"Natychmiastowe zawieszenie księdza podejrzanego o molestowanie seksualne i wszczęcie postępowania wyjaśniającego, pomoc duchowa, psychologiczna i prawna dla ofiary, konieczność poinformowania jej o możliwości oraz sposobach złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa, współpraca z prokuraturą, a także obligatoryjne szkolenia dla duszpasterzy na temat nadużyć seksualnych" - o takich nowych obowiązkach i zasadach Kościoła w Polsce pisze Tomasz Krzyżak w "Rzeczpospolitej".

Nowe zasady zostały przygotowane przez Konferencję Episkipatu Polski i mają się jej podporządkować biskupi i przełożeni zakonni. 

Dokumenty, które poznała „Rzeczpospolita", od kilku tygodni obowiązują w polskim Kościele. "Dostali je wszyscy biskupi oraz władze zakonów. Watykan zezwolił też na ich publikację. Według naszych informacji episkopat zamieści je w periodyku „Akta Konferencji Episkopatu Polski". Niewykluczone, że zostaną udostępnione również w internecie" - pisze Krzyżak.

W razie przypadku molestowania seksualnego, "biskupi zostali zobowiązani przede wszystkim do udzielenia ofierze pomocy duchowej, psychologicznej oraz konsultacji prawnej. Ma ona być zapewniona już w chwili zgłoszenia przypadku pedofilii i objąć także członków najbliższej rodziny. Każdy biskup ma powołać specjalnego delegata zajmującego się przypadkami molestowania. Będzie on przyjmował zgłoszenie, koordynował pomoc dla ofiary, a także prowadził cały proces kanoniczny i zachęcał poszkodowanych do złożenia zawiadomienia o przestępstwie do organów ścigania".

Co ważne, "aneks dotyczący procedury postępowania wobec duchownych zakłada, że jeśli biskup „otrzyma przynajmniej prawdopodobną wiadomość" o molestowaniu, powinien do czasu wyjaśnienia sprawy zawiesić kapłana. Ma mu także udzielić pomocy psychologiczno-terapeutycznej". "Jeśli zarzuty się potwierdzą, musi przekazać sprawę do Kongregacji Nauki Wiary. A gdy duchowny zostanie zatrzymany przez policję pod zarzutem molestowania, informacja o tym ma trafić natychmiast do sekretarza generalnego episkopatu".

W nowych zapisach Episkopat Polski zalecił również, by w czasie nauki w seminarium klerycy uczestniczyli obowiązkowo na wykłady poświęcone seksualności. W progamie kształcenia ma się znaleźć zagadnienie prawne związane z molestowaniem seksualnym. Z kolei kapłani już pracujący – szczególnie z dziećmi i młodzieżą – muszą zostać przeszkoleni.

– Do końca roku zostaną otwarte cztery punkty kontaktowe dla ofiar molestowania. Będą w nich dyżurowali m.in. psychologowie, księża oraz świeccy wolontariusze – potwierdza o. Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży i założyciel Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie. – W tej chwili mam na liście już prawie 140 osób, ale wciąż napływają nowe zgłoszenia – mówi i dodaje, że tuż po wakacjach zostaną otwarte cztery punkty pomocy dla ofiar nadużyć seksualnych. Będą w nich dyżurowali m.in. delegaci biskupów oraz psycholodzy. W planach jest także otwarcie studiów podyplomowych - informuje Tomasz Krzyżak.

mm

Źródło: www.rp.pl