Prof. Staniszkis ma receptę dla PiS: Stworzenie gabinetu cieni i punktowanie resortów. „Trzeba pokazać przyzwoitość i profesjonalność” - zdjęcie
31.12.14, 07:46prof. Jadwiga Staniszkis

Prof. Staniszkis ma receptę dla PiS: Stworzenie gabinetu cieni i punktowanie resortów. „Trzeba pokazać przyzwoitość i profesjonalność”

3

- Widziałam badania CBOS robione na zamówienie BBN-u z końca listopada i tam dla mnie szokujące było to, że ludzie jako głównie zagrożenie podawali, że nie ufają państwu i władzy, ale i mają poczucie, że państwo nie ufa im – ubolewa nad stanem polskiego społeczeństwa prof. Jadwiga Staniszkis na antenie stacji Polsat News 2.

- Całe struktury są przesiąknięte elementarnym brakiem zaufania, traktowaniem ludzi jako potencjalnych przestępców. Ludzie poczuli się nie tylko obrażeni, ale także opuszczeni – mówi w programie Igora Janke.

Zdaniem socjolog, aby odbudować zaufanie w relacjach państwo-jednostka odbudować, PiS powinien iść z pozytywnym, a nie negatywnym przekazem. - W momencie gdy się wygrywa, choć nikło, wybory samorządowe, należy iść za ciosem: tworzyć gabinet cieni, rozliczać obietnice. (…) Ja krytykowałam Platformę za to, że takie niszczenie zaufania do tych instytucji, nawet uprawnione, staje się szkodliwe — przekonywała. Zdaniem Staniszkis, do niszczenia tych relacji przyczynia się również w swojej retoryce PiS.

- Jedyne co może zrobić opozycja to odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Pokazać przyzwoitość i profesjonalność. Pokazać że jest się alternatywą, ścieżkę dojścia. (…) Pokazywanie w poszczególnych politykach konkretnych węzłów patologii, które można naprawić. Pokazywanie iskierki nadziei, optymizmu, energii. To wymaga pokazywania autorytetów - (…) ludzi, którzy mogą zrobić różnice w poszczególnych dziedzinach. Jeżeli takich nie ma, należy się zwracać do ludzi ze środowisk, np. środowisk lekarskich, które mają konkretne rozwiązania. Należy sięgać do środowisk szerszych
— stwierdziła.

Jej zdaniem, sytuacja jest obecnie bardzo niepokojąca. - Nie widzę takiej gotowości do sięgania szerzej. A nawet widzę coś gorszego: brak rozeznania, jakie środowiska są warte pokazania - chodzi już o takie nowe pokolenie – mówiła.

Ra/wPolityce.pl, Polsat News 2

Komentarze (3):

anonim2014.12.31 7:54
Jedyne co może zrobić opozycja to odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Pokazać przyzwoitość i profesjonalność. Tylko kim...?
anonim2014.12.31 9:02
Bardzo sensowny pomysł. Jako wyborca chciałbym zrozumieć jaki program mam PiS jak wygra wybory. Oprócz śledztwa smoleńskiego i takich dziwacznych idei jak lustracja small biznesu.
anonim2014.12.31 13:27
jeżeli z Parii wywala się ludzi niezależnych silnych ibntelektualnie a pozostawia takich co nie chcą mieć albo nie mają ambicji - to na kim się opierać. na pierwszej linni medialnej z nielicznymi wyjątkami widzę tylko klakierów. Jarosław uważa że najważniejszy jest wierny, choć mierny (parafrazując powiedzenie). Trzeba znacznie więcej by nie tylko wygrać najbliższe wybory ale mieć możliwość rządzenia. Skończymy jak Holandia (obym się mylił)