Problemy ks. Wierzbickiego. Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie  - zdjęcie
13.01.21, 16:25Fot. screenshot - YouTube

Problemy ks. Wierzbickiego. Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie

23

Rzecznik dyscyplinarny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zdecydował, że zajmie się sprawą kontrowersyjnych wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, wykładowcy etyki tej uczelni.

Ks. prof. Alfred Wierzbicki od wielu lat wzbudza kontrowersje swoimi publicznymi wypowiedziami. Zasłynął m.in. wyrażaniem na łamach „Gazety Wyborczej” aprobaty dla ideologii gender. W ostatnim czasie zaszokował opinię publiczną poręczeniem za Michała Szutowicza ps. „Margot”, który został tymczasowo aresztowany w związku z prowadzonym przeciwko niemu postępowaniem dot. ataku na wolontariusza pro-live.

We wrześniu w sprawie kontrowersyjnego duchownego głos zabrało Kolegium Rektorskie KUL, które oceniło jego wypowiedzi jako „działania szkodzące misji KUL”.

- „Treść wypowiedzi medialnych księdza doktora habilitowanego Alfreda Wierzbickiego jest traktowana przez Władze Uczelni jako działania szkodzące misji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Z tego względu wypowiedzi księdza doktora habilitowanego Alfreda Wierzbickiego, zatrudnionego na wydziale kościelnym, zostaną przekazane do oceny jednego z Rzeczników Dyscyplinarnych. Kolegium Rektorskie odcina się od tych słów i apeluje, aby nie traktować ich jako stanowiska uniwersytetu” – napisano w stanowisku Kolegium.

Teraz rzecznik dyscyplinarny uczelni podjął decyzję o zajęciu się sprawą ks. prof. Wierzbickiego. W ramach wszczętego postępowania poddane analizie mają zostać wypowiedzi kapłana, które „odnoszą się do nauczania Kościoła i oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+”. Po przeprowadzeniu analizy rzecznik może skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej, złożyć wniosek o ukaranie do rektora bądź umorzyć sprawę. Na podjęcie decyzji ma 6 miesięcy.

kak/TOK FM, DoRzeczy.pl, Fronda.pl

Komentarze (23):

kefas2021.01.14 11:54
Przy okazji weźcie się za ks.Ucho czy jak mu tam, Oko.
jle_ffm2021.01.14 11:50
KUL jakiś czas temu skręcił bardzo na prawo i wszedł w alians z pisowską władzą, a widać to w tym że co drugi 'ekspert' na Frondzie jest z KULu i wypowiadają oni takie głupoty że aż zęby bolą (włączając w to Czarnka też z KULu). I to ma być niby uczelnia katolicka? Ks. Wierzbicki to jeden z niewielu sensownie wypowiadających się księzy i odważnie mówiacych też prawdę a prawda jak wiadomo boli tych którzy swój kapital budują na kłamstwie i obłudzie, więc najłatwiej jest im go zastraszyć i zamknąć usta.
prawy2021.01.14 11:37
brak mu odwagi zrezygnowania z Sakramentu Kapłanstwa,na rzecz KOMUNY,nie można i diabłu i BOGU służyć ,skoro z gory mamy taki przykład to co ma robić Lud BOŻY,już dawno POwinien opuscić i Kościół i Uczelnię,gdzie jest jak atakuje komuna kościół przypisując swoja komunistyczną modę pedofilii tam najmniej zboczeństwa i jest tępione a co wsrodowiskach innych grup,chociażby z zatoczką sztuki ????obłudniku!!!!
Aśka2021.01.14 10:32
Trochę późno, ale dobrze, że w ogóle. Nie dam ani grosza na utrzymanie KUL póki tacy księża będą robili wodę z mózgu młodym pokoleniom. Skandal, aby takie poglądy miał ksiądz i jeszcze nauczał!
AAAtomek2021.01.14 9:45
Samo zaoranie polskiego katolicyzmu czyli blamaż polskiego kościółka katolickiego trwa. Nic już nie uratuje KK, więc nie zbaczajcie z kursu laicyzacji i sekularyzacji polskiego społeczeństwa!!!! :D
Nauczanie2021.01.14 9:33
Kościoła czyli też ludzi, którzy uważają, że ich jest racja a inni jej nie mają.
Jan2021.01.14 9:31
Dlaczego biskup nie reaguje. Milczy jak w sprawie pedofili? To nie jest dobra metoda. Wierzbicki powinien być usunięty z kapłaństwa.
ONA2021.01.14 13:00
Jest wielu takich jak On. Ks. Sowa. + Ks. Jankowski, wielu innych. Biskupi milczą. Trzeba chronić jak Gomułka swoich ludzi.
Kornel2021.01.14 9:13
Wierzbicki to od dawna wrzód na uczelni, jak długo będziecie tolerowali tego szkodnika???
trzydiaenty2021.01.14 7:12
Dlaczego tak późno?
LUK2021.01.14 6:48
Co ten Ksiądz wyprawia. To Ksiądz?
pp2021.01.14 7:49
Postępuje zgodnie z naukami Jezusa. Przebacza, słucha a czasem nadstawia drugi policzek. Przede wszystkim stara się zrozumieć drugiego człowieka.
Po 11 ...2021.01.13 22:36
POwiem tak, KK pożera swoją Elitę. To straszne, to niewybaczalne ... to ostatni kanibalistyczny etap samozaorania. Dla mnie to jest bezgranicznie smutne. Tysiące lat Chrześcijaństwa ... pogrzebane przez klikę zdegenerowanych uzurpatorów? Ratujcie, ratujmy KK! Prawda i mądrość nas wyzwoli. A jeśli nie, to zostaniemy pogrzebani razem z odrastającą nogą i stygmatami chooooj wie kogo.
Henry2021.01.14 9:35
Jeżeli za elitę uważasz księży latających po ateistycznych mediach z przesłaniami wypaczającymi doktrynę KK to nie jesteś katolikiem tylko sekciarzem plującym na naukę KK.
gość2021.01.13 22:19
Po prostu ks. Wierzbicki ma haki na kilka osób - może dostał je od oficera prowadzącego?! Dlatego cackają się z nim zamiast wyrzucić na zbity pysk!
Po 11 ...2021.01.13 21:36
Problemy ks. Wierzbickiego? A ja myślę, że to KK ma kłopoty, a ks. Wierzbicki jest sprawiedliwym wśród kato-motłochu. Amen.
Beno2021.01.13 21:09
Wywalić Wierzbickiego z katolickiej uczelni na zbity pysk, jeśli choć jeszcze trochę chce ta uczelnia zachować dobre imię, które i tak już jest bardzo zszargane.
ZAKŁADNIK PiS2021.01.13 20:00
Ksiądz Alfred Wierzbicki "W mojej ocenie na głupka wyszedł Kościół katolicki, który poparł PiS. Dzisiaj, nawet gdyby się zgłosił na mediatora, to wszyscy go wygwiżdżą. I to mnie bardzo boli, że Kościół tak strasznie się skompromitował. I powinien, moim zdaniem, odbyć teraz jakąś głęboką pokutę, żeby stał się wiarygodny.(...) Stał się zakładnikiem PiS, że gdy zaczęła się sprawa Trybunału Konstytucyjnego, nie zabrał głosu. A to nie jest zwykły spór partyjny. Jan Paweł II mówił, że podstawą demokracji są wartości. Kiedy się uderza w wartości, to się uderza w rzecz najcenniejszą. I wtedy należało upomnieć PiS, należało bronić demokracji. Kościół jest współtwórcą polskiej demokracji, ale to dzięki działalności Jana Pawła II. Natomiast biskupi ani wtedy, ani dzisiaj się nie spisali. Nie rozumieją, czym jest demokracja. Przez to, że dali się wciągnąć w PiS-owską politykę, stali się częścią stronnictwa politycznego, nie broniąc podstaw demokracji. To wielka strata dla mnie, jako człowieka wierzącego i księdza. Myślę o sytuacji Kościoła, który nigdy nie popierał komunizmu – przynajmniej oficjalnie. Natomiast teraz poparł partię, która jest autorytarna, która niszczy polską demokrację."
Autorytaryzm2021.01.13 19:54
Ks. Alfred Wierzbicki: "Ale ja stawiam sobie pytanie, i nie chciałbym, żeby ono zabrzmiało kasandrycznie, ale czy nie jesteśmy jednak gdzieś blisko katastrofy? Polska coraz bardziej przechyla się w stronę autorytaryzmu (...). Totalitaryzm nam nie grozi, z różnych powodów, ale bardzo brzydki autorytaryzm już wisi w powietrzu, a nawet myśl , ze już w jakimś sensie jest."
Blamaż2021.01.13 19:38
Ks. prof. Alfred Wierzbicki powiedział, że "Kościół wyszedł na głupka", popierając PiS. To mnie bardzo boli, że Kościół tak strasznie się skompromitował. I powinien, moim zdaniem, odbyć teraz jakąś głęboką pokutę, żeby stał się wiarygodny"
Katolik2021.01.13 19:11
"Problemy ks. Wierzbickiego" TYLKO DLATEGO ŻE MÓWI PRAWDĘ I WYCIĄGA "BRUDY" KTÓRE MAJĄ MIEJSCE W KOŚCIELE KATOLICKIM
Lateinos2021.01.13 17:47
W przypadku KUL-u nie jest to, niestety, zwykły "wypadek przy pracy", bo uczelnia ta już od dość dawna mocno skręciła na lewo, ku tzw. "Kościołowi otwartemu" (w domyśle: modernistycznemu), i udawanie, że jest inaczej niewiele zmienia.
Anonim2021.01.13 17:04
Niech założy kościół lgbt, a tęczowi mianują go papieżem. Tam będzie mógł głosić te swoje bzdety.