11.10.16, 10:25fot. Telewizja Republika

Polska w remoncie: Wielkie wsparcie UE dla planu Morawieckiego

Europejski Bank Inwestycyjny wesprze aż dziewięć inwestycji Polski przedsiębranych w ramach tzw. planu Morawieckiego. Od unijnej instytucji Rzeczpospolita dostanie na ten cel 7,15 mld złotych. Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, w skrócie EFIS, jest głównym elementem tzw. planu Junckera zakładajacego pobudzenie inwestycji w krajach unijnych. Pieniądze otrzymają w Polsce cztery firmy prywatne, dwie państwowe oraz trzy samorządy.

Obecnie Polska jest jednym z największych odbiorców środków finansowych w ramach EFIS. Jak podaje "Rzeczpospolita", według Ministerstwa Rozwoju kierowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, pozyskanie wsparcia EFIS to duży sukces. Ma to być też znakomity prognostyk dla "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" zwanego w skrócie Planem Morawieckiego.

Pieniądze od EFIS dostaną między innymi Tauron, Mlekovita, Przewozy Regionalne oraz mLeasing. Tauron chce wydać pieniądze na nowe elementy sieci. Mlekovita i Mlekpol rozbudują moce produkcyjne mleka w proszku. Przewozy Regionalne z kolei chcą zmodernizować tabor kolejowy. Dodatkowo pieniądze otrzyma Toruń, który rozbuduje szpital wojewódzki. EFIS wesprze też poznański TBS na budowę mieszkań pod wynajem oraz MPO w Warszawie, które dzięki kredytowi uruchomi zintegrowany system zarządzania odpadami.

Na pieniądze z EFIS liczą także inne spółki, między innymi PGE, która chciałaby zbudować na Bałtyku duże farmy wiatrowe.
Na tym wsparcie się jednak nie kończy. Europejski Bank Inwestycyjny poprzez banki BGK, Idea Bank i Raiffeisen zawrze umowy kredytowe z blisko 2,7 tysiącami przedsiębiorców, co ma znacząco wesprzeć ich rozwój.

bbb/rzeczpospolita.pl