Schizofrenia narodowców? Niby odcinają się od chuliganów, ale... - zdjęcie
12.11.14, 09:48Kominiarki sprzedawane przez sklep RN

Schizofrenia narodowców? Niby odcinają się od chuliganów, ale...

10

Długo można by komentować wydarzenia, do których doszło podczas wczorajszego Marsz Niepodległości. Skupmy jednak uwagę na niewielkim, aczkolwiek zastawiającym wycinku rzeczywistości, mianowicie na postawie samych organizatorów względem zadymiarzy.

Jeszcze wczoraj, podczas wiecu kończącego manifestację, narodowcy nie szczędzili ostrych słów na temat chuliganów w kominiarkach. Nazywali ich „debilami”, a nawet „ćwierć-mózgami”. Dla obserwatorów był to dość jasny przekaz – odcinamy się od tych, którzy zdemolowali część miasta, rzucali się na policjantów i narazili na niebezpieczeństwo ludzi, którzy chcieli w spokoju wziąć udział w patriotycznej manifestacji.

Wojna chuliganów skończyła się licznymi zatrzymaniami – jak podaje dziś warszawski ratusz i stołeczna policja nawet 270 osób zostało zatrzymanych. I tutaj pojawia się zastanawiająca reakcja organizatorów, którzy są przekonani, że... część kiboli i wandali została zatrzymana niesłusznie.

„Czołem Wielkiej Polsce! Wiemy o wielu zatrzymaniach i różnych sytuacjach, w których brała udział policja. Dlatego zachęcamy do wpłacania darowizn na konto Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, w celu udzielania pomocy prawnej osobom poszkodowanym przez policję” - taki wpis pojawił się jeszcze wczoraj wieczorem na oficjalnym fanpage Marszu Niepodległości. Narodowcy podali też numer konta, na które można słać pieniądze.

To oczywiście wywołało konsternację samych fanów Marszu Niepodległości. W komentarzach pytają oni, czy organizatorzy zamierzają „pomagać tym w kominiarkach”. Inny użytkownik pisze: „A ja proponuję aby - jeśli jesteście patriotami - domagali się wyjątkowo ostrych i dotkliwych kar dla zadymiarzy. No chyba że z nimi trzymacie”. Kolejny internauta dodaje: „Wpłacać pieniądze pytanie na kogo? Na debili o których mówił Adam Małecki ze straży marszu? Na śmieci typu tych atakujących marsz, lejących jakiegoś dziadka? Przestańcie wreszcie kłamać zwalając co roku winę na prowokatorów, miejcie odwagę nazwać rzeczy po imieniu jak zrobił Małecki (brawa dla niego!) Robert Winnicki niech nie kłamie, że lewaccy prowokatorzy. Nazwijcie patolstwo patolstwem i miejcie odwagę ich skrytykować wprost - oczekuję tego od liderów RN. Bo co roku jest zaklinanie rzeczywistości. Nigdy ich nie skrytykowano - patologię wśród uczestników, tylko się pieprzy bzdury o policyjnych prowokatorach”.

Dziś w rozmowie z Natemat.pl Krzysztof Bosak niejako zrzuca z organizatorów odpowiedzialność za niebezpieczne sytuacje, do jakich doszło podczas Marszu. „Sądzę, że nie można na nas przerzucać odpowiedzialności za rozwiązanie problemu kryminalnego. Chcę podziękować tym, którzy wpłacili pieniądze na organizację, wyposażenie Straży i nagłośnienie”. Czy jednak kogoś to przekonuje?

MaR

Ps. Co więcej, organizatorzy marszu tak pięknie odcinają się od chuliganów w kominiarkach, podczas gdy w internetowym sklepie z patriotyczną odzieżą (promowanym zresztą przez organizatorów) można bez problemu znaleźć szalik zakrywający twarz po same oczy z logiem Marszu Niepodległości (zob. zdjęcie w w tym newsie). To jak to jest, panowie Bosak, Winnicki, Tumanowicz i Zawisza? 

Komentarze (10):

anonim2014.11.12 10:30
dzięki takim działaniom RN może pożegnać się z wejściem do parlamentu.
anonim2014.11.12 10:39
Dlaczego wchodzą na śliską drogę relatywizmu?
anonim2014.11.12 11:15
@Qsefthuko Nie bądź zazdrosny, ty dostaniesz medal dla zasłużonych może nawet od naczelnego KGB-isty Putina.
anonim2014.11.12 11:15
Policja łapie huliganów ale "przy okazji" zamyka także niewinnych. Rok temu wszystkie meNdia głównego ścieku trąbiły o tym jakoby to rzecznik ONR podpalił budkę ciecia pod ruska ambasadą. O oczyszczeniu z zarzutów przekaziory nawet się nie zająknęły.
anonim2014.11.12 11:27
Czy ktoś wierzy że wśród tych 270 zatrzymanych wszyscy są winni? Nie chodzi o to żeby bronić bandytów ale znając skutczność działania naszej milicji (zamierzone) mam co do tego wątpliwości. Za dużo było świadectw postronnych uczestników marszu o celowo złośliwych działaniach milicji - polewaniu wodą, gazowaniu ludzi na błoniach stadionu. Zatem trudno mi przypuścić by milicjanci byli tak precyzyjni że wyłapywali tylko faktycznych winowajców. To trzeba dokładnie sprawdzić a skarżącym się na przypadkowe zatrzymanie udzielic pomocy prawnej. Co w tym złego?
anonim2014.11.12 15:53
Skoro redakcja ma problem ze zrozumieniem, to ja chętnie wytłumaczę: - Część ludzi została zgarnięta za nic, w ramach poprawiania statystyk (coś jak mandaty za przeklinanie w Radomiu); tym należy pomóc, a nie się na nich wypiąć.
anonim2014.11.12 16:55
co za idiota to pisał?
anonim2014.11.12 18:38
chuligani byli ale prowokatorów wśród psów było więcej
anonim2014.11.12 18:55
"To jak to jest, panowie Bosak, Winnicki, Tumanowicz i Zawisza?" To Ja Panu wytłumaczę, Panie MaR. Otóż pomoc prawna będzie dla tych osób, które zostały zatrzymane dlatego, że miały emblematy, flagi, transparenty, które lewacy wskazali policji jako szczególnie niebezpieczne (zwłaszcza miecze Chrobrego). Pomoc będzie dla tych, którzy byli zatrzymywani PO Marszu na chybił trafił. Odjeżdżając autokarem widziałem policjantów biegających pomiędzy nimi, łapiących młodzież. Natomiast kominiarki..., proszę zrozumieć, że nie ma w Polsce zakazu ich noszenia. Ja miałem na twarzy chustę, tylko dlatego, że z powodu gazu nie mogłem spokojnie przejść z czołem Marszu na błonie a później wysłuchać przemówień gości. Czy ja również jestem zadymiarzem??? Można kogoś nie lubić, można się nie zgadzać ale należy być rzetelnym w przekazie. Nasza wiara tego od nas wymaga!
anonim2014.11.13 3:08
RN jest nieudolny, natomiast Frondzia przyjmuje postawę ostrzejszą niż tefałeny. Ciekawe czy też dostaniecie ordery od zagranicznych służb wywiadowczych niczym Gazeta Polska...