Prezydent Andrzej Duda odbył dziś rozmowę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Głównymi tematami była sytuacja na Białorusi oraz sojusz polsko-amerykański.

Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda przekazał sekretarzowi generalnemu NATO informacje na temat swoich dotychczasowych działań związanych z sytuacją na Białorusi, które podejmował razem z prezydentami krajów bałtyckich.

W czasie rozmowy zarówno prezydent Andrzej Duda jak i Jens Stoltenberg wyrazili przekonanie że, „Białorusini muszą samodzielnie, znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, w jakiej znalazł się ich kraj, bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji wbrew woli społeczeństwa”.

Jens Stoltenberg zapewnił polskiego prezydenta, że NATO monitoruje sytuację związaną z bezpieczeństwem wschodniej flanki Iuważnie śledzi bieg wydarzeń.

Przywódcy rozmawiali również na temat podpisanej w ub. sobotę polsko-amerykańskiej umowy na temat współpracy w zakresie obronności:

- „Rozmówcy zgodzili się, że jest to ważny krok na rzecz dalszego wzmacniania obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO oraz podtrzymania zakresu zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie” – poinformował Krzysztof Szczerski.

kak/PAP, niezależna.pl