Ropa z łupków? Mówiłem o tym 5 lat temu i śmiano się ze mnie - zdjęcie
13.10.11, 18:33

Ropa z łupków? Mówiłem o tym 5 lat temu i śmiano się ze mnie

6

 W Polsce znajdują się skały łupkowe, z których można wydobywać ropę - wynika z raportu Państwowego Instytutu Geologicznego, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Roponośne złoża geolodzy zlokalizowali w trzech regionach kraju: we wschodnim Pomorzu, na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny oraz na Podkarpaciu. Ropa, która ukryta jest w takich samych skałach, jakie zawierają gaz, może być wydobywana na skalę przemysłową. W obu przypadkach stosuje się taką samą technologię eksploatacji. Zdaniem ekspertów, wydobycie ropy łupkowej mogłoby za ok. 10 lat zaspokoić jedną trzecią polskich potrzeb.

 

- O tym, że może być ropa z gazem łupkowym, mówiłem już pięć lat temu, że są warunki geologiczne, w których powstała i zachowała się ropa. Nikt mnie nie chciał wtedy słuchać, a nawet śmiano się ze mnie. W Polsce nie mogłem znaleźć inwestora do wydobywania gazu więc znalazłem go w USA. Miała powstać Służba Geologiczna, mająca kontrolować całość i zakładać spółki z firmami, które miały być inwestorami. Były do tego powoływane odpowiednie komisje i ciała doradcze, które miały się przekształcić w elementy organów państwa. Niestety rząd Donalda Tuska wszystko to zlikwidował. Dziś sprawa znowu żyje, ale my przez takie złe ruchy straciliśmy pełną kontrolę nad koncesjami  i zyski – mówi Jędrysek.

 

Więcej na stronie prof Jędryska: http://morion.ing.uni.wroc.pl/

 

Not. Jarosław Wróblewski/Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze (6):

anonim2011.10.13 21:36
<p>A nie: \"ropa z łupk&oacute;w\"? Jak to się w końcu m&oacute;wi?</p>
anonim2011.10.13 22:03
<p>Teraz to już za p&oacute;źno. Głupi nar&oacute;d wybrał i będzie miał nauczkę.</p>
anonim2011.10.13 22:05
<p>Spoko, Unia zakaże wydobywać bo przypadkiem znajdą się w tych łupkach zagrożone wygnięciem pierwotniaki.</p>
anonim2011.10.13 22:31
A co nam do tego, że ruskie firmy będą wydobywać ropę z łupków?
anonim2011.10.14 3:40
koncesje na poszukiwanie i wydobycie poszyły sobie w siną dal. drobne opłaty zostaną w PL, reszta pójdzie do innych krajów. Mamy taki stan prawny na dziś, wierzę, że można jeszcze to zmienić, ale czy PO wreszcie coś z tym zrobi, przez nią mamy cztery lata do tyłu
anonim2011.10.14 9:11
<p>http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz-z-krainy-milosci/news/tusk-nasz-chlopiec-do-bycia,1680254</p>