Radny PiS pyta HGW o odszkodowania za zniszczenie Warszawy. 'Niemcy uciekają od odpowiedzialności za II WŚ!' - zdjęcie
04.08.17, 19:20Fot. via Wikipedia, CC 0

Radny PiS pyta HGW o odszkodowania za zniszczenie Warszawy. 'Niemcy uciekają od odpowiedzialności za II WŚ!'

Radny miasta Warszawy Jacek Ozdoba z klubu PiS wystąpił do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o udostępnienie informacji o zniszczeniach, jakich podczas drugiej wojny światowej dopuściły się nazistowskie Niemcy w stolicy Polski, szczególnie w trakcie Powstania Warszawskiego.

Zapytanie do władz dzielnicy Mokotowa i samej Warszawy radny PiS złożył w formie interpelacji. Pytania, jakie radny zadał publicznie brzmiały:

[…] czy znana jest skala zniszczeń oraz strat materialnych, jakie zostały poniesione w wyniku działań oddziałów niemieckich podczas II wojny światowej […] czy władze Warszawy zrzekły się odszkodowania za zniszczenia w latach 1939-1945?”.

Dodał także:

[…] prezydent Gronkiewicz-Waltz zamiast wydawać publiczne pieniądze na uciekanie od odpowiedzialności ws. nadużyć z reprywatyzacją, powinna przeznaczyć pieniądze na analizy prawne dotyczące podstaw dochodzenia odszkodowań za zniszczenia Warszawy podczas II wojny światowej”.

Na koniec dodał też, że w tym zakresie należy kontynuować działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2004 roku oszacował, że straty Warszawy to 45 mld złotych. Podkreślił również:

Niemcy dziś uciekają od jakiejkolwiek odpowiedzialności za II wojnę światową, co więcej - wielokrotnie spotykamy się z kłamstwami historycznymi, które muszą być prostowane. Przy okazji gratuluję kibicom Legii Warszawa za wspaniałą akcję odkłamywania zbrodni niemieckich”.

dam/TVP.Info,Fronda.pl