Sędziowie po stronie handlarzy roszczeń- tak działało państwo - zdjęcie
31.10.17, 18:27zdj. screen TVP Info

Sędziowie po stronie handlarzy roszczeń- tak działało państwo

Komisja weryfikacyjna bada dziś sprawę kamienicy przy Nabielaka 9. W rozmowie z dziennikarzami wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji, Patryk Jaki podsumował dzisiejsze przesłuchania.

"Córka Jolanty Brzeskiej powiedziała, że sędziowie „zawsze stali po stronie handlarzy roszczeń”; myślę, że to jest puenta całego dzisiejszego przesłuchania; to właśnie pokazuje, jak działało polskie państwo"- ocenił Jaki.

W kamienicy przy Nabielaka, kolejnej nieruchomości oddanej domniemanym właścicielom wraz z lokatorami, mieszkała Jolanta Brzeska. Działaczka na rzecz praw lokatorów zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach 2011 r. Dowody wskazują na wyjątkowo brutalne zabójstwo. W rozmowie z dziennikarzami minister Jaki podkreślił, że komisja, którą kieruje, „krok po kroku odsłania kulisy złodziejskiej reprywatyzacji, nie patrząc na niczyje interesy”.

Zdaniem polityka praca komisji weryfikacyjnej ma „pokazać jak w soczewce”, jak państwo polskie powinno postępować i jakich błędów nie może popełniać w przyszłości. Szef komisji, zapytany o Mirosława Kochalskiego, wiceprezesa PKN Orlen, który przez krótki czas- po wygranej ówczesnego prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich- kierował stołecznym ratuszem i podjął decyzję o zwrocie kamienicy przy Nabielaka 9, wskazał na różnicę między rządami PiS, a PO. Platforma, w ocenie Jakiego, „chowa wszystkie problemy”, natomiast PiS „nie chowa niczego i pokazuje, że nie ma świętych krów”. Jak podkreślił minister Patryk Jaki, zeznania Kochalskiego pokazują, że „zachowywał się bardzo źle i powinien się uczyć od śp. Lecha Kaczyńskiego”.

"PiS, Zjednoczona Prawica to przede wszystkim Lech i Jarosław Kaczyńscy, a nie Mirosław Kochalski. Widać, że ci urzędnicy powinni się uczyć od nich, bo od czasu, kiedy śp. Lech Kaczyński dowiedział się o procederze reprywatyzacji, tego, że ktoś próbuje działać w ten sposób, to reprywatyzacje w mieście spadły niemalże do zera"- podkreślił przewodniczący komisji. Jak dodał, transparentność życia publicznego ma ogromną wartość, a najważniejsze jest to, że działania komisji wzmacniają państwo polskie.

yenn/PAP, Fronda.pl