Szok. Czy Francja pozwoli na genetyczne modyfikowanie embrionów i chimery? - zdjęcie
26.01.21, 15:00fot. pixabay.com

Szok. Czy Francja pozwoli na genetyczne modyfikowanie embrionów i chimery?

24

We Francji trwa debata nad nową ustawą bioetyczną, o której przyjęciu w najbliższym czasie zadecydować ma tamtejszy senat. Budzi ona wiele kontrowersji, ponieważ pozwala na aborcję praktycznie aż do porodu, ze względu na „niepokój psychospołeczny” matki, oraz wprowadza zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Ustawa zawiera też makabryczną propozycję zgody na genetyczne modyfikowanie embrionów i tworzenie chimer. Problem ten jest ignorowany w debacie publicznej.

Temu niepokojącemu tematowi szczególną uwagę poświęcił katolicki tygodnik Famille Chrétienne publikując obszerne dossier na temat chimer i eksperymentów na zarodkowych komórkach macierzystych. Przypomniano, że obecnie francuskie prawo zakazuje takich praktyk. Gdyby nowa ustawa bioetyczna przeszła w obecnej wersji „pozwalałaby na modyfikację ludzkiego embrionu przez dodanie komórek pochodzących z innych gatunków”, wskazuje Jean-René Binet, profesor prawa na uniwersytecie Franche-Comté. Celem tworzenia zwierzęco-ludzkich chimer jest m.in. wytwarzanie u zwierząt ludzkich organów do przeszczepów. Ten projekt wciąż jest bardziej hipotetyczny, ale budzi alarm o coraz dalsze przesuwanie granic bioetycznych. Co do jego skuteczności i słuszności przekonany jest m.in. japoński genetyk prof. Hiromitsu Nakauchi.

Ks. Brice de Malherbe zajmujący się kwestiami bioetycznymi w paryskim Kolegium Bernardynów, które jest miejscem spotkań i dialogu chrześcijaństwa ze współczesnym światem, przypomina, że etycznym problemem jest m.in. niszczenie ludzkich embrionów, co ma miejsce przy eksperymentach na zarodkowych komórkach macierzystych. „Nigdy nie może być etycznie dozwolone niszczenie istoty ludzkiej na jakimkolwiek etapie jej rozwoju, nawet jeśli ma to służyć produkcji organów do przeszczepu” – podkreśla ks. Malherbe. Wskazuje, że wiele zastrzeżeń budzi też pomieszanie człowieka ze zwierzęciem, do którego mogą prowadzić chimery. „To byłoby przekroczenie granicy, którą należy chronić. Chodzi o kwestię specyficzności człowieka” – wskazuje Blanche Streb, dyrektor ds. formacji i badań w stowarzyszeniu „Przymierze na rzecz Życia” (Alliance Vita). Dla profesora prawa Jean-René Bineta zezwolenie na chimery rodzi przede wszystkim pytanie o kwestię „uczłowieczenia” embrionów zwierzęcych. Naukowiec zastanawia się „przy jakim procencie komórek ludzkich wbudowanych w embrion zwierzęcy będzie można uznać, że zwierzę stało się tak bliskie człowiekowi, że stanie się nim naprawdę?”. Wielu naukowców przestrzega przed tym, że jeśli struktura chromosomalna embrionu zwierzęcego zostanie zmieniona przez wprowadzenie do niego komórek ludzkich, to istnieje ryzyko, że sama natura embrionu zostanie przekształcona. Przykładowo, jeśli chcemy przekształcić embrion zwierzęcy w ludzką wątrobę, to nie ma gwarancji, że te modyfikacje nie będą miały wpływu na rozwój mózgowy lub neurologiczny tego zwierzęcia, aż do nadania mu ludzkiej świadomości czy zdolności mowy.

Bioetyk z Kolegium Bernardynów przypomina, że nie można ulec narzucanej retoryce, iż nieprzyjęcie dyskutowanej obecnie ustawy bioetycznej byłoby równoznaczne ze stawianiem przez ustawodawców ograniczeń nauce. Zauważa, że nie wszystko na co pozwalają możliwości techniczne powinno być testowane. „Ten temat stawia pytanie o naszą relację do świata zwierząt i całego Stworzenia” – podkreśla ks. Malherbe wskazując, że trzeba odejść od logiki związanej z wizją nieograniczonej autonomii człowieka. Nie wszystko co jest technicznie możliwe, jest etycznie oraz moralnie godne i dopuszczalne.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (24):

Skrzypek na dachu2021.01.29 22:14
Teraz u zabojadow prace se znajdzie za mieszkanie i pokarm taki nieczlowiek niezwierze tylko w burdelu .
Serek2021.01.27 21:29
Chyba nie ma to żadnego związku z p.Sławkiem.
Zatroskany2021.01.26 21:17
Dlaczego to robić, większość wysoko postawionych urzędników UE mówi baranim głosem, nie wystarczy ?
Anonim2021.01.26 18:24
Truskawki jecie? A to przecież właśnie efekt manipulacji genetycznych, w naturze nie występuje. Podobnie jak większość roślin i zwierząt hodowlanych.
janusz2021.01.27 9:24
Truskawki? Nawet arbuzy, marchewka i pszenica. I tu kościół mówi że "walczy z głodem dzięki Bogu" a zapomina o naukowcach.
Zygfryd2021.01.26 18:21
Faktycznie żyjemy w czasach ostatecznych czas na żniwa wskazany Kochany Jezu.
Mangozjeb Antyteista2021.01.26 17:33
Flondra.pl , poważny portal informacyjny i opiniotwórczy XDD
Anonim2021.01.26 17:30
Czemu znowu mam PSTD? A no tak przez FMAB
Topek2021.01.26 17:27
Gdyby zmodyfikowali embrion Jarosława to może by się taki psychopata nie urodził
pp2021.01.26 17:16
Teraz wam się nie podoba ale kiedy za kilkanaście/kilkadziesiąt lat będzie możliwa "hodowla" organów ratujących życie to będziecie pisać że to "dzięki Bogu"? Już od dawna kościół (mający monopol na wszechwiedzę) blokował rozwój medycyny. Ziemia miała być płaska i w centrum wszechświata. I wiele wiele innych bajek.
rebeliant2021.01.26 16:43
A ja mama inny projekt - niech człowiek będzie wszechmogący i będzie spokój. Jestem ciekaw rezultatów. Takie nowe klocki Lego od stwórcy.
anonim2021.01.26 17:18
Wycięcie wyrostka to już zabawa klockami wbrew woli Boga czy ratowanie życia? Naturalnie pacjent by umarł a tu mu lekarz życie ratuje - wbrew woli Boga. A były czasy kiedy Kościół nie dopuszczał sekcji zwłok - bo profanacja. O anatomii można było zapomnieć - bo wbrew Bogu. A teraz jak lekarze wyleczą to się mówi że "dzięki Bogu".
MaxFiend2021.01.26 15:53
Kiedyś w Europie trzeba zacząć, bo ogromnie wyprzedzają nas w badaniach Korea i Chiny.
katolik2021.01.26 15:41
Masoni juz wprowadzaja zmiany w genomie człowieka szczepionką na koronawirusa, bedzie powodowac Bezpłodnosc, Raka Holocaust
"Masoni juz wprowadzaja zmiany..."2021.01.26 15:43
Jeno nie nauczyli cię jak tu dałlod polski alfabet.
Anonim2021.01.26 17:19
A najgorsze są te mikrocipy.
Anonim2021.01.26 15:38
Gdyby Bóg nie chciał ludzko-zwierzęcych chimer to by inaczej świat urządził!
Natalja Siwiec2021.01.26 15:52
Bóg sam daje narzędzia aby je tworzyć. Chimery mogą okazać sięDarem Bożym.
Po 11 ...2021.01.26 15:35
Katolikom przypominam, że o byciu człowiekiem decyduje obecność nieśmiertelnej duszy. Więc ględzenie o ludzkich chimerach to teologiczny bełkot. Po co niby Bóg miałby zsyłać duszę do zmodyfikowanego genetycznie zwierzęcia? Po co? Jestem też pewien, że każdy umierający biskup z radością powita możliwość wyhodowanie zgodnej tkankowo wątroby do przeszczepu np. u świni. Wizja dalszego picia przekona każdego :)
Ty już jesteś takim produktem ... ze świni.2021.01.26 15:40
"Jestem też pewien, że każdy umierający biskup z radością powita możliwość wyhodowanie zgodnej tkankowo wątroby do przeszczepu np. u świni."
Po 11 ...2021.01.26 15:54
Genom świni jest blisko w 95% zbieżny z genomem człowieka, podobnie jak wiele zaburzeń i dysfunkcji białek prowadzących do rozwoju niektórych jednostek chorobowych. Z powodu uderzających podobieństw w układach narządów, jak i wysokiej dostępności, organy świni najlepiej spełniają także kryteria przydatności do ksenotransplantacji. Od wielu lat tkanki świń wykorzystane są między innymi w leczeniu wad zastawek serca u ludzi. Jednak świnie oferują o wiele więcej niż tylko potencjalne źródło narządów. Ze względu na wysokie podobieństwo w obrębie anatomii przewodu pokarmowego i fizjologii trawienia, świnie są również najlepszym kandydatem do badań nad żywieniem człowieka oraz farmakokinetyką leków podawanych doustnie. Ponadto, prenatalny jak i postnatalny rozwój przewodu pokarmowego jest bardzo zbliżony u obu gatunków, przez co nowo narodzone prosięta często wykorzystywane są jako zwierzęcy model dla noworodków ludzkich. Przykładowo, w doświadczeniach własnych na prosiętach urodzonych przedwcześnie badano wpływ bioaktywnych składników mleka matki na wzrost i rozwój organizmu.
Topek2021.01.26 17:29
To znaczy że wątrobę człowieka można by wszczepić Kaczyńskiemu?
Po 11 ...2021.01.26 22:57
W tym przypadku dawca będzie musiał brać silne antydepresanty (zagrożenie samobójstwem), a biorca wiadro leków immunospresyjnych. Ale generalnie jest to możliwe. Z tym, że dawcy będzie trzeba szukać w szpitalach psychiatrycznych, bo nikt normalny ...
matis892021.01.26 15:33
Frondo nie bądź obłudna!!!!!!! Przeszkadza wam chimera, ale roboludzie zaczipowani Znamieniem Bestii w szatanistycznym PISowskim państwie bezgotówkowym Antychrysta już nie ?????? Szatanistyczny PIS oficjalnie wspiera masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego Antychrysta do Znamienia Bestii Chipowania. Biblia mówi jasno o zachipowanych ludziach Znamieniem Bestii w państwie bezgotówkowym Antychrysta które szatanistyczny PIS wspiera oficjalnie.