Prymas Polski: Chrzest znakiem jedności - zdjęcie
14.04.16, 16:10

Prymas Polski: Chrzest znakiem jedności

Chrzest znakiem jedności - mówił na Ostrowie Lednickim koło Gniezna prymas Polski Wojciech Polak. Właśnie w tym miejscu odbyła się dziś modlitwa ekumeniczna, w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Prymas Polak podkreślał w słowie do wiernych, że rocznica tych wydarzeń przypomina o konieczności porozumienia kościołów tak, by "w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę".

Sam chrzest hierarcha uznał za znak jedności. Prymas zaprzeczył też jakoby świętowanie rocznicy Chrztu Polski było wyłącznie sięganiem do przeszłości. Służy raczej wspólnemu budowaniu naszej przyszłości - mówił.

"My nie szukamy - mówiąc słowami Ewangelii - żywego pośród umarłych" - zapewniał prymas Polak i dodał, że wracamy do początków Polski po to, by "miłosierny Pan za każdym razem stawał się dla nas nowym początkiem".

Hierarcha podkreślił również, że nie ma innego fundamentu niż Chrystus, co uświadamia nam chrzest. Jak mówił, budować można tylko "na Chrystusie i z Chrystusem". W modlitwie ekumenicznej na Ostrowie Lednickim brali udział również duchowni z kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

emde/IAR