Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Powstanie 7 grup roboczych - zdjęcie
14.02.19, 18:15Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland via Flickr, CC BY-NC 2.0

Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Powstanie 7 grup roboczych

2

W dniach 13-14 lutego 2019 r. ministrowie spraw zagranicznych oraz przedstawiciele 62 państw spotkali się w Warszawie na konferencji współorganizowanej przez Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych pragnąc działać na rzecz bezpieczniejszego i stabilniejszego Bliskiego Wschodu.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o tym, w jaki sposób terroryzm, proliferacja broni oraz eskalacja konfliktów na Bliskim Wschodzie stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie i na całym świecie.

Uczestnicy dyskutowali na temat ryzyka płynącego z proliferacji broni oraz rozwijania programów pocisków balistycznych w regionie. Dyskutowali również na temat sposobów rozwiązania kryzysów humanitarnych w regionie, walki ze stosującym przemoc ekstremizmem, zwalczania zagrożeń dla infrastruktury cybernetycznej i energetycznej oraz przeciwdziałania siatkom nielegalnego finansowania.

Szeroki i wydajny udział w spotkaniu ministerialnym świadczy o tym, że społeczność międzynarodowa pragnie angażować się w zwalczanie źródeł niestabilności w regionie. Wiele uczestniczących państw wyraziło chęć kontynuowania wspólnych działań na rzecz budowania lepszej przyszłości dla regionu oraz jego mieszkańców.

W tym celu Polska i Stany Zjednoczone mają przyjemność ogłosić powołanie międzynarodowych grup roboczych, które będą działać na rzecz wypracowania konkretnych rozwiązań w obszarach wskazanych poniżej. Grupy będą spotykać się w trybie roboczym w krajach na całym świecie, aby działać na rzecz realizacji wspólnych interesów społeczności międzynarodowej dotyczących budowania pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Dodatkowe informacje na temat grup roboczych zostaną opublikowane w najbliższych tygodniach.

Przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu:

1. Przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu

Ograniczenie rozwoju pocisków i proliferacji broni:

2. Proliferacja pocisków balistycznych

3. Bezpieczeństwo morskie i lotnicze

Zwalczanie zagrożeń cybernetycznych i nowych zagrożeń:

4. Cyberbezpieczeństwo

5. Bezpieczeństwo energetyczne

Kwestie humanitarne i prawa człowieka:

6. Kwestie humanitarne i związane z uchodźcami

7. Bezprawnie zatrzymani i prawa człowieka

Współprzewodniczący wyrażają również zadowolenie z faktu, że Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zamierza współpracować z amerykańskim think-tankiem w celu zwołania globalnego forum ekspertów pt. „Grupa Studiów Strategicznych nad Bliskim Wschodem.” Forum to może umożliwić czołowym naukowcom i ekspertom z całego świata zaprezentowanie strategicznych rozważań w celu wsparcia dalszych działań grup roboczych.

Stany Zjednoczone i Polska mają wiele wspólnych interesów w regionie. Obejmują one, między innymi, popieranie poszanowania praw człowieka, zwalczanie gwałtownego ekstremizmu, sprzyjanie rozwojowi międzynarodowych norm dotyczących zakazu rozprzestrzeniania broni i podejmowanie wyzwań humanitarnych. Nasze kraje mają nadzieję, że ta konferencja i dalsze działania grup roboczych zapoczątkują proces warszawski, wspólny i dynamiczny wysiłek, który dokonuje postępu w tych i innych kwestiach ważnych dla regionu.

Ponadto, Polska i Stany Zjednoczone rekomendują, by uczestnicy tej konferencji spotkali się ponownie w przyszłości w celu przedyskutowania postępów poczynionych przez grupy robocze.

dam/gov.pl

Komentarze (2):

m2019.02.15 11:24
Mohammad Dżawad Zarif:"Warszawski cyrk"
Stachu2019.02.14 19:13
Będzie licencja na produkcję amunicji do HIMARS, czy przed ruskimi obronią nas "grupy robocze" ?