Prof. Magdalena Środa: Atak na gender to dla Kościoła nowe polowanie na czarownice - zdjęcie
03.12.13, 10:36Prof. Magdalena Środa (fot. Radosław Cetra/Wikipedia)

Prof. Magdalena Środa: Atak na gender to dla Kościoła nowe polowanie na czarownice

29

Afera z kwestią gender zaczęła się dokładnie wtedy, kiedy rozpoczęła się kwestia pedofilii w Kościele” - stwierdziła prof. Środa w programie Tomasza Lisa. Jej zdaniem, to właśnie wtedy Kościół zaczął argumentować, że pedofilii winne są "rozwody i chłopcy sami wchodzący do łóżek". Etyczka nazwała to odwracaniem uwagi od problemu pedofilii.

Z opiniami prof. Środy nie zgodził się o. Paweł Gużyński. Dominikanin zasugerował feministce, aby zaczęrpnęła także z wiedzy Kościoła na temat gender. Zakonnik przekonywał, że podejmowanie przez hierarchów tematu gender to nie próba odwrócenia uwagi, ale odpowiedzi na kwestię pedofilii. „To hak na drugą stronę. Oni mają na nas pedofilię, my na nich gender” - argumentował.

O. Gużyński zastrzegł jednocześnie, że także jego wiele aspektów gender niepokoi. Podał przykład genderowej literatury, traktującej o „likwidacji płci”, na co oburzyła się prof. Środa, przekonując, że coś takiego w ogóle nie istnieje.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz przyznał z kolei, że wymienione przez p. Gużyńskiego publikacje to jedynie marginalia, którymi nikt nie zajmuje się naukowo. Seksuolog przekonywał, że w upowszechnieniu edukacji genderowej nie ma zbyt wielu powodów do obaw. Przypominał, że gender to studia poświęcone rolom płciowym. Dodał jednak, że rzeczywiście w środowisku, zajmującym się gender pojawiają się daleko idące postulaty, które Kościół traktuje jako główny nurt.

O. Gużyński przywołał także przykład „norweskiego paradoksu”, co prof. Środa uznała za demagogię. Zakonnik zgodził się jednak z etyczką, że Kościół przesadza w krytyce gender. „Mamy tu do czynienia ze strzelaniem do wróbli z armaty” - skonstatował.

MBW/Natemat.pl./Gazeta.pl/Tomasz Lis Na Żywo

*W najnowszym numerze tygodnika "Do Rzeczy" można znaleźć ciekawe materiały na temat gender. Wśród nich - rozmowa z europosłem Konradem Szymańskim, który przekonuje, że dzisiaj gender to ideologia uzbrojona w politykę i pieniądze

Komentarze (29):

anonim2013.12.3 10:48
O. Gużyński przyznał też że ten cały atak na gender jest grubo przesadzony, coś o strzelaniu z armaty do muchy chyba było.
anonim2013.12.3 10:56
Czyżby Środa poczuła się zwierzyną i stwierdziła, że ktoś na nią poluje...?
anonim2013.12.3 10:58
@ man.of.Stagira Tylko pedofilia ciągnie się już kilkanaście lat. I dobrze, że wreszcie mówi się o tym głośno.
anonim2013.12.3 10:59
"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła." - 1 Tes 5, 22
anonim2013.12.3 11:05
.A gdzie tam zaraz czarownicami..........Alchemikami są co najwyżej, co to wreszcie wynalazły "kamień filozoficzny".....Całe wieki go szukano aby za jego pomocą przemienić ołów czy rtęć w złoto. A tu proszę. Za pomoc tego cudownego "kamienia filozoficznego"- gender, można zamienić naturę w kulturę, chłopa w babę czy odwrotnie... No to co? Nie jest "wiekopomna chwiła", na, którą cała ludzkość z utęsknieniem czekała......? Więc trochę szacunku dla postępu, nauki i nowych odkryć.........
anonim2013.12.3 11:30
W sumie może mają rację? Nie ma co przesadzać. Sam jestem ofiarą gender. Mama przebierała mnie w przedszkolu za dziewczynkę... w dodatku cygankę, przepraszam - Romkę (gwoli politpoprawności - nie wszystkie cyganki okradają ludzi i uprawiają wróżbiarstwo). Dziś mam żonę, dwóch synów, nie czytam horoskopów, ba, nawet nie gram w karty, więc chyba mi nie zaszkodziło?
anonim2013.12.3 11:35
Mój 2,5 letni syn bawiąc się z kuzynką w jej pokoju, gdy ma do wyboru mnóstwo lalek i jedno autko na 100 prób 100 razy wybiera autko. Natury nie oszukasz, więc daremne ich wysiłki. A może sie mylę?
anonim2013.12.3 11:40
@AirWolf "Chińczyk" ma pozór zła. Unikanie zacznij od zmiany nicka i avataru :P Bystre oko! Ostatnio ktoś mi napisał, że mam dziwny krzyż w avatarze. Jakiś taki tęczowy.
anonim2013.12.3 11:41
O. Gużyński powinien trochę posiedzieć w klasztorze i pomedytować.
anonim2013.12.3 11:49
Upssss W takim razie w Norwegii, Finlandii, Szwecji,Dani, Islandii też polują na czarownice. http://www.turtlebayandbeyond.org/2012/homosexuality/nordic-countries-defund-gender-ideology/ Trzeba wysłać tam Środę aby ich oświeciła.
anonim2013.12.3 11:50
Dlaczego nic nie piszecie o księżycy ,kobiecie księdzu, papieżycy III kategorii, no tej ładnej kobitce z koloradką :) Ach wy dyskryminatorzy z frondy toć to nasz Brat , chyba Siostra pogubiłem się :(
anonim2013.12.3 11:52
@man of Stagira Prof austriacki Hans Kelsen (przygotowywał Kartę Narodów Zjednoczonych) stwierdził wprost, że aby być szczerym demokratą trzeba być sceptykiem i relatywistą. Ci, którzy nimi nie są, są oskarżani o brak tolerancji i fundamentalizm. Więc wszystko od dawna zaplanowane i "uchwalone".......... @AnnaMS racja
anonim2013.12.3 11:57
@AnnaMS Racja. W kilku krajach już to zrobili ( nawet w tych które genderyczki stawiają za przykład) ale Środa już to pomija milczeniem http://www.turtlebayandbeyond.org/2012/homosexuality/nordic-countries-defund-gender-ideology/ Dawno mówiłem, że chodzi tu tylko o kasę i nic więcej.
anonim2013.12.3 11:59
@kontestatorkrk A bywało już, że nie dostawał ani złotówki i działał. Chyba, że nie pamiętasz co się działo przed 89. A tak poza tym to ile tej kasy Caritas dostaje z budżetu ???
anonim2013.12.3 12:03
no własnie też mnie ciekawi ta kasa z budżetu dla Caritasu...........
anonim2013.12.3 12:10
Miałem wątpliwą przyjemność oglądać wczorajszy program p. Lisa, i o ile brednie p. Środy nie są niczym nowym, o tyle "letnia" postawa o. Gużyńskiego była zaskakująca. Trochę niby atakował, ale już na początku swojej wypowiedzi stwierdził, że awantura o gender jest odpowiedzią na zarzuty pedofilskie wobec księży. Dziwna postawa. Ale najbardziej w tym wszystkim szkoda mi luteran, bo tego co wygadywała diakon Kościoła Luterańskiego Halina Radacz, nie mogę inaczej nazwać jak piątą kolumną Kongresu Kobiet w Kościele Luterańskim.
anonim2013.12.3 12:29
Ta polska generalna czarownica z tytułem profesora ocaleje. Ma bowiem przecież potężnych protektorów - czarowników w TVN, Polsacie no i u pierwszego czarownika Rzeczypospolitej, który jako artysta malarz - Polskę zamalował na zielona, a Polaków zrobił na szaro. A jeśli chodzi o GENDER - jest to najgłupsza ideologia pod słońcem i zarazem najgroźniejsza, ponieważ według tej konstrukcji myślowej (wg gender) usiłuje się przerobić siuraka na cipkę i odwrotnie. To tak, jakby przerobić trutnia na pszczołę, Innymi słowy - psuć to co naturalne i z człowieka zrobić karykaturę; marksizm wyhodował - homo sovieticus, a neomarksizm czyli gender hoduje homo deviatus.
anonim2013.12.3 12:50
@nogay Groźne, groźne, bo niestety "Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą." (Joseph Goebbels) @AirWolf Bądz spokojny. Papież o "gender": "Właściwa współpraca z międzynarodowymi instytucjami w dziedzinie rozwoju i promocji człowieka nie powinna prowadzić nas do zamykania oczu wobec tych niebezpiecznych ideologii, a pasterze Kościoła — który jest «filarem i podporą prawdy» (1 Tm 3, 15) — mają obowiązek przestrzegać przed tymi wypaczeniami." Benedykt XVI
anonim2013.12.3 12:55
Pani Środo nie pani sobie nie schlebia. Na czarownicę to trzeba się trochę uczyć i coś umieć. Pani jest po prostu idiotką i oportunistką- żadna z pani czarownica.
anonim2013.12.3 13:17
@kot1 Jaką to porównywanie ma wartość naukową widać w materiale http://www.mojanorwegia.pl/rozrywka/hjernevask_powodem_zamkniecia_studiow_gender_w_oslo.html A ma taką wartość , że ministrowie Dani, Szwecji, Finlandii itd. stwierdzili, że nie będą finansowali tych bzdur. Równie dobrze można by finansować nauczanie ekonomiki socjalistycznej. Tyle ma ona wspólnego z ekonomią co gender z nauką polecam zapoznać się z materiałem i nie pleść bzdur http://www.turtlebayandbeyond.org/2012/homosexuality/nordic-countries-defund-gender-ideology/
anonim2013.12.3 13:33
@kontestator to ten caritas obył się bez pieniędzy z budżetu przed 89 rokiem czy nie ??? A jeżeli według ciebie nie to ile jaruzel , rakowski , cyrankiewicz i kto tam jeszcze rządził przekazał ??? Bo według ciebie nie istniał by bez pieniędzy z budżetu. To raz. Dwa ja jako obywatel płacący podatki chce aby był kapelan w wojsku, policji i tak dalej. Jak sobie wybierzecie palikota to możecie to zmienić.Trzy . Trzeba było nie zabierać, klasztorów, szpitali itd które od wieków należały do kościoła to nie trzeba by teraz oddawać w takiej czy innej formie. I na koniec ty nic nie musisz udawać- dokładnie widać kim jesteś.
anonim2013.12.3 13:45
Ale te 5,5 mln to jest dla Caritasu jako organizacji czy na działalność -czyli dla ludzi, którym Caritas pomaga wyręczając Państwo w jego obowiązkach....?
anonim2013.12.3 14:06
@kontestator tak jak ci pisałem jak sobie wybierzecie palikota to możecie to zmienić. Na razie twoje chciejstwo nie ma tu nic to rzeczy. To raz. Dwa kościół zgromadził ten majątek z różnych źródeł np. dziesięciny czyli podatków, datków o królów książąt itd, wnoszony jako wiano przez osoby, które zostawały członkami tego kościoła( poczytaj skąd wzięło się np bogactwo templariuszy) jak i przez tak prozaiczne sprawy jak gospodarowanie i pomnażanie tego co już posiadał. A że robi to przez kilkaset lat i to całkiem nieźle- wystarczy poczytać jaki duży wkład w rozwój rolnictwa wnieśli np cystersi ( dostawali wcale nie najlepsze zimie , tylko najgorsze, podmokłe, bagna które osuszali, budowali stawy rybne itd) to i majątku było sporo.
anonim2013.12.3 14:19
w przypadku pani Środy - zgoda! to polowanie na czarownicę.
anonim2013.12.3 16:09
Żle
anonim2013.12.3 16:13
Czemu te durne ateiz\dy (czy agnościki) bredzą o wyłudzaniu majątków przez Kościół pod groźbą kar piekielnych? Czy ateista może nie kłamać? Chyba nie
anonim2013.12.3 16:18
Raczej odradzałbym czerpanie z "wiedzy Kościoła" na jakikolwiek temat, wystarczy, że z teologii zrobiono naukę na równi z politologią czy biologią, choć nie jest to dziedzina "wiedzy", a raczej "wiary", nie poparta dowodami, jak to ma miejsce w przypadku dwóch poprzednich dziedzin. Pomijając już, że, jak mawiał Napoleon, historię piszą zwycięzcy, a zwycięzcą na przestrzeni wieków KRK był i basta.
anonim2013.12.3 16:29
@Marguar Pytasz czy ateista może kłamać. Otoż ateista może wszystko- jak Boga nie ma to wszystko wolno. To taki ich "przywilej"....Co doskonale widać na Frondzie.........
anonim2013.12.4 6:32
Gdzie tu czarownica - ta gender, czy ten gender? A może rozchodzi się o zdjęcie???????