TSUE staje po stronie Polski ws. ekstradycji - zdjęcie
12.11.20, 14:57

TSUE staje po stronie Polski ws. ekstradycji

2

Korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli Dominika Cosić zamieściła na Twitterze opinię rzecznika TSUE ws. wydanych przez polskie sądy europejskich nakazów aresztowania. Wynika z niego, że sądy w państwach UE nie mogą automatycznie odmawiać wydania polskiej stronie podejrzanych, zasłaniając się rzekomym „brakiem niezawisłości”.

Dwa holenderskie sądy wysłały do TSUE zapytanie ws. wątpliwości związanych z wydaniem polskiemu wymiarowi sprawiedliwości podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Holenderscy sędziowie mają wątpliwości co do niezależności sądów w Polsce.

Teraz stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

- „Pogłębienie się ogólnych nieprawidłowości dotyczących niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce NIE UZASADNIA automatycznej odmowy wykonania wszystkich europejskich nakazów aresztowania wydanych w tym kraju - ważna opinia rzecznika generalnego TS UE” – napisała na Twitterze Dominika Cosić.

- „To odpowiedź na pytania dwóch holenderskich sądów w sprawie wątpliwości co do wydania Polsce objętych nakazem aresztowania polskich obywateli oskarżonych o przestępstwa pospolite” – dodała w następnym wpisie.

kak/DoRzeczy.pl, Twitter

Komentarze (2):

KOSTEK2020.11.12 17:30
Znowu dajemy się nabrać. TSUE wcale nie staje po stronie Polski. TSUE stwierdza tylko, że odmowa wykonywania polskich nakazów aresztowania na terenie Unii Europejskiej nie będzie automatyczna, ale poprzedzona zostanie stosowaną w tym przypadku procedurą sądową. Tak czy inaczej, żadnego poszukiwanego listem gończym Polsce nie wydadzą. W całej sprawie chodzi tylko o to, żeby przypadkiem Polska w odwecie nie odmawiała wydania tych przestępców z Unii Europejskiej, którzy schwytani zostaną w Polsce.
Foster2020.11.12 15:05
No widzicie, a tak żeście ich krytykowali. Wystarczy przestrzegać prawo.