TYLKO U NAS. Adam Latek z Polskiej Izby Hotelarzy: Małe rodzinne hotele mogą nie przetrwać lockdownu i niebawem zostać zlicytowane - zdjęcie
20.12.20, 10:30fot. latekhotels.pl

TYLKO U NAS. Adam Latek z Polskiej Izby Hotelarzy: Małe rodzinne hotele mogą nie przetrwać lockdownu i niebawem zostać zlicytowane

75

"Każdy obiekt zamknięty przynosi straty" - mówi na temat dramatycznej sytuacji branży hotelarskiej Adam Latek, członek zarządu Polskiej Izby Hotelarzy - "Nawet w przypadku zwykłego mieszkania, jeśli w nim czasowo nie mieszkamy, ponosimy koszta stałe, związane np. z opłatami czynszowymi. Obiekt hotelowy to taki wielki dom".

Ostatnie zapowiedzi kolejnych obostrzeń oznaczają m.in. zamknięcie na co najmniej kilka tygodni branży hotelarskiej. Adam Latek, który jest członkiem zarządu Polskiej Izby Hotelarzy oraz właścicielem firmy LatekHotels przybliża nam realia, w jakich znaleźli się przedsiębiorcy:

"Jak na razie nie mamy rozporządzenia, na które czekamy. Po zapowiedziach, które padły w czwartek przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego jesteśmy na skraju wyczerpania psychicznego." - mówi rozmówca portalu Fronda.pl., zwracając uwagę, że jeśli hotele nie mają podpisanych kontraktów na przyjęcie medyków, służb czy sportowców z COS, to skazane są tym samym na całkowicie zamknięcie:

"To spowoduje, że ich właściciele będą musieli się pozbyć pracowników, albo wysłać ich na świadczenie postojowe. Hotelarze pozostawią tylko jedną - dwie osoby do obsługi rezerwacji, księgowości w obiekcie noclegowym."

Mówiąc o obawach przedstawicieli branży o przyszłość Adam Latek przypomina także o mającym miejsce w zeszłym tygodniu samobójstwie jednego z właścicieli hoteli:

"Z doniesień medialnych z zeszłego tygodnia, jeden z przedsiębiorców Jarosław Gasik popełnił samobójstwo w swoim obiekcie, bo nie wytrzymał presji zamykania obiektów hotelowych. Wrzesiński przedsiębiorca stracił jakąkolwiek nadzieję na odbudowanie swojego biznesu."

Każdy zamknięty obiekt przynosi straty

Członek zarządu Polskiej Izby Hotelarzy w rozmowie z nami podkreślił, nie zawsze dostrzegalny dla "przeciętnego Kowalskiego", problem kosztów stałych, które przedsiębiorca musi ponosić, gdy obiekt jest zamknięty:

"Pomimo tego, że nie ma żadnych gości, hotelarz obok opłat za media musi zapłacić podatek od nieruchomości, obciążają go także np. stałe opłaty z tytułu praw autorskich, konserwacje urządzeń i użytkowania technologii. Konserwacja całego zaplecza kuchennego w hotelu to także koszta. Nawet w przypadku zwykłego mieszkania, jeśli w nim czasowo nie mieszkamy, ponosimy koszta stałe, związane np. z opłatami czynszowymi. Obiekt hotelowy to taki wielki dom, który funkcjonuje podobnie, tylko na większą skale dodając jeszcze funkcje przedsiębiorczości. - obrazowo tłumaczy Adam Latek.

"Trzeba sobie jasno powiedzieć, że każdy obiekt zamknięty przynosi straty. Hotele powinny mieć ok. 30-40 procent obłożenia, ażeby inwestycja przynajmniej się zwracała. Mówimy tutaj naturalnie o obiektach z minimum 100 pokoi. Małe obiekty muszą mieć jeszcze wyższe obłożenie i posiłkować się większą ilością imprez okolicznościowych, aby przeżyć do następnego sezonu. Obiekty hotelowe nad morzem mogą sobie jeszcze poradzić, natomiast te w pasmach górskich, gdzie przez cały rok oczekuje się na turystów, nie." - podsumowuje nasz rozmówca.

Małe rodzinne firmy mogą nie przetrwać

Rozmówca naszego portalu zwrócił też uwagę na różne sposoby, których chwytają się hotelarze, aby przetrwać:

"Ratują się wszelkimi możliwymi sposobami, Przestawiają się na sprzedaż detaliczną żywności i produkcję przetworów, które sami wyprodukują na kuchniach. W ostatnim czasie pojawiły się wynosy które funkcjonowały wczesną wiosną. To jednak oczywiście nie zrekompensuje strat związanych z zamknięciem i nieprzyjmowaniem gości." - dodaje Latek, podkreślając, że tego rodzaju pomysłowe inicjatywy nie pokryją przecież kosztów stałych ponoszonych przez przedsiębiorcę podczas przestoju. Pojawiają się coraz bardziej alarmujące informacje na temat zapaści finansowej branży oraz sygnały ze strony przedsiębiorców:

"Chcielibyśmy zapobiec sytuacjom, gdy do hotelarzy zapuka komornik. Jesienią tego roku składaliśmy wnioski do: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów o wstrzymanie egzekucji komorniczych."

Hotelarze obawiają się przejęć obiektów hotelowych, zarówno przez kapitał międzynarodowy, jak i poprzez proces nacjonalizacji:

"O ile koncerny międzynarodowe zainteresowane są dużymi obiektami, powyżej 100 pokoi, zlokalizowanymi w dużych miastach lub miejscowościach turystycznych, to istnieje też ryzyko nacjonalizacji małych i średnich hoteli. Małe rodzinne obiekty hotelowe mogą być niedługo licytowane przez syndyków masy upadłościowej. Szacujemy, że pracę straci do końca roku około 80 tysięcy pracowników usług. Według GUS w Polsce mamy około 2800 hoteli skategoryzowanych. Odbudowanie profesjonalnych usług hotelarskich może zająć nam kilka ładnych lat, aby wyuczyć nową kadrę. Ta która odejdzie lub już odeszła do innych branż, odeszła bezpowrotnie."

Z obecnej tarczy hotelarze nie dostaną złamanej złotówki

Totalne zamknięcie obiektów noclegowych przez rząd dziwi przedstawicieli branży, szczególnie że, jak przypomina Adam Latek, procedury sanitarne, wdrażane w ramach przeciwdziałania pandemii, były przez dłuższy czas akceptowane przez władze. Nasz rozmówca zwraca także uwagę, że w obecnej odsłonie "tarczy antykryzysowej" nie uwzględniono branży hotelarskiej:

"Jeśli chodzi o "Tarczę 6.0", hotelarze nie zostali nią objęci. Zostały nią objęte branże cateringowe, gastronomiczne i inne. Hotele posiadają PKD 55.10. i nie ma ich uwzględnionych w wykazie pomocowym. Hotelarze nie dostaną złamanej złotówki, pomimo tego, że przestrzegali reżimów sanitarnych na najwyższym poziomie. Nasze procedury, które wdrażaliśmy wiosną, były akceptowane przez GIS i Ministerstwo Zdrowia. Chcemy rzetelnej współpracy z MZ i GIS i możemy pracować w reżimie sanitarnym według wytycznych, które sporządziliśmy przy współpracy wybitnych wirusologów."

Będą składać pozwy indywidualne

Dlatego też, jak tłumaczy w rozmowie z nami Latek, Polska Izba Hotelarzy zamierza wystąpić z pozwami przeciwko skarbowi państwa. Najskuteczniejszą formą będą zdaniem przedsiębiorców pozwy indywidualne:

"W tym tygodniu pojawił się pomysł pozwów zbiorowych na zebraniu hotelarzy w Karpaczu. Chcemy, aby były to pozwy indywidualne składane przez przedsiębiorców hotelarzy."

Przedstawiciele branży, którzy chcą w ten sposób walczyć o zadośćuczynienie za straty spowodowane ograniczeniami w funkcjonowaniu obiektów, powołują się na przykład innych krajów:

"W Czechach, Niemczech hotelarze otrzymali 100 procent rekompensat za stary spowodowane pandemią. Chcemy, aby podobne rozwiązania pojawiły się w Polsce. Kwoty można łatwo obliczyć na podstawie danych dotyczących obrotów finansowych hoteli z roku 2019 i porównać z danymi obecnymi. Jako hotelarze wiemy, że każdy kraj UE otrzymał subwencje w kwocie 20 mld Euro na pokrycie strat spowodowanych przez COVID19. W maju tego roku ukazała się dyrektywa w tej sprawie." - podsumowuje Latek.


Z Adamem Latkiem, członkiem zarządu Polskiej Izby Hotelarzy, rozmawiał Tomasz Poller.

Komentarze (75):

obserwator2020.12.21 17:34
Ważne by ludzie przeżyli ! Hotele zawsze można otwierać na nowo. Taki klimat...trudno. Zdrowie ważne. Hotelarzu - zmień zawód - piekarnie nie bankrutują !
Anonim2020.12.21 12:17
PiSdzielce już się nie mogą doczekać, kiedy będzie można kupić "za złotówkę" i przepisać na żonę.
ONA2020.12.21 9:39
Taki jest koronawirus. Trzeba ratować ludzi przed śmiercią.
I zbankrutowane wykupi Jonatan Daniels oraz2020.12.21 6:33
jego rodacy, PRAWEM KADUKA osiedlani w Polsce.
Wojtek2020.12.20 22:18
Małe rodzinne hotele przetrwają ponieważ w każdej chwili można je zamknąć a puźniej otworzyć tylko problem mogą mieć duże które zatrudniają wielu pracownikó i przez to są mniej sterowane.
Beno2020.12.20 21:06
Panie Latek i bez lockdownu, nikomu w tej chwili nie jst potrzebny hotel. Wypchajcie się z waszymi hotelami. Zdrowie i życie najważniejsze. a hotele są w całej Europie pozamykane, nawet w miejscowościach najbardziej odwiedzanych przez turystów i gdzie jest dużo śniegu. Wszyscy tracą, a najgorsze stracić zdrowie a nawet życie.
Twój pan święty Israel.2020.12.20 19:37
I BARDZO DOBRZE PRZTEJMIEMY RESZTKI POLSKI ZA BEZCEN TO SIĘ NAZYWA INTERES
Tylko PiS2020.12.20 18:10
„30 listopada premier Morawiecki mówił, że dane nie kłamią, i że wygrywamy z epidemią, natomiast 17 grudnia rząd wprowadza Narodową Kwarantannę. Czego nie rozumiesz?!”.
oficer LWP2020.12.20 19:13
nieważne co Mateusz mówi, nieważne, że sam sobie zaprzecza, ma błogosławieństwo prezesa aby z polskiego goja robić idiotę czego goj polski z radością oczekuje
Tylko PO2020.12.20 16:54
Zgoda, ale pod warunkiem, JEŻELI KTOKOLWIEK ZARAZI się KORONO-WIRUSEM w HOTELU, to HOTEL POKRYWA WSZYSTKIE KOSZTY LECZENIA. Hotelarze nie maja DURNI którzy im będą dopłacać do LIPNEGO źle prowadzonego INTERESA.
Gryf2020.12.20 16:37
Bo maja nie przetrwać. Wszystko idzie zgodnie z planem.
ladychapel2020.12.20 15:28
DLA PRZYPOMNIENIA: Morawiecki: Nie potrzebujemy miliardów z UE.
agata2020.12.20 14:29
i oto w tej pseudo epidemii chodzi mala/ drobna działalność jest do zniszczenia lub przecięcia zostaną tylko obce korporacje obudźcie się naiwniacy
Panie Latek,2020.12.20 13:45
Życie nie oferuje żadnych gwarancji, rząd NIE jest odpowiedzialny za NIEODPOWIEDZIALNE prowadzenie interesu. Ja jako podatnik NIE jestem ODPOWIEDZIALNY za właściciela hotelu, że nabrał ZA dużo pożyczki. Interes jakikolwiek jest ryzykiem, ale koszta ryzyka NIE mogą być kosztami reszty z nas. Mój interes podczas pandemii ROZWINĄŁ się, zwiększyłem zatrudnienie - innymi słowy ZAADAPTOWAŁEM sie do panującej sytuacji. Hotele NIE padną, zbankrutują niektórzy ich właściciele szukają frajerów, tzn. mnie podatnika. W interesie - biznesie (co za idiotyczne spolszczenie) jest jak ze wszystkim, obywatelu Adama Latek, - MIERZ SIŁY NA ZAMIARY.
mądralo,2020.12.29 22:14
Skończ z tą chwalbą, nie uogólniaj. Nie każdy opiera swój biznes na kredytach.
bezprawie!2020.12.20 13:26
Jeżeli rząd podejmuje decyzję o zamknięciu prywatnych biznesów, to powinien wypłacić proporcjonalne zadośćuczynienie. I to szybko! Inaczej Polska nie będzie państwem prawa, ale jakąś republiką bananową czy inną Nigerią.
Tylko PO2020.12.20 16:53
Zgoda, ale pod warunkiem, JEŻELI KTOKOLWIEK ZARAZI się KORONO-WIRUSEM w HOTELU, to HOTEL POKRYWA WSZYSTKIE KOSZTY LECZENIA. Hotelarze nie maja DURNI którzy im będą dopłacać do LIPNEGO źle prowadzonego INTERESA.
NaziBarbi2020.12.20 13:19
Prostaczyska ruskie z konfederacji nie chcą wysokich zarobków w Polsce. Ich działania są za kapitalistami i bogaczami od np. hoteli. Należy to zapamiętać.
Konfederata2020.12.20 13:12
Tusk staniet priered trybulalu stanu.
oficer LWP2020.12.20 12:56
żydowscy bogowie PIS już czekają aby je wykupić, rabin Mateusz zrobi wszystko aby tak się stało, ilu z was hotelarzy głosowało na tą żydowska partyjkę? też sprzedaliście się za 500+?
Rezerwista2020.12.20 13:07
Zamkniesz tego jeb_anego w mordę ryja, trepie?!!! Czy jak pospolity przestępca, którym jesteś chcesz być utopiony w gów_nie, z którego wypełzłeś?!!!
oficer LWP2020.12.20 19:05
***** *** czego tobie i i tej partyjce życzę, gdzie PIS wynajduje takich ograniczono umysłowo cymbałów? dla umysłowych pisowskich pustostanów tłumaczę na język zrozumiały dla pisowskiej tłuszczy (***** *** - lubię PIS)
Lubiący klaunów2020.12.20 13:08
MORDA KLAUNIE W MUNDURZE!!!!!!!
oficer LWP2020.12.20 19:07
możesz sobie tylko i aż poszczekać jak pies, taka rola wyznawców prezesa
hahahahaha2020.12.20 13:10
Jeśli myślisz, że ludzie zrezygnują z 500+, 35% większych pensji, likwidacji prawie do zera umów śmieciowych, wycofania emerytur 67 do 65 i bezrobocie około 6% przy 16% za chama tuska... to jesteś głupi.
oficer LWP2020.12.20 19:11
te 500+ finansowane jest z fałszywej rewaloryzacji rent i emerytur i kolejnych podatków nakładanych na tych co pracują by nieroby pisowskie dalej leżały brzuchami do góry nie myśląc nawet to o tak haniebnym zajęciu jak praca, prezes dał, prezesa lubimy, może nałożyć na pracujących podatek 95% dochodów, starczy PIS na wszystko,
Hegemon PIS2020.12.20 21:09
ty oficer LWP( Lewaco wariacko pedalska) a wy PO PSL LEWICA za darmo dupiska dajecie. i jestesci zachwyceni jak jak po plecach poklepia HA HA
I o to chodzi2020.12.20 12:52
Żydowskie fundusze z Nowego Jorku są zainteresowane wykupieniem upadających prywatnych hoteli i hotelików w Polsce. Jedno jest pewne, że po wykupieniu, mimo braku klientów, rząd się nie dotknie z jakimikolwiek oczekiwaniami finansowymi wobec nowych nabywców. Będą przypuszczalnie zwolnieni z opłat na 20 lat.
Kto jest wrogiem szczepionek i medycyny?2020.12.20 12:42
Kretyństwo SEKTY Z "KOŚCIOŁA" tzw. "SCJENTOLOGII". Mają na sumieniu tysiące niepotrzebnie zmarłych dzieci a także dorosłych którzy mogliby być uleczeni. Ale nie tylko oni bo i inną SEKTA JEHOWYCH.
Jestem polskaja Konfiedieracja2020.12.20 12:42
𝐉𝐄𝐒𝐓𝐄𝐌 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐈𝐄𝐃𝐈𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐢 𝐖 𝐊𝐎𝐋𝐊𝐎 𝐏𝐈𝐄𝐑𝐑𝐃𝐎𝐋𝐄 𝐓𝐄 𝐒𝐀𝐌𝐄 𝐆𝐋𝐎𝐃𝐍𝐄 𝐊𝐀𝐖𝐀𝐋𝐊𝐈 𝐨 𝐌𝐈𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐒𝐙𝐖𝐄𝐂𝐉𝐈! - - - - 𝐍𝐈𝐆𝐃𝐘 𝐰 𝐒𝐒𝐙𝐖𝐄𝐂𝐉𝐈 𝐍𝐈𝐄 𝐁𝐘𝐋𝐄𝐌 𝐨 𝐈𝐂𝐇 𝐉𝐄𝐙𝐘𝐊𝐔 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀𝐌 𝐏𝐎𝐉𝐄𝐂𝐈𝐀 𝐀𝐋𝐄 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐙𝐘𝐒𝐙𝐄 𝐳 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐈𝐄𝐃𝐈𝐄𝐑𝐂𝐉𝐈 𝐧𝐚 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐔 𝐓𝐀𝐊 𝐑𝐎𝐙𝐊𝐀𝐙𝐔𝐉𝐀!
mandingo2020.12.20 19:15
chcesz mi possać?
Nie martw się o Polszu Konfiedierato!2020.12.20 12:41
𝐎 𝐣𝐚𝐤𝐢𝐦 𝐤𝐫𝐚𝐣𝐮 𝐳𝐚𝐩𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚𝐬𝐳? 𝐎 𝐊𝐫𝐚𝐣𝐮 𝐑𝐚𝐝, 𝐜𝐳𝐲𝐥𝐢 𝐜𝐚𝐫𝐚𝐜𝐢𝐞 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚. 𝐓𝐚𝐦 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐫𝐚𝐠𝐞𝐝𝐢𝐚 𝐧𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐚! 𝐒𝐳𝐩𝐢𝐭𝐚𝐥𝐞 𝐣𝐚𝐤 𝐰 𝐗𝐈𝐗 𝐰𝐢𝐞𝐤𝐮, 𝐛𝐫𝐚𝐤 𝐥𝐞𝐤𝐚𝐫𝐬𝐭𝐰, 𝐛𝐫𝐚𝐤 𝐩𝐨𝐝𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐫𝐨𝐝𝐤𝐨𝐰 𝐡𝐢𝐠𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡, 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐢𝐚𝐭𝐤𝐢 𝐭𝐲𝐬𝐢𝐚𝐜𝐞 𝐑𝐮𝐬𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐮𝐦𝐢𝐞𝐫𝐚 𝐰 𝐝𝐨𝐦𝐚𝐜𝐡 𝐛𝐞𝐳 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜𝐲
po owocach ich poznacie2020.12.20 12:21
Podsumujmy strategie PIS: 1 - niekończące się zbrodnicze lockdowny i konsekwentne osłabianie odporności ludzi poprzez ich więzienie i zastraszanie, 2 - szmaty na twarz nawet tam gdzie ich nie trzeba by odebrać ludziom najlepsze lekarstwo jakim jest tlen, 3 - totalne zamrażanie od wiosny placówek zdrowia i teleporady 4 - zakaz leczenia amantadyną bo za dużo ludzi ją chwaliło i chyba była za tania .. efekty - największą po Hiszpanii nadśmertelność a TVP w tym tygodniu porównuje Polskę ze Szwecją, gdzie rzekomo umarło więcej ludzi na milion mieszkańców.
Anonim2020.12.20 12:35
Dziwię się, ze jeszcze siedzisz w Polsce. Droga wolna, jedź tam, gdzie ci się będzie polityka rządu podobać, przebrzydły hejterze!
Wanda2020.12.20 13:34
Napisał prawdę, całą prawdę.
nela2020.12.29 22:10
I tlenem leczą tę niby pandemię. Zamiast oddziałów Covidowych niech zaczną budować szpitale psychiatryczne, przy czym życzę , aby sami się tam znaleźli, kiedy sumienie zacznie w nich wyć, o ile je mają.
Canada2020.12.20 11:55
Ludziew Polsce sa idiotami i dlatego pełno tu głupawych wpisów.
Cabotynada2020.12.20 12:34
Za to Kanada błyszczy intelektem, przygłupie!
B.2020.12.20 12:40
Normalni ludzie zajmują się przed Świętami swoimi sprawami, czasem ktoś wpadnie na chwilę poczytać i napisać komentarz. Siedzą i walą w klawiaturę od rana do wieczora opłaceni hejterzy (szczególnie na prawicowych portalach), różne przygłupy i paranoicy - to nie jest większość Polaków, ale margines.
brzuch szumowskiego2020.12.20 11:35
mielismy gonić... średnia wieku na zachodzie jest wyższa niż w Polsce o ok 4 lata i tak zostanie bo jak zauważył Warzecha mordowanie gospodarki to nie tylko pieniądze ale ludzkie zdrowie i życie w przyszłości, Krzemiński mówił że Szwecję będzie można ocenić dopiero za 10 lat - ja oceniam dziś bo zmarło tam 3 razy mniej niż w Polsce na głowę i to w każdym dużym mieście,z wyjątkiem Sztokholmu który i tak jest ze 2 razy lepszy od Krakowa czy Łodzi
Anonim2020.12.20 11:49
https://www.statista.com/statistics/525353/sweden-number-of-deaths/ dane prawidzwe ale żaden tygodniowy poslizg wiele nie zmieni, PIS to zbrodniarze ludobójcy złodzieje
Anonim2020.12.20 11:52
Niedzielski zaznaczył, że Polska ma zupełnie inną strategię. - Jak popatrzymy na sumaryczną liczbę zgonów, która jest od początku pandemii, to ona jest w przypadku Szwecji w przeliczeniu na odpowiednią liczbę mieszkańców blisko stukrotnie większa od naszej, to potężne różnice - ocenił minister zdrowia. Jak mówił, "teraz mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ta liczba zmalała, przypadków i zachorowań jest w Szwecji stosunkowo mało, również na tle całej Europy, ale należy pamiętać jakim kosztem to było zrobione" .......... Prawda jest taka, że odnieśliśmy ogromny sukces w walce z koronawirusem; sukces, który jest dostrzegany przez wszystkich na całym świecie – powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zwracając się do opozycji premier zaznaczył, że jeśli chodzi o walkę z koronawirusem, przytaczali oni model szwedzki. – Przeczytajcie sobie wczorajszą wypowiedź głównego epidemiologa Szwecji, jak przyznaje się do błędu, przyznaje się do winy. Mówi: dzisiaj już wiem, że nasze działania powinny być szybsze. Były spóźnione i przez to umarło w Szwecji za wiele osób – mówił premier.. ........... Niedzielski na polsacie u rymanowskiego mówił w listopadzie że stanowiący ogromną wiekszość zmarli na niecovid to "wyrównanie" z wiosny
ladychapel2020.12.20 11:29
DLA PRZYPOMNIENIA: Morawiecki: "Nie potrzebujemy miliardów z UE. Polskie banki są przygotowane na taką możliwość". PAMIĘTACIE?????????
B.2020.12.20 11:24
Zawsze to samo pytanie: ważniejsza kasa czy zdrowie i życie. A hotelarze mogą podziękować tym , którzy świadczyli różne usługi ( i nawet się ogłaszali!) ludziom, którzy z wyjazdów służbowych zrobili sobie urlopy wypoczynkowe. Gdybyście leżeli pod respiratorem i walczyli o każdy oddech - perspektywa byłaby zupełnie inna. A niestety tysiące ludzi cięzko choruje i codziennie umiera z powodu koronawirusa ok. 500 osób, własciwie najwiecej w Europie, jeżeli wziać pod uwagę liczbe ludności. Niektórzy mówią: "większośc miała choroby współistniejące". Ale, moi drodzy, z nadcisnienieniem mozna zyć dziesiątki lat, a nadcisnienie + koronawirus to ryzyko śmierci; podobnie choroby serca, astma - też nie są skazaniem na śmierć; ale astma + koronawirus to smierć, nawet w młodym wieku. Egoiści beda sie bronić przed restrykcjami, dopóki powaznie nie zachoruje najblizsza dla nich osoba lub sami nie znajda się pod tlenem lub respiratorem. Boją się, żeby nie stracić biznesu, a nie myślą, ze mogą za chwile stracić życie.
Anonim2020.12.20 11:30
średnia wieku zmarłych we Włoszek to 81 lat, gdyby nie koronawrus żyli by 150 lat jak pensjonariusze sztokholmskich domów starców którzy nabili statystyki szwedzkie
A.2020.12.20 11:38
W Polsce jest inna średnia, ale to nie jest ważne. ZAWSZE ratuje się życie czlowieka. Już widze, że należysz do tych, którzy wprowadzilby eutanazję - ile pozwoliłbyś zyć 80 lat, a może 70, a może tylko 60? Nie zasługujesz na miano człowieka. Zawsze niestety jest pewna ilość degeneratów, którzy uśpiliby własną babcię, żeby pojechać na narty.
ile ???!!!!!2020.12.20 11:45
Zapytam nieśmiało . Wzięto ćwierć biliona pożyczek więc ile tymi lockdownami osób uratowano? Ktoś da sobie rękę uciąć że na Białorusi jest większa procentowo niż w Polsce nadwyżka zgonów? Bo to co jest w Szwecji akurat wiemy - wyjdzie im ok 6,5 tys na finiszu Bardziej ciekawi mnie Białoruś o której nie wiemy nic. My, na koniec roku będziemy mieć ok 65 tysięcy zmarłych ponad limit
Anonim2020.12.20 11:58
czekam dalej na odpowiedz, ile wasze lockdowny "uratowały" ? od wiosne szpitale nie mowiac juz o POZ sa puste bo tak w Polsce "ratuje sie" zycie
witamina D na kwarantanne od zaraz2020.12.20 12:09
nie odpiszesz . bo śmierc jednej osoby to tragedia a smierc 65 tys ludzi to pisowska statystyka - pis radzi sobie swietnie... w tej idiotycznej strategii rzadu brakuje mi nadal jednego - zakazu sprzedazy witaminy D, bo to idealnie sie komponuje z dotychczasowymi metodami by dokonac eksterminacji polakow bo plaszczykiem ich ochrony... z drugiej strony PIS juz zakazał lecenia amantadyną by wspomóc branże pogrzebową
brzuch szumowskiego2020.12.20 11:08
pazdziernik około 3,5 tys zgonów covida/11 tys niecovida. listopad 15tys/15tys, do polowy grudnia 15tys/0 ....... co robi pis? dokręca śrubę by pozniej wykupic hotele za 1 zł. lepszy plan niz balcerowicza
Brawo PIS2020.12.20 11:06
Udusić gospodarkę, prywatne biznesy, Ale jest pewna grupa osób, która w 2020 wzięła wynagrodzenie na łączną kwotę 30 mln złotych zarządzając łąką - mam na myśli CPK.
Zbychu2020.12.20 11:06
To po co hotelarze zaczeli obchodzic przepisy. Ci co byli w porzadku niech podziekuja cwaniakom od " służbowych" noclegow i "przechowalni" nart!!
B.2020.12.20 11:25
Pełna zgoda!
Pełna zgoda?2020.12.20 12:44
Do B. - pomyśl, o ile to możliwe, zanim coś napiszesz.
Litości!2020.12.20 12:40
Bo rząd zaniedbał przepisy to uczciwy hotelarz ma "dziękować" cwaniakom? Oszalałeś?
ile pis "uratował" ludzi ?2020.12.20 11:05
Dalej nie wiem.... Zapytam nieśmiało . Wzięto ćwierć biliona pożyczek więc ile tymi lockdownami osób uratowano? Ktoś da sobie rękę uciąć że na Białorusi jest większa procentowo niż w Polsce nadwyżka zgonów? Bo to co jest w Szwecji akurat wiemy - wyjdzie im ok 6,5 tys na finiszu Bardziej ciekawi mnie Białoruś o której nie wiemy nic. My, na koniec roku będziemy mieć ok 65 tysięcy zmarłych ponad limit
katolicka deratyzacja Polski2020.12.20 11:02
Kwestia Polska musi być ostatecznie rozwiązana. PiS czyni słusznie.
Anonim2020.12.20 11:01
Hotelarze , którzy zbankrutują to tylko na własne życzenie. Kto im bronił odkładać przez lata prosperity jakiś procent z zysku na tzw. "czarną godzinę" , kto im bronił ubezpieczyć firmę od zdarzeń mogących mieć wpływ na finanse firmy, kto im bronił tak zorganizować firmę, aby można się było szybko przebranżowić.
wicek2020.12.20 11:07
Te dziady mają kasę na kontach, w inwestycjach itd. Tyle, że nie chcą wydawać swoich pieniędzy. Chcą żeby państwo im dało, i to nie jakieś tam kredyty. Chcą kasę na stół, natychmiast i bez żadnych warunków.
B.2020.12.20 11:27
Pełna zgoda!
Lc2020.12.29 22:35
Oto głupi Polak, który nie ma pojęcia o prowadzeniu własnej działalności i ujada tu jak pies. |Bo tylko to potrafi.
zamilcz2020.12.20 13:40
Jesteś ignorantem, widać nigdy nie prowadziłeś zadnego biznesu.
wicek2020.12.20 10:56
10 mld wystarczy?
siostra Mariczkax2020.12.20 10:56
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.Erosx.pl/ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ Wyszukaj mnie po niku: Mariczkax napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam
Maxx772020.12.20 10:51
Gdyby rządzili POpaprańcy to nawet kopalnie złota by były nierentowne i były by sprzedawane za bezcen w niemieckie ręce... a dotacje byłyby tylko dla niemieckich hoteli tak jak było to ze STOCZNIAMI STATKOWYMI że Brukoksela dawała tylko kasę na niemieckie stocznie... a na polskie było zabronione.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.20 10:41
Chcieliście PiSdzielców u władzy to macie! Jedyne wyjście jest takie żeby Polacy wyszli na ulicę pod biura PiSu i pod dom żoliborskiego smierdziela i w ręce wzięli koktajle Mołotowa...
Anonim2020.12.20 10:47
Wystarczy na nich nigdy już nie głosować. Wyluzuj.
Polaki Cebulaki2020.12.20 10:35
A co tam, niech sąsiady gryzo glebe, mój byznes sie musi kręcić. Po trupach do celu - oto dewiza Polaka!
B.2020.12.20 11:31
Polaka-Cebulaka, ale na szczęście nie wszyscy tacy są. Gdyby Cebulaki leżały w szpitalu i walczyły o każdy oddech, może wreszcie ustawiłaby się im właściwa hierarchia wartości.
Anonim2020.12.20 10:34
WIELKI RESET trwa
xyz2020.12.20 10:32
To jest plan eksterminacji Narodu Polskiego w wykonaniu PiS. Oni zawsze nienawidzili Polaków.
Anonim2020.12.20 11:04
PROSZĘ PISZ WSZYSTKO , TYLKO NIE PISZ BZDUR
AAAtomek2020.12.20 10:32
No i co z tego? ORLEN wykupi...
Patriota2020.12.20 10:32
Po co blokować hotele? Wystarczy przestrzeganie zasad.
Anonim2020.12.20 10:34
Po to aby małe i średnie firmy upadły a przejęło je państwo i wielkie korpo. Cel naszego rządu zdradzieckiego i ogólnie plan globalistów.