Szkoły zamknięte do przyszłego roku? Minister odpowiada  - zdjęcie
09.11.20, 09:46Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Szkoły zamknięte do przyszłego roku? Minister odpowiada

20

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek wyraził nadzieję, że zdalne nauczanie potrwa jedynie do końca listopada. Podkreślił jednak, że nie można dziś wykluczyć, iż w tym roku uczniowie nie wrócą do szkół.

- „Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza” – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Pesymistyczny scenariusz zakłada natomiast, że zdalna edukacja przedłuży się do stycznia, a nawet dłużej.

W rozmowie z gazetą szef MEN odniósł się również do swojej reakcji na stanowisko ZNP ws. Strajku Kobiet:

- „Nauczyciele w przytłaczającej większości znakomicie pracują i stają na wysokości zadania. A jeśli pan mówi, że moje słowa były przesadzone i konfrontuje je z tym skandalem ulicznym, to chyba jesteśmy w jakimś kosmosie. ZNP zrzeszający ludzi odpowiedzialnych za wychowanie dzieci i młodzieży w Polsce bez mrugnięcia okiem toleruje – komunikatami swych przywódców – potężny hejt, wulgarność, obsceniczne zachowania, agresję wobec kościołów i wandalizm w stosunku do pomników, np. Powstania Warszawskiego. I to jest skandal” – podkreślił.

- „Bo przecież związek nie apelował do tych ludzi, mówiąc: rozumiemy prawo do protestów, ale nie przekraczajcie granic kultury i nie dewastujcie pomników. Czy coś takiego usłyszeliśmy od ZNP? Nie” – dodał.

Prof. Czarnek zaznaczył, że jako minister edukacji i nauki nie chce wpływać na poglądy rektorów, wykładowców, dyrektorów szkół i nauczycieli, ale chce dbać, by polityka i ideologia nie wdzierały się do szkół.

kak/PAP

Komentarze (20):

Przeciw kretynom2020.11.25 15:31
Do niektórych zwłaszcza nauczycieli nie dociera w jakim czasie żyjemy i jaki mamy dostęp do wiedzy w Internecie. Aby uczyć w szkole do poziomu średniego wystarczy magisterium z danej dziedziny, nie jest to więc jakiś wysoki poziom. W tej chwili ilość dostępnej informacji w sieci z każdego przedmiotu, jest tak duża, że tylko ci z belfrów, którzy uważają się za niezastąpionych mogą twierdzić, że lepiej potrafią przekazać treści niż tysiące stron tematycznych, blogów czy wprost wykładów, czyli żywej mowy na filmikach You tube. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich przedmiotów gdzie nie trzeba uczyć nic praktycznie, ogólnokształcących. Nikt mi nie wmówi, że młodzieniec więcej się dowie z historii w szkole niż może wyszukać w necie. Takie życie kochane belferki. Istniejecie bo mojej zdobytej wiedzy w ramach samokształcenia nikt nie potwierdzi żadnym glejtem. I tu jest pies pogrzebany.
Bianka2020.11.9 20:06
Bzdura, w szkole, w której pracowałam, większość nauczycieli nie prowadziła lekcji online tylko zostawiała zadania...co to za nauka??
gumowa kaczka2020.11.9 17:46
kiedyś mówiono "dyrektor ze spalonego teatru"
Pandemiczny2020.11.9 14:22
Post ten nie jest przeznaczony dla czytelników, których zdanie na temat pandemii koronawirusa pokrywa się z narracją prezentowaną przez najbardziej wpływowe ośrodki medialne oraz przez większość oficjeli władz państwowych. Tekst zaprezentowany poniżej jest prawdziwym zapisem rozmowy, która odbyła się w kwietniu 2013 roku. Mateusz Morawiecki: Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała. (…) My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my ludzie, we the people, prawda, a już zwłaszcza we the people w Niemczech czy w Hiszpanii, we Francji, musimy obniżyć nasze oczekiwania. Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapier*** i rowy, ku*** kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy (…) wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć emerytury. Mniejsze oczekiwania. Bogusława Matuszewska: No, ale to jest trudne. Morawiecki: To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę. Matuszewska: Tak. Morawiecki: Nie chcemy tej wojny, więc to, co robi Merkel, jak się nazywa... Obama, prawda i tak dalej, fantastyczna robota. Matuszewska: Przyzwyczaić się do lepszej sytuacji jest daleko łatwiej niż do gorszej. Morawiecki: Najlepszym sposobem zawsze była wojna. Wojna zmienia perspektywę w pięć minut.
Anonim2020.11.9 14:24
Morawiecki: Jestem po tych... Po takim moim, wiesz, tournee po tych hedge fundach, inwestycyjnych funduszach i tak dalej, nie. Ciekawe doświadczenie, ale tak samo bardzo smutne. Ku*** siedzą ci bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy, nie? Siedzą w swoich głębokich, wiesz, fotelach. Mają nakumulowane tego oczywiście kapitału tyle, że możesz ich tam w dupę pocałować. Jeszcze się prosisz oczywiście o ten kapitał, nie? Oni oczywiście w tej swojej chciwości... Ja cały czas tak patrzę na ten świat z punktu widzenia geo i historycznego trochę. I mi się wydaje, że popełniają błąd […] Jakby nie dokonuję pewne redystrybucji tego. Świat po koronawirusie?Niewiele się zmieni. Poza tym, że „OBNIŻĄ SIĘ NASZE OCZEKIWANIA”, poza tym : 1) Wielkie korporacje i media staną się potężniejsze; będą więcej kłamać, cenzurować, manipulować, dzielić, patologizować społeczeństwo przez propagowanie wzorców antykulturowych oraz metodycznie wzniecać panikę, chaos, zarządzać emocjami. 2) Świątynie Kościoła Rzymsko Katolickiego będą masowo pustoszeć z powodu braku wiary hierarchii, wiernych, braku powołań. Puste świątynie zostaną zamknięte i oddane w prywatne ręce. Kościół będzie systematycznie tracił na znaczeniu. 3) Bogaci, „we the people”, staną się zamożniejsi i bardziej wpływowi. 4) Średnio zamożni i biedni, aby żyć będą zmuszeni „zapier… za miskę ryżu”. 5) Zgodnie z nowym prawem wszyscy będą poddani większej inwigilacji. 6) Ludzie w większości staną się bardziej obojętni na los słabych, starych, a relacje międzyludzkie i rodzinne będą mocno zdekomponowane. 7) Celebryci regularnie będą promować społeczne akcje w mediach: „Pomóż najbardziej potrzebującym – pomóż z nami”, 8) Kupno i sprzedaż oraz wszystkie transakcje „dla ułatwienia życia” będą odbywać się w systemie bezgotówkowym. 9)Stopniowo zostanie ograniczana własność prywatna zwykłego obywatela.
Bianka2020.11.9 20:10
Jestem skłonna uwierzyć, że to, co tu Pan napisał jest prawdą...jakoś nie wierzę Morawieckiemu...już nie!
on2020.11.9 13:44
Ten ziomek ministrem jest tylko na tece. Wątpliwe, mętne wykształcenie na jakimś katolickim hogwarcie to za mało, że zajmować się edukacją. Kolesiostwo z 0 i kaczką też.
T.2020.11.9 13:02
W innych państwach rządy przygotowują strategie, plany, robią zapasy, ekwipują szpitale, wspomagają gospodarkę i starają się kontrolować przebieg epidemii. Polski rząd modli się w nadziei, że jakoś to będzie.
Bezjajowy PiS POwskalewica2020.11.9 12:00
czy komuna nie zwalczą komuny amerykańskiej!jeden czarnek nie wystarczy.... http://blog.magnapolonia.org/amerykanskie-cuda-nad-urna/
POgonjic morawieckiego2020.11.9 11:10
i tzw ekspertów skorumpowanych przez rząd!!!! https://www.youtube.com/watch?v=VertebZGjIE
Alicja2020.11.9 11:06
Super Minister Czarnek.
Maciej Płatov2020.11.9 10:43
CAŁKOWICIE SIĘ ZGADZAM z MINISTREM.SZKOŁA =NAUKA ,a NIE IDEOLOGIZOWANIE MŁODZIEŻY.
ateusz2020.11.9 10:47
Popieram w 100%. Religia precz ze szkół.
Maciej Płatov2020.11.9 11:04
@ateusz RELIGIA TO NAUKA WIARY ,a nie IDEOLOGIA.Człowiek od początku SWEGO ISTNIENIA WIERZY w Boga Stwórcę.A że wyznaje Go Wieloma Imionami? To tak jak Ty masz MINIMUM TRZY IMIONA Oficjalne Pierwsze ,oficjalne Drugie ,i od Bierzmowania.A to Znaczy że można Ciebie znać pod wieloma Imionami.Czyli bez obraz Buc będzie Bucem.Ps I NIE UTOŻSAMIAJ WIARY Z RELIGIĄ. Religie Stworzył CZŁOWIEK,a Wiara jest WIEKUISTA.
ateusz2020.11.9 13:08
Każdy może sobie wierzyć w jakie bajki chce, ale w publicznej szkole w świeckim państwie nie ma miejsca na katechizację i indoktrynację (to w sumie to samo). Chcecie sobie katechizować to proszę bardzo, ale w kościołach i za prywatne pieniądze a nie za publiczne. Od szkoły łapy precz, i od dzieci. Zwłaszcza od dzieci.
Anonim2020.11.9 10:28
i do końca świata z przerwą na wybory szkoły mają być zamknięte, firmy mają bankrutować, państwo ma zadłużać się na biliardy a ludzie będą siedzieć w domach... liczy się tylko dom starców.. ukryte efekty w Polsce identyczne są jak w bardzo starej, schorowanej nieszczepionej Szwecji (obecnie zaczynamy ich dublować choć straszy się że to oni umierają) i gorsze jak na Białorusi
Codzienny kwik lewackich ryjków2020.11.9 10:09
Kolejny dzień na Frondzie. Słychać już ujadanie lewackich piesków spod znaku neomarksizmu, ateizmu, antypolonizmu i LGBT? Słychać. Jest uogólnianie pojedynczych przypadków pedofilii wśród księży na cały Kościół? Jest. Jest plucie na PIS i na Kaczora? Jest. Są narzekania na „faszystów”, „rasistów”, „homofobów” i „populistów”? Są. Czyli nihil novi, jest normalnie. Niczego nowego nie wymyślą, nudziarze. A Polacy mają jazgot tych kundli tam, gdzie murzyn ma ciemno.
ateusz2020.11.9 9:54
Hahaha żyjemy w kraju w którym minister edukacji zamiast pracować to się modli. Co dalej? Minister skarbu państwa będzie się modlił o jak najmniejszy deficyt, a minister obrony narodowej o nowe czołgi? Brakuje tylko tańca przywołującego deszcz i przebijania szplikami kukiełek polityków opozycji xD
Maciej Płatov2020.11.9 10:48
@ateusz zacznij leczyć NOGI.Bo ZA PÓŹNO LECZYĆ GŁOWĘ ,bo ,,bozia" rozumu poskąpiła. TY IDIOT Z PRZYDZIAŁU ,CZY IDIOTYZM NABYŁ.OT DURAK.
ateusz2020.11.9 13:07
Odezwa typowego katolika który potrafi tylko rzucać inwektywami xD