Polska w remoncie: Niskie podatki wzmocnią polskie firmy - zdjęcie
18.08.16, 13:25

Polska w remoncie: Niskie podatki wzmocnią polskie firmy

Ważne jest, żebyśmy wytypowali pewne obszary gospodarcze, gdzie mamy największy potencjał – tym się zajmuje premier Morawiecki – i równocześnie nałożyli na to mapę potencjału polskiej nauki. Gospodarka rozwija się szybko wtedy, gdy ma charakter innowacyjny – mówił w programie „Gość Poranka” minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

– Od 1 października na uczelniach wyższych będzie zdecydowanie mniej biurokracji. To była gigantyczna plaga z monstrualnymi obowiązkami. To jest pierwszy krok. Równolegle do tego pracują trzy konkurencyjne zespoły, wyłonione drogą konkursową, które przygotowują konkurencyjne koncepcje nowej ustawy. Zwieńczeniem tych działań będzie Narodowy Kongres Nauki na jesieni. Wtedy przedstawię nową ustawę – zapowiedział wicepremier.

Gość Adriana Klarenbacha odniósł się również do cieszących się coraz większą popularnością startupów. – W Polsce powstaje bardzo wiele nowych firm, zakładanych przez młodych naukowców, którzy inwestują w obszar badań i rozwoju, z różnymi rezultatami. Dla takich firm wprowadzamy możliwość nie tylko obniżenia podatków, ale również zwrotu gotówkowego – stwierdził minister.
Po czym dodał: – Mamy dużo środków unijnych na finansowanie innowacyjnych badań i innowacyjnych technologii.

Wicepremier odniósł się również do sytuacji wewnętrznej największej partii opozycyjnej.
– Teraz Grzegorz Schetyna ogłosił zwrot w prawo. Wszyscy, którzy znają sytuację w Platformie wiedzą, że jest to ruch taktyczny. Dzisiaj w PO takich polityków nie ma. Niewątpliwie Grzegorz Schetyna rzuca tym posunięciem wyzwanie obozowi zjednoczonej prawicy. Wszyscy wiedzą, że w Platformie dojdzie do cięcia metodą salami. Sądzę, że tacy politycy jak Sławomir Nitras czy Cezary Tomczyk liczą swoje ostatnie dni – skwitował Gowin.

dam/TVP.Info