Przeczytaj jak Turowski donosił na Jana Pawła II - zdjęcie
07.10.13, 18:46

Przeczytaj jak Turowski donosił na Jana Pawła II

3

"W ogromnej teczce przechowywanej w IPN-ie, a zawierającej „Materiały Departamentu I MSW dotyczące Watykanu” autorstwo Tomasza Turowskiego można przypisać czterem niewielkim dokumentom sygnowanym kryptonimem cyfrowym „10682”. Nigdzie nie występuje on pod swoimi innymi kryptonimami – jako „Orsom” lub „Ritter” – piszą autorzy wywiadu-rzeki „Kret w Watykania. Prawda Turowskiego”.

Okazuje się to nieprawdą. Cezary Gmyz dotarł do nich bez problemu. W IPN można znaleźć setki stron sygnowanych tymi kryptonimami.

"Eksperci spraw watykańskich w Rzymie otrzymują w ostatnim okresie od ambasad państw zachodnich coraz więcejzleceń na dokonanie ocen polityki Jana Pawła II. Zdaniem ekspertów, zapotrzebowanie placówek dyplomatycznych na kompetentne oceny działalności papieża wynika z odczuwalnego przez zachodnie koła "pewnego zaniepokojenie" aktualnymi trendami polityki watykańskiej oraz "obawy, że polityka Jana Pawła II stanie się w pewnych momencie bardziej korzystna dla krajów obozu socjalistycznego, niż dla Zachodu" - czytamy w jednym z dokumentów.

Można też przeczytać o celach politycznych Jana Pawła II: "Mimo spektakularnych wizyt dostojników kościelnych w ChRL, teren ten jest peryferyjnym celem polityki Watykanu. Głównym celem polityki wschodniej Jana Pawła II jest Związek Radziecki"

Dokumenty ujawnione przez tygodnik „Do Rzeczy” można pobrać TUTAJ

ToR/Do Rzeczy/niezalezna.pl

Komentarze (3):

anonim2013.10.7 19:42
Deklaracja Adama Michnika, który publicznie stwierdził, że Wojciech Jaruzelski jest patriotą, to ponura puenta trwającego przez całą III RP procesu zakłamywania polskiej historii, która trwa do dziś. Ludzie pokroju Michnika wyszli na barkach robotników Sierpnia i bezczelnie ich okłamali.
anonim2013.10.7 20:55
Bardzo lubię red. Gmyza, ale jak mam po akcji z trotylem wierzyć, żę nie zmyśla po raz kolejny?
anonim2013.10.8 0:06
aaandzrzej : Co znowu Lasek czy kto ogłosił że trotylu nie ma? To prokurator się mylił?