Rozpoczęły się obchody święta Lotnictwa Polskiego - zdjęcie
27.08.16, 14:00Fot. Wikipedia

Rozpoczęły się obchody święta Lotnictwa Polskiego

W obchodach święta Lotnictwa Wojskowego biorą udział m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. 

Rozpoczęły się główne uroczystości święta Lotnictwa Wojskowego. Jest to także 10-lecie służby samolotów F-16 w polskiej armii. W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny odbyła się msza święta w intencji polskich lotników.

Podczas homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podziękował za profesjonalizm tym, którzy służąc w lotnictwie wojskowym, lub przyczyniając się do jego rozwoju dbają o bezpieczeństwo Polski. Jak mówił, dziś w sposób szczególny zwracamy uwagę na wysokiej klasy specjalistów, którzy od 10 lat pilotują i obsługują samoloty F-16. "Ponadto wspominamy i otaczamy wielkim szacunkiem tych, którzy przyczynili się do podjęcia decyzji o ich zakupie, organizacji szkoleń i budowy bazy serwisowej" - dodał.

Biskup Józef Guzdek powiedział, że Polacy są narodem odważnym i walecznym. Dodał, że bohaterstwo należy potwierdzać nie tylko na polu bitwy. Zacytował przy tym słowa Cypriana Kamila Norwida o heroizmie, który "nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie". Biskup powiedział, że ten heroizm powinno się praktykować "poprzez odwagę myślenia i mówienia prawdy, stawianie wymagań, budowę etosu służby oraz wzmacnianie wzajemnego zaufania".

W obchodach biorą udział: prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Po uroczystym apelu i zakończeniu oficjalnej części obchodów w bazie w Krzesinach odbędą się pokazy lotnicze.

daug/IAR