Polska w remoncie: Rząd pomoże oszczędzać polskim rodzinom - zdjęcie
26.09.16, 11:35

Polska w remoncie: Rząd pomoże oszczędzać polskim rodzinom

Ministerstwo Finansów ma do zaproponowania polskim rodzinom korzystającym z programu 500 Plus nowy typ obligacji: Rodzinne Obligacje Skarbowe- informuje "Gazeta Polska Codziennie". Będzie można wykupić je na okres 6 lub 12 lat. Minister Finansów, Paweł Szałamacha tłumaczy w rozmowie z dziennikiem, że rząd chce w ten sposób zachęcić polskie rodziny do oszczędzania na przyszłe potrzeby dzieci, takie jak studia, mieszkanie czy też uruchomienie firmy.

Sześcioletnie obligacje w pierwszym roku oprocentowane będą na poziomie 2,6 proc, dwunastoletnie- 3 proc. Cena jednej Rodzinnej Obligacji Skarbowej ma wynosić 100 zł. Papiery mają być dostępne w cyklach miesięcznych, jak standardowe obligacje.

"Konstrukcja oprocentowanie gwarantuje, że nabywca takich obligacji zawsze ma pewność osiągnięcia zysku, bez względu na zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku finansowym"- tłumaczy Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Z programu 500 Plus polskie rodziny otrzymują miesięcznie 1,8 mld złotych. Według danych NBP, znaczna część tych pieniędzy trafia na konta bankowe. 

Wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki dobrze ocenia ten krok resortu finansów. W rozmowie z "GPC" mówi, że na Radzie Ministrów poruszono ten temat.

"Rozmawialiśmy o tym na Radzie Ministrów, by pieniądze tych, których na to stać, przełożyły się na przyrost oszczędności w Polsce.  Bardzo zależy mi na oszczędnościach krajowych."-tłumaczy Morawiecki.

JJ/Fronda.pl