Ryszard Czarnecki: Import zamordyzmu intelektualnego. Wersja nadwiślańska - zdjęcie
02.01.20, 11:15(fot. screen)

Ryszard Czarnecki: Import zamordyzmu intelektualnego. Wersja nadwiślańska

10

Pamiętam czas, kiedy Uniwersytet Wrocławski im. Bolesława Bieruta (sic!) był prawdziwą… oazą wolności. I to w okresie stanu wojennego i trudnych lat po nim. Na tej i wielu innych polskich uczelniach – choć na pewno nie wszystkich – oddychaliśmy świeżym powietrzem, mieliśmy pracowników naukowych, którzy uczyli nas prawdy o polskich dziejach i niczym nieskrępowanej dyskusji. Nie idealizuję tego czasu. Tak było.

 

Właśnie dlatego władze komunistyczne w 1985 roku przeprowadziły czystkę na polskich uczelniach wyrzucając ze stanowisk około stu rektorów, dziekanów, dyrektorów instytutów i innych „funkcyjnych”. Oczywiście nie chcę mówić, że wszyscy nauczyciele akademiccy byli ok – bo nie byli. Ale jest bolesnym paradoksem, że uczelnie w dużych miastach, które kiedyś były wysepkami wolności na „Morzu Czerwonym”, dzisiaj tę wolność tłumią. Nie chodzi tylko o skandaliczne zawieszenie na 3 miesiące profesora Aleksandra Nalaskowskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (patron UMK pewnie się w grobie przewraca), ale o odwoływanie wykładów różnych publicystów, dziennikarzy, historyków, polityków na wielu uniwersytetach. Co ma to wspólnego z wolnościami akademickimi? Nic. A co ma z gorsetem „politycznej poprawności”? Bardzo wiele. Na naszych dokonuje się importu z USA i Europy Zachodniej pewnego zamordyzmu intelektualnego.

Żeby było jasne, nie dotyczy to wyłącznie, może nawet nie głównie środowisk akademickich. Dotyczy to również kultury. Casus Redbada Klynstry, ale także szeregu innych przed nim, choćby tych występujących w filmie „Smoleńsk” czy nawet dających świadectwo prawdzie na warszawskiej ulicy tuż po 10 kwietnia 2010 roku. Dotyczy to  także wymiaru sprawiedliwości, konkretnie środowiska sędziowskiego, gdy próby wymuszania właściwej „postawy ideowo-politycznej”  - proszę wybaczyć mi to określenie żywcem zapożyczone z czasów komunizmu, ale pasuje tu ono jak ulał – biorą górę nad relacjami przyjacielsko-koleżeńskimi czy wręcz interesem instytucji.

Jako historyk powiem, że mieliśmy w II RP czas, kiedy spora część kadry profesorskiej – i to w różnych częściach Polski -była więcej niż sceptyczna wobec rządów sanacji. Ci naukowcy – profesorowie i asystenci związani byli z Obozem Narodowym. Jednak owa opozycyjność nie przedkładała się na tak skandaliczne decyzje, jak represjonowanie „prorządowego” pracownika naukowego o olbrzymim dorobku i wielkim doświadczeniu.

Niemała część młodej polskiej inteligencji uczyła się z książek profesora Nalaskowskiego. Co dziś pomyślą o rektorze UMK czy kolegium rektorskim, bo przecież ta haniebna decyzja nie była udziałem tylko jednego człowieka? I jeszcze za co go zawieszono? Na polskich uczelniach, o zgrozo, pracuje wciąż szereg osób „umaczanych” w komunie – ludzi, którzy na przykład byli TW SB. Im nie spadł włos z głowy, przeciwnie, nieraz to właśnie ci ludzie na Radach Instytutów, Radach Wydziałów  czy nawet Senacie są w awangardzie zwalczania demokratycznie wybranego rządu.

Łatwiej jest w III RP, będąc pracownikiem naukowym dokonać pospolitego przestępstwa i nie ponieść z tego tytułu żadnych konsekwencji na własnej uczelni niż będąc samodzielnym, krytycznie myślącym nauczycielem akademickiemu głosić swe poglądy. Charakterystyczne, że profesor Nalaskowski „nie użył” katedry do głoszenia krytyki LGBT, nie czynił tego w czasie swoich wykładów, ale napisał tekst do prawicowego tygodnika. Już ktoś mi powiedział, że przypomina mu to odwołanie mnie z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego za wywiad udzielony dla prawicowego portalu, a więc nie za wystąpienie na forum europarlamentu.

Profesor Nalaskowski staje się symbolem ludzi głoszących własne przekonania-bez względu na konsekwencje. Ale akurat są to przekonania olbrzymiej większości polskiego społeczeństwa. Widocznie ci, którzy go zawieszali maja to w nosie.
Opinia publiczna powinna zapamiętać nazwiska tych, którzy podjęli decyzję „w sprawie Nalaskowskiego”. Decyzję sprzeczną z polską tradycją wolnościową...

Ryszard Czarnecki 


*felieton ukazał się w miesięczniku „Nowe Państwo” (październik 2019)

Komentarze (10):

robaczek 2.02020.01.2 13:50
HAHAHHAHAHHAHAHAHAHH!!! UWAGA TLUMACZAE PATUSKI!!!! tak wlasnie wyglada szcucie spoleczenstaw na klase inteligencką!! znacie mechaniuzmy co? oj znacie znacie ;] wszak stosowaliscie w PRL!!! juz raz sie tak inteligentow pozyuwaliscie piso-komuchy!! teraz wystarczy odwrocic kota ogonem ;] ludziska!!!!! NIKT INTELIGENTY WAS NIE POPRZE!!!! BO CALA WASZA INDEOLOGIOA JEST FASZYSTOWSKO KATOLICKO PLEBSKO HAMSKO DEBILNA!!!! wsrod was jest tylko 25%!!!!!! ludzi z wyszyszm wytkształceniemi (porównanie do PO - 60%) o to wystarczy za caly komentarz. jezeli chociaz troszeczke samodzielnie myslicie, dojdzeicie do wniosków sami ;] moze BUZIACZKI w Nowym Roku!!!! ***************************
MaxFiend2020.01.2 13:17
Nie jest problemem, że udzielił wywiadu, ale co w nim powiedział :-D
tacy szybko zdychąją 2020.01.2 13:15
Świątek, piątek .... Od rana do nocy ... Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
man.of.Stagira2020.01.2 13:14
Cała ekipa liberalno-oświatowa która urzęduje na forum fronda.pl to są niestety d o g m a t y c y spod sztandaru bolszewickiej demagogii którzy chcą ZMUSIĆ tych którzy się z nimi nie zgadzają do tego by działali i myśleli tak jak oni. Przeciwnie, poza małą grupką zbolszewizowanych ideologicznie /lub/ rasistowsko - co wychodzi na jedno - zwolenników tajnego porwania samolotu TU-154 od G.Brauna po tak zwanej prawej stronie NIE WIDAĆ nastrojów innych niż r e p u b l i k a ń s k i e Jest na forum paru monarchistów ale co do zasady dominuje republikanizm. Republikanizm polega na tym, że walczy się o swoje przekonania ALE ich się nikomu siłą NIE narzuca. Tymczasem c a ł a strategi strony tzw. 'progresywnej' polega na takiej dyktaturze elgiebetariatu - i TO nazywam b o l s z e w i z m e m ideologicznym LGBT+UB tyle
Anonim2020.01.2 11:51
Może dobrze byłoby założyć stronę internetową z wykazem takich i podobnych decyzji wraz z nazwiskami osób, które za tym stoją - decyzje publiczne, osoby publiczne, zatem nie obowiązuje RODOS i inne kretyńskie prawo w tym zakresie. Co na to fronda ???
Redakcja2020.01.2 11:30
Czarnecki to wyrafinowany brudny wieprz! kto by nie rządził ten zawsze z ryjem przy korycie!
Mercedes Bęc2020.01.2 11:38
A Bjorn Squrvensen czy jak mu tam było, to twój stary nick, czy może kolega z pracy?
tygrys2020.01.2 11:42
ten trol występuje tutaj pod wieloma nickami, ma dzisiaj pierwszą, 12- sto godzinną zmianę
Mercedes Bęc2020.01.2 12:00
Ten kozi cyc dyżuruje 24/7...
tygrys2020.01.2 11:38
jesteś troll, chazarski POmiot zwyczajny