,,Tak państwo staje się oazą dla przestępców''. Niezwykle mocny wpis premiera po obniżeniu wyroku zabójcy - zdjęcie
07.02.20, 10:50Fot. KPRM via Flickr, CC 0

,,Tak państwo staje się oazą dla przestępców''. Niezwykle mocny wpis premiera po obniżeniu wyroku zabójcy

34

Najwyższe prawo bywa najwyższym bezprawiem. Oto Sąd Apelacyjny w Łodzi złagodził karę z 25 do 15 lat więzienia dla mężczyzny, który zgwałcił i zamordował trzyletnie dziecko. Państwo wskutek takich wyroków przestaje być państwem prawa, a staje się oazą dla przestępców” - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku odnosząc się do szokującego wyroku sądu.

Jak podkreślił:

To tylko jeden z wyroków, po którym można dojść do wniosku, że droga prawna nie zawsze jest drogą prawą.

Emeryt ze Szczecina, który za zjedzenie śliwki w czekoladzie wartej 40 gr, został właśnie skazany na 20 zł grzywny wraz z obowiązkiem pokrycia kosztów sądowych w wysokości 100 zł. W tym samym czasie poważne zbrodnie czekają latami na rozstrzygnięcie”.

Dalej pyta:

Czy takie wyroki, zasądzone przez niezależnych sędziów, w niezawisłych sądach są sprawiedliwe?”.

Szef polskiego rządu przypomniał również słowa papieża Polaka:

Jan Paweł II głosił, iż <<godność człowieka wymaga, by społeczeństwo opierało się na sprawiedliwości”. Godność człowieka powinna być w centrum wymiaru sprawiedliwości. Sędzia, który o tym zapomina, przestaje służyć człowiekowi>>"

dam/Facebook,Fronda.pl

Komentarze (34):

abcd2020.02.7 20:54
Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"
Hanna2020.02.7 20:13
Jestem wierzącą katoliczką, od zawsze głosuję na PiS. W służbie zdrowia potrzeba zmian korzystnych dla pacjentów, ktorych można dokonać bez nakładów finansowych. Mogą się te zmiany nie podobać innym, np lekarzom----obecna sytuacja zwiększa ilość pacjentów w prywatnych gabinetach. Byłam w szpitalu itam zostałam potraktowana jak śmieć. Minister miał 5 lat na zmiany i prawie nic nie zrobił,...też jest lekarzem. Helena......JEST TO ODPOWIEDZ dla : abrakadabra i Mariana.
Hanna2020.02.7 20:09
Jestem wierzącą katoliczką, od zawsze głosuję na PiS. W służbie zdrowia potrzeba zmian korzystnych dla pacjentów, ktorych można dokonać bez nakładów finansowych. Mogą się te zmiany nie podobać innym, np lekarzom----obecna sytuacja zwiększa ilość pacjentów w prywatnych gabinetach. Byłam w szpitalu itam zostałam potraktowana jak śmieć. Minister miał 5 lat na zmiany i prawie nic nie zrobił,...też jest lekarzem. Helena.
ryszard2020.02.7 19:33
PRZEPRASZAM. Spieszyłem sie i wyszło niechlujnie. Poniżej tekst poprawiony. W Polsce nastąpiło niestety "zabetonowanie" kanałów doboru do wszystkich trzech segmentów władzy, przy równoczesnym rozmyciu skuteczności kontroli ze strony społeczeństwa. W sądownictwie zmarginalizowano rolę ławników nie zapewniając obiektywnych mechanizmów sądu nad sędziami. Władza wykonawcza na szczeblu ministerstw, zamiast ograniczyć się do funkcji politycznych i strategicznych reguluje fachowe kwestie merytoryczne na których się nie zna. Władza ustawodawcza funkcjonuje jak personalne przedłużenie karier aparatczyków partyjnych co uczyniło z opozycji siłę totalnej antypaństwowej destrukcji zamiast programowej rekonstrukcji. To karykatura państwa w którym opozycja nie jest już konstruktywną opozycją tylko bandą awanturników a sądownictwo ( mimo zaangażowania wielu oddanych porządkowi sędziów), zamiast chronić uczciwość i eliminować zło , demonstruje własną pychę i absolutną wszechwładzę. Samorządy przekształcają się w lokalne grupy dziwnych interesów Trzeba zmienić te "zasady", bo powtórzy się dramat rozbiorowy. Można by chociażby: !) stworzyć ławy przysięgłych w sądach.i ustanowić KRS złożony z przedstawicieli ław przysięgłych, 2) zapewnić odrębną pulę miejsc(nie mniej niż 50%) w sejmie dla posłów samorządowców likwidując do niczego nie potrzebny senat, 3) w ministerstwach zamiast departamentów branżowych i podsekretarzy, ustanowić fachowych doradców ministra (odpowiedzialni za konkretne zlecone zadania) z odpowiednim personelem urzędniczym, 4) wzmocnić rolę i odpowiedzialność władzy ustawodawczej (sejm powinien uchwalać ścisłe, napisane przez branżowych ekspertów, założenia do każdej ustawy, projekty ustaw powinny być pisane jako ścisłe wykonanie tych założeń przez zewnętrzne zespoły prawnicze następnie Biuro Prawne sejmu powinno sprawdzać poprawność prawną napisanego tekstu - a sejm uchwalać tak przygotowaną ustawę). 5) w sprawach kluczowych referenda.
anonim2020.02.7 19:10
Sprawdzić czy nie ksiądz.
filcjusz I2020.02.7 18:57
A może ktoś sprawdzi seksualne preferncje niektórych fioletowych mądrali.
Peter2020.02.7 18:38
Zapomniał dodać, że zrobił to sędzia z nominacji PIS
czylico2020.02.7 18:28
4-tygodniowe niemowlę walczy o życie w gdańskim szpitalu. Rodzice usłyszeli zarzuty "Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w rozmowie z RMF FM, że dziecko doznało stłuczenia głowy, złamania kości ciemieniowej lewej oraz urazowego obrzęku mózgu, które spowodowało "chorobę realnie zagrażającą jej życiu". Lekarze zdiagnozowali też złamanie trzonu kości ramiennej, złamanie obojczyka i złamanie kości udowej. Prokuratorzy twierdzą, że przemoc wobec 4-tygodniowej dziewczynki stosowano już wcześniej. " Polska to katolicki kraj. Tak z dumą piszą różnej maści katobolszewicy. Jak widać są gorsi od zwierząt, są jak wściekłe psy i im więcej tej religii w życiu społeczeństwa tym więcej umiera maltretowanych i zabijanych dzieci.
Marzena Beata G2020.02.10 12:26
Rece i nogi opadaja od tego trollizmu: Trzeba być skończonym - excuse moi le mot, ale nie da się inaczej - wrednym cepem, żeby wiązać patologie z wyznaniem lub jego brakiem. A w konkretnym przypadku - gdzie jest powiedziane, czy i jakiego wyznania są rodzice-oprawcy?
Kwak2020.02.7 16:50
Czy to nie jest czasem dywersja sądowa przeciw władzy? "Na złość babci odmrożę wnuczkowi uszy" To nie pierwszy przypadek łagodnej kary dla zbrodniarza
Dell2020.02.7 13:52
8 lutego 2020 godz 12 Warszawa Aleja Szucha 12a. Demonstracja popierająca zmiany w sądownictwie.
Helena2020.02.7 13:29
Niech pan Premier równie mocno zajmie się w końcu reformą w służbie zdrowia. On leczył swojego Ojca w dobrej klinice wojskowej,a dlaczego nie w publicznym szpitalu? czyli tam gdzie leczą się zwykli Polacy.? Pan Prezes też leczył się w wojskowej klinice.Dlaczego nie w zwykłym szpitalu.?....Troszczycie się głównie o siebie i swoich bliskich.?....Zapomniałam...jeszcze się troszczycie o ...Żydów.....Nie dziwcie się . że straciliście Senat i przegraliście wybory za granicą.....Jak będzie tak dalej to przegracie w Polsce.
abrakadabra2020.02.7 13:37
Roszczeniowa Hela. Jak twoi złodziejscy pupile kradli tyle lat to ci nie przeszkadzało ?. Czy wtedy służba zdrowia byla w lepszym stanie. Protestowałaś? Hela troll co nienawidzi katolickiej Polski.
czylico2020.02.7 18:24
Teraz dla odmiany PiS kradnie tyle lat więc sie nie podniecaj. Dla mnie oni wszyscy to złodziejska banda, ale Pis kradnie więcej.
Marian2020.02.7 16:23
Ojciec Premiera byl Poslem na Sejm i Marszalkiem Seniorem.To nie prywata!
Marian2020.02.7 13:03
Nazwisko sedziego i podsadnego chyba nie Polskie.Moze duza role w tym skandalicznym wyroku, odegrala solidarnosc etniczna, bardzo mocna wsrod zydow.
Peter2020.02.7 18:40
I facet został sędzia z nominacji PIS spradź jak nie wierzysz. I cała Twoja retoryka poszła w pis...du
Marian2020.02.8 8:15
Sedzia mianowal go Komorowski,sprawdz.Teraz Twoja prawda poszla w pizzzz.......du.
joanna2020.02.7 12:42
Przestańmy wikłać w ten skandal w politykę, używając określeń "sędzia pis-wski'. To nie ma nic do rzeczy. A najlepszym dowodem na to, że owa "pisowskość' sędziego ma tu żadnego znaczenia, jest fakt, że minister Z. Ziobro stanowczo, wręcz ostro zareagował na ten skandaliczny wyrok. To dowód na to, że nikt nie jest faworyzowany. Jeśli sędzia mianowany przez min. Z.Ziobrę wydaje tak skandaliczny wyrok, to - jak widać - nie może liczyć na żadną taryfę ulgową.
Ana2020.02.7 14:15
Bo pan który jest zerem sam ustalił taki wyrok i kazał go wygłosić sędziemu dla propagandy
UHty2020.02.7 14:24
Ale poleciałaś kawałem. każdy ich człowiek jest chroniony tylko pionków czasem niby karzą dla propagandy jak w PRLu różne niby afery np. Mięsna z Wawrzeckim tylko dla pozoru bo korupcja była na każdym kroku, a dziś przykład np. z fakturami i podżeganiem do łapówki przez Kaczora, ułaskawienie skazanego Kamińskiego itp. dokładnie jak w PRL jak ktoś pamięta
Topek2020.02.7 14:28
Dziewczyno chyba młoda jesteś, byś pamiętała czasy komuny to byś takich głupot nie pisała, a Kaczyński się wzoruje na Gierku
ryszard2020.02.7 12:00
W Polsce nastąpiło niestety z jednej strony zabetonowanie kanałów doboru do wszystkich trzech rodzajów władzy a z drugiej likwidacja jakiegokolwiek udziału społeczeństwa. W sądownictwie wyzerowano rolę ławników i obiektywnego sądu nad sędziami, władza wykonawcza miesza funkcje polityczne z rolą merytoryczną, władza ustawodawcza jest jedynie przedłużeniem niewymienialnych aparatczyków partyjnych. To karykatura państwa, i to że opozycja nie jest żadną opozycją tylko bandą awanturników a sądownictwo nie sądzi tylko demonstruje własną pychę władzy która wszystko może ( i to jest najgorsze w całym dramacie naszego państwa mimo bardzo pozytywnych wyjątków to również wynik upadku. państwowości. Trzeba zmienić te "zasady", bo powtórzy się dramat rozbiorowy. Chociażby: !)ławy przysięgłych w sądach.i KRS złożony z przedstawicieli ław przysięgłych, 2)zarezerwowanie odrębnej puli miejsc(więcej niż 50%) w sejmie i likwidacja senatu, 3)w ministerstwach zamiast departamentów i podsekretarzy, fachowi doradcy ministrów (odpowiedzialni za konkretne zlecone zadania) z odpowiednim personelem urzędniczym, 4) Sejm powinien uchwalać ścisłe założenia do każdej ustawy, Ustawy powinny być pisane jako wykonanie tych założeń, Biuro prawne sejmu powinno sprawdzać projekty ustaw -(czy tak się stało) a sejm uchwalać 5) w sprawach kluczowych referenda.
Justyna S2020.02.7 11:56
koleś od śliwki został skazany, bo chciał się o nią sądzić. Najprawdopodbnie zaproponowano mu mandat i pokrycie straty, no ale koleś nie chciał przyjąć więc sprawa została przekazana do sądu.
Wiesław Kaloryfer2020.02.7 11:54
Wyrok skazujący na karę grzywny w wys. 20 zł za zjedzenie w sklepie cukierka i niezapłacenie za niego jest wyrokiem jak najbardziej słusznym i sprawiedliwym. Sklep spożywczy to nie darmowa stołówka czy punkt degustacyjny, gdzie można się posilić bez płacenia za spożywane produkty. Gdyby sądy przestały karać za takie numery, to za chwilę całe tłumy klientów wyżerałyby wszystko na miejscu bez płacenia z tłumaczeniem, że "ja tylko jedno na próbę." Skończyłoby się tym, że wszystko na punktach wystawowych zamknięte byłoby na kłódkę z adnotacją, że towar podaje sprzedawca. Kwota 100 zł na koszty sądowe to oblig wynikający z przepisów. Przy wykroczenia przepisy przewidują rozliczenie kosztów ryczałtowo, według kwot wskazanych w przepisach powszechnie obowiązujących. Tu sąd nie ma możliwości ich miarkowania do faktycznie poniesionych przez sąd kosztów w postępowaniu. Ale o tym jakie są w tym zakresie przepisy decyduje ustawodawca, a nie sąd. Więc niech lepiej tego typu pretensje Premier Morawiecki kieruje do swoich kolegów z partii, bo obecnie to oni odpowiadają za to, jak te przepisy wyglądają.
Michał Jan2020.02.7 12:52
Dla mnie, to skandalicznie niski wyrok - oczywiście nie z winy sądu, tylko przepisów (co to jest 100zł?). I na dodatek powinno podciągnąć się zerwanie oznakowania zabezpieczającego przed otwarciem lub uszkodzenie opakowania, a następnie porzucenie towaru.
Wiesław Kaloryfer2020.02.7 16:41
To 100 zł to były koszty sądowe. Koszty sąd orzeka obok kary. Kara to ... 20 zł (grzywny) :) BTW. To był cukierek w czekoladzie. Raczej stawiałbym na otwarte pudełko łakoci, z którego można sobie nabrać do woreczka a potem na wagę przy kasie. Raczej nie musiał nic niszczyć (poza zjedzonym cukierkiem).
Saki Faki2020.02.7 11:30
Sędzia mianowany przez zero, obniża wyrok w skandalicznej sprawie. Pisiory nie widzą grubych szwów :-)
katolik2020.02.7 11:26
Przeciez łódż to PO
J.P2020.02.7 11:17
PiS jedzie na tragedii która się wydarzyła temu dziecku. Wyrok w moim odczuciu zbyt łagodny. Ale nie tędy droga PiSie. Drodzy wyborcy PiSu założę się z każdym z was ,że tu chodzi o nic więcej jak kiełbasę wyborczą, o wybory prezydenckie. Mało tego, założę się, że gdy już wszyscy sędziowie będą upolitycznieni, będą aparatczykami władzy to i tak będą zapadac różne dziwne wyroki. Wyborcy PiS macie problem mentalny. Mimo,że wam będą dalej prać mózgi i będzie tak samo to będziecie ich po piętach całowali. Druga sprawa czy nacisk polityczny na niezależne sądy będzie przy każdej sprawie? Wiecie w jakim systemie politycy mogą naciskać na sądy? Nie w systemie demokratycznym moi drodzy!
JS2020.02.7 11:12
Ten mężczyzna chyba jest kimś ważnym i majętnym skoro sędzia wysmażył mu tak niski wyrok. Za niskie wyroki, za wolność, za uniewinnienie trzeba zapłacić sędziemu jak za towar, usługę. Lekarze mogą pozazdrościć, bo oni biorą jak ryba drobne sumki a taki sędzia za swoją usługę może jak taki goliath grouper połknąć w całości duuuużo większą sumę. Pozdrawiam
Janina2020.02.7 11:05
Przewodniczącym składu sędziowskiego był sędzia Krzysztof Eichstaedt, który został powołany przez ministra sprawiedliwości ZBIGNIEWA ZIOBRĘ na sędziego dyscyplinarnego. Krzysztof Eichstaedt w 2018 roku był jednym z 130 sędziów nominowanych przez ministra ZBIGNIEWA ZIOBRĘ na funkcję sędziego dyscyplinarnego. Jego zadaniem jest rozliczanie przewinień innych sędziów, którym rzecznicy dyscyplinarni zarzucą działanie sprzeczne z godnością sędziego
Michał Jan2020.02.7 12:46
To chyba dobrze, że takiego łagodnego sędziego powołano do dyscyplinarki? Same Andrzeje Wyszyńskie miałyby tam zasiadać? Lepiej tam niż w okręgowym. Bardzo słuszna decyzja Minsprawa.
Ana2020.02.7 11:02
Ja myślę że to było wszystko nagrane z tym wyrokiem by pokazać jacy sędziowie są źli, przecież ten wyrok wydał pisowski sędzia który zasiada i był nominowany przez pis do taj nowej nielegalnej izby dyscyplinarnej