Smoleńsk to kolejna rosyjska zbrodnia, nowe dowody - zdjęcie
13.09.16, 12:53

Smoleńsk to kolejna rosyjska zbrodnia, nowe dowody

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej trwa. Po tym jak ostatnio pojawiły się nowe dowody ws. katastrofy w postaci zapisów rozmów z wieży kontrolnej w Smoleńsku, teraz planowane są ekshumacje ciał ofiar katastrofy.

Zespół śledczych z Prokuratury Krajowej kierowany przez zastępcę Prokuratora Generalnego Marka Pasionka poinformował, że odbędą się ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy z wyjątkiem tych, których szczątki zostały już zbadane. 

Decyzję o ekshumacji podjęto po analizie dokumentacji medycznej. 

Do zespołu powołano także nowych ekspertów, którzy pomogą w przeprowadzeniu badań i dokładniejszej analizie wyników. 

W tej chwili bliska ukończenia jest analiza ponad tysiąca tomów akt i ogromnej ilości nośników audio i wideo. Takiego oglądu śledczy musieli dokonać po przejęciu śledztwa z rąk prokuratury wojskowej. 

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej nabiera rozpędu. Niedawno pojawiły się nowe dowody w postaci zapisu audio wydarzeń na wieży kontrolnej w Smoleńsku. Jak podkreślał komentujący tę sprawę w Telewizji Polskiej Cezary Gmyz, jest to ważne wydarzenie, bo daje to o wiele szerszy obraz tego, co działo się 10 kwietnia 2010 roku. 

W tej chwili jeszcze za wcześnie jest, by wysuwać zarzuty pod adresem konkretnych osób, ale jak podkreślał jeden z członków zespołu dr Wacław Barczyński pytany o to, czy zarzuty mogą dotknąć określoną osobę, jeżeli tak się stanie, będzie to najpewniej ktoś ze strony rosyjskiej. 

emde