Prezydent Andrzej Duda: Polskość przetrwa dzięki rodzinie i Kościołowi - zdjęcie
08.11.18, 15:00Jakub Szyczuk, KPRP

Prezydent Andrzej Duda: Polskość przetrwa dzięki rodzinie i Kościołowi

"Gdy nasze państwo było rozszarpane, to Kościół był jedyną instytucją sieciową. Polskość przetrwała głównie dzięki silnej rodzinie i Kościołowi, który stał na straży niezmiennych wartości" - mówi Andrzej Duda w eksluzywnym wywiadzie dla tygodnika "Niedziela".

Rozmowa, która ukarze się w niedzielę 11 listopada dotyczyła przede wszyskim roli Kościoła w historii niepodległości Polski oraz scalaniu narodu. Prezydent zauważył, że obecnie prowadzona jest kampania antyklerykalna, bardzo podobna do tej z czasów zaborów oraz okupacji nazistowskiej i komunistycznej.

"Jestem przekonany, że ataki na Kościół nie są przypadkowe. Przecież jak sięgniemy pamięcią do czasów zaborów, gdy nasze państwo było rozszarpane, to Kościół był jedyną instytucją sieciową. Polskość przetrwała głównie dzięki silnej rodzinie i Kościołowi, który stał na straży niezmiennych wartości.

Mam nadzieję, że nikt nigdy nie waży się odebrać tej wielkiej zasługi, która jest po prostu historycznym faktem. Kościół zawsze stał po stronie narodu w czasach zaborów, podczas okupacji i także w czasach komunizmu. Musimy pamiętać, że uwięziono prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, a swoje niezwykłe bohaterstwo okazał abp Antoni Baraniak. Nasi oprawcy zawsze chcieli zdławić Kościół, bo była to jedyna silna instytucja broniąca praw i godności narodu. Naszym wrogom nigdy się to nie udało i dzięki temu siła naszego narodu również przetrwała" - mówił prezydent Duda.

Dziennikarze dopytywali Andrzeja Dudę o obecną ideologię narzucaną przez urzędników z Brukseli, a której zadaniem jest wpłynięcie na obywateli, aby ci zmienili podejście do podstawowych kwestii takich jak: rodzina, wiara i patriotyzm.

"To jest zwarcie typowo ideologiczne. Środowiska polityczne, które dziś władają Brukselą i wieloma państwami europejskimi, mają zupełnie inną niż my wizję państwa oraz tego, co powinno być ważne dla społeczeństwa i jaki powinien być system wartości. Dlatego dochodzi do sporu. Skoro Polacy wybrali mnie na prezydenta, a Prawu i Sprawiedliwości dali większość w parlamencie, to znaczy, że oczekują, byśmy nasze polskie wartości twardo reprezentowali we wspólnocie europejskiej" - podkreślił.

W rozmowie z tygodnikiem "Niedziela" prezydent odnosi się także do postaci Jana Pawła II i jego roli w budowaniu niepodległej Polski. Andrzej Duda przypomina między innymi, iż właśnie Papież Polak był ostoją ideii, by Europa czerpała z chrześcijańskich wartości.

"Dobrze, że nasz św. Jan Paweł II został wybrany już w takim czasie, gdy środki masowego przekazu były na świecie bardzo mocno rozpowszechnione. Zapisy jego słów, nauczanie są łatwo dostępne i dzięki temu bardzo trudno jego myśli zafałszować. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił nam, kim powinniśmy być i co powinno być dla nas ważne, jaki mamy mieć system wartości. Gdy wydawało się, że komunizm nigdy nie zniknie, on wzywał Ducha Świętego, by odnowił oblicze naszej ziemi i tak się stało.

Szczególnie wspominam jego słowa do młodzieży na Westerplatte. Od tamtej chwili każdy z nas ma swoje Westerplatte i swoje zadania, które powinien w swoim życiu realizować. Często przypominam też słowa papieża z okresu, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. Mówił nam, byśmy wnieśli do wspólnoty swoje chrześcijańskie wartości, którymi Polacy żyją już od 1052 lat" - wspominał prezydent.

Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu tygodnika "Niedziela".

mor/Niedziela/Fronda.pl