na PARAFIACH, niech znajda w swoim gronie GODNYCH NASTĘPCÓW Prymasa WYSZYŃSKIEGO i Papieża JANA PAWŁA II aby to właśnie oni WSPÓLNIE z KSIĘŻMI walczyli o 80% poparcia dla PRAWDZIWYCH POLAKÓW i PRAWDZIWEGO POLSKIEGO RZĄDU z PiS-u. Wtedy będzie czas na zmiany ustaw aborcyjnych i ratowanie WSZYSTKICH NIENARODZONYCH DZIECI.,CHYBA że chodzi o realizację PLANU WROGÓW POLSKI i POLAKÓW i oddanie Polski MOSKWIE i Berlinowi.
fdf2020.09.16 15:38
Od Łagiewnik się zaczęło to tam kurski przyjął święcenia.....
Anonim2020.09.16 17:35
A jakie to święcenia?
Richuś z familoków2020.09.16 15:34
Gdyby stara wyskrobała kaczora Nie było by w Polsce tyle zła, obłudy i podziału, dlatego uważam że aborcja w niektórych przypadkach powinna być dozwolona
A gdyby tak twoją starą postawić2020.09.16 15:54
na głowie to byłaby kublem na zlewki.
Tylko PO prawdziwe POLSKIE2020.09.16 15:57
Kaczora DONALDA zwanego królik DONALDINIO???
Topek2020.09.16 15:21
Jak przycinam pejsy i przyglądam się sobie ... Nie dziwie się szmalcownikom, dziwie się tylko, że tak mało ich było.
Topek2020.09.16 15:14
Gdy patrze na Kaczyńskiego to jestem za aborcją
Skoro lekarze "już potrafią"postawić2020.09.16 15:12
diagnozę co do stanu zdrowia "płodu", to może by tak zaprosić do gabinetów wróżki które będą w stanie przewidzieć kim, czym i jakim ten "płód" w przyszłości będzie. Tym sposobem unikniemy narodzin różnych woleńskich, hartmanów, trzaskowskich, itp. A w krajach "rozwiniętych" jak Ruso-Mongolska Federacja po diagnozie lekarzy i wróżki nadawać "płodowi" order lenina.
Richuś z familoków2020.09.16 15:11
Pisdzielce jesteście na poziomie intelektualnym embriona powinno być dozwolone prawnie was wyskrobać i spuścić w kiblu
ada2020.09.16 14:53
Dołączycie do POKO spoko? Oni tez atakują PiS. Kiedy rząd ma pracować? ciągle mendy nie dają nic zrobić.
śmiech2020.09.16 14:50
Temat LGBT już się Polakom znudził a więc powraca temat aborcji . Znów wchodzi na afisze temat dezubekizacji . Doszedł temat zwierząt . A grunt usuwa się im spod nóg czego nie dostrzegają . Ten kawałek ziemi , który im jeszcze pozostał po grabieży reszty . Wodę już też powoli tracą na rzecz innych narodów . Wiwat Polacy . Oby nadal niosła was fala propagandy .
B-ba2020.09.16 14:34
A może byście tak księża wywierali presję na swoje owieczki? Wszystko chcecie robić rękami PiS. Bóg zostawił człowiekowi wolną wolę, ale wy chcecie, żeby grzechy były prawnie zabronione. Ja oczywiście uważam, że aborcja jest czymś strasznym i nie powinno jej być w ogóle. Ale jeśli przedstawiciel Kościoła ma w tej sprawie tyle tylko do powiedzenia, że każe PiS jej prawnie zabronić, to jest to wielka klęska Kościoła i ujawnienie, jaki nikły wpływ ma na postępowanie człowieka. Ta sprawą powinni zająć się świeccy, w tym katolicy, ale nie księża.
Kubiak2020.09.17 8:55
Bardzo słusznie. Księża doprowadzą tylko do przegranej PiS i złagodzenia ustawy antyaborcyjnej. Aborcja tylko wzrośnie dzięki takim księżom co odmawiaja ludziom wolnej woli.
BEZZĘBNE BYDLE Z ŻOLIBORZA2020.09.16 14:29
WAS ZABIJE ŚMIECHEM KLERUCHY. TEN MORDERCA DZIECI NIENARODZONYCH MA WAS I WASZE PŁODY GŁĘBOKO W KACZEJ PIŹ,DZIE
ada2020.09.16 14:54
Biedaku, bezzębny los cię dopadł, mendo.
Anonim2020.09.16 14:16
w sumie nie wiem, czy bardziej upierdliwa jak wrzód na doopie jest ideologia LGBT czy pro life?
Anonim2020.09.16 14:08
Czas na ochronę obiadów nieprzyrządzonych i zabytków nie zbudowanych. Czas najwyższy na światowe igrzyska sportów nieuprawianych i konkurs filmów nienakręconych. Czas najwyższy!
Anonim2020.09.16 14:07
Ale na obronę urodzonych dzieci przed kościelnymi pedofilami nigdy nie będzie pory
matis892020.09.16 13:58
Akurat lewacki i masoński PIS dał jasno do zrozumienia że futro kota Kaczyńskiego jest ważniejsze od mordowanych dzieci w aborcji. Teraz czekamy od lewackiego PISu na zakaz hodowli kurczaków i świń, bo świnia jest jeszcze ważniejsza od futrzaków i od mordowanych dzieci w aborcji.
abcd2020.09.16 13:23
Ostrzegam wszystkich entuzjastów zmuszania kobiet do urodzenia chorego płodu. Jeśli można zmusić kobietę do urodzenia chorego płodu, to przecież tym bardziej powinna urodzić płód całkowicie zdrowy! Zatem zakaz aborcji eugenicznej spowoduje wprowadzenie w przyszłości zakazu przerywania ciąży, która jest wynikiem gwałtu.
Ciebie chorego, yebnięta maciora, zrodziła2020.09.16 13:46
i jeszcze w brzuchu zapisała do PZPR-u.
Anonim2020.09.16 17:33
Ty się może płodem urodziłeś. Rodzą się dzieci nie płody.
abcd2020.09.16 19:16
Nie dziecko, ale płód. W dyskusji o aborcji jesteś zobowiązany używać słów właściwych. Musi być jasne o czym rozmawiamy: o dziecku przed urodzeniem, czy dziecku po urodzeniu.
XD2020.09.16 13:10
Może zacznijcie od tego co już się urodziło i nie ma za co żyć?
Gość2020.09.16 13:04
A co z tymi wszystkimi biednymi aborterami? Nie zabierajmy im miejsc pracy!
Anonim2020.09.16 18:15
Niech zajmą się leczeniem ludzi,a nie zabijaniem.
Anonim2020.09.16 13:02
Zróbmy festiwal filmów nienakręconych i zawody w sportach nieuprawianych. No i pilnie trzeba uchwalić prawo budowlane dla budynków i nieruchomości niebudowanych. Dodałbym, ranking restauracji nieistniejących, może przewodnik Orlenu i gwiazdki dla nieistniejących lokali gastronomicznej oraz wyróżnienia za potrawy nieprzyrządzone w tych lokalach nieistniejących. Jak szaleć to szaleć!
Anonim2020.09.16 12:50
Pobłażliwość dla bezkarności w odbieraniu życia dziecku poczętemu jest współuczestnictwem w mordzie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.16 12:49
kościelni faryzeusze w koloratkach sprzedali boga i wiarę za PiSowskie srebrniki i przywileje! bo gdzie jest episkopat czy rydzyk? czemu nie organizują protestów, marszów przeciw aborcji? taki rydzyk tych PiSdowatych morderców zaprasza na swoje uroczystości i do swoich mediów chwaląc ich i dając jako przykład prawdziwych katolików!