Polska o krok od niezależności energetycznej! Problemy Baltic Pipe odchodzą do przeszłości - zdjęcie
24.06.21, 12:53Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Polska o krok od niezależności energetycznej! Problemy Baltic Pipe odchodzą do przeszłości

10

Po zawirowaniach wywołanych wycofaniem przez Duńczyków zgody na budowę Baltic Pipe na jej terytorium, sytuacja wokół alternatywnego wobec Nord Stream 2 gazociągu się normuje. Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oświadczył dziś w Sejmie, że projekt zostanie ukończony 1 października 2022 roku.

Piotr Naimski mówił dziś w Sejmie o postępach w budowie gazociągu Baltic Pipe. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron oraz Jerzy Paula pytali, czy zastrzeżenia Danii co do wpływu inwestycji na środowisko będą miały wpływ na ukończenie budowy Baltic Pipe w planowanym terminie.

- „Baltic Pipe to jest projekt, który realizujemy od - można powiedzieć - sześciu lat i po tym czasie mogę powiedzieć, że projekt jest realizowany zgodnie z przyjętym sześć lat temu harmonogramem”

- mówił Naimski.

Zapewnił, że cała trasa przesyłowa z szelfu norweskiego poprzez Danię do Polski będzie ukończona 1 października przyszłego roku.

- „Prowadzone są w tej chwili intensywne prace na wszystkich odcinkach tej trasy. Podmorski gazociąg, który łączy norweski system przesyłowy z Danią jest już ułożony. Na terenie Danii prace są prowadzone w wielu miejscach. Za prace i konstrukcje odpowiedzialny jest tam duński operator systemu przesyłowego Energinet, odpowiednik naszego Gaz-Systemu”

- wyjaśniał.

W ciągu kilku tygodni zacznie być układany podmorski odcinek na dnie Morza Bałtyckiego. Ma on zostać ułożony do jesieni. Następnie będą prowadzone prace związane z jego testowaniem i napełnieniem gazem.

Również prace na terenie Polski, jak zapewnił Piotr Naimski, postępują zgodnie z harmonogramem. W Danii pozwolono na wznowienie prac w miejscach, w których nie zidentyfikowano siedlisk myszy i nietoperzy. Co do pozostałych punktów pozwolenie zostanie wydane w najbliższym czasie, ale nie będzie to miało wpływu na harmonogram inwestycji.

- „Strategiczny projekt, który prowadzimy, doprowadzi do tego, że z końcem 2022 r. będziemy mieli możliwość przesyłania gazu do Polski gazociągiem Baltic Pipe w sposób przewidziany. Kontrakt jamalski, który wygasa z końcem przyszłego roku, będzie zastępowany przez PGNiG dostawami z szelfu norweskiego i z terminalu w Świnoujściu, który także rozbudowujemy”

- przekazał Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Dodał, że trwa też budowa interkonektorów, które połączą polski system gazowy ze Słowacją i Litwą. Będą one gotowe już w przyszłym roku. Dzięki temu Słowacy będą mogli w 100 proc. zaopatrywać się w gaz przez Polskę, jeśli się na to zdecydują.

Naimski poinformował również, że trwają prace nad projektem jednostki pływającej FSRU na Zatoce Gdańskiej, która będzie możliwa do użycia w 2027 roku.

kak/PAP

Komentarze (10):

Jakub2021.06.25 2:21
Bardzo się cieszę z pańskiego optymizmu panie Naimski, oby miał on pokrycie w rzeczywistości. Zalecam jednak wytężoną uwagę i zabezpieczenie części morskiej i naziemnej bo mamy do czynienia z państwem bandyckim, którego przywódcom nie wiadomo co odwali. __ Jednocześnie pytam pana, dlaczego BP ma tak mikroskopijną roczną przepustowość, tylko 10 mld m3/rok, jeśli chcemy naszych sojuszników też uszczęśliwiać. Proszę sobie poczytać jakie jest zużycie roczne gazu w poszczególnych krajach, szczególnie na Ukrainie. Być może Białoruś też zostałaby naszym potencjalnym klientem. Słowacja zużywa chyba rocznie 9 mld m3/rok i tendencja jak i u innych gazobiorców jest rosnąca.
nnn2021.06.24 15:42
jak można dać władzę takim id... m. Polska leży na węglu, a oni się zobowiązali do zamknięcia kopalń - kopalni zamkniętej to już raczej nikt nie uruchomi. Trzeba było zrobić restrukturyzację i wyrzucić tą całą czapę nad górnictwem i zrobić wydobycie opłacalnym. A poza tym węgiel można zgazować i spalać go bez emisji (którą nawiasem mówiąc paru wpływowych cwaniaków w tym eurokołchozie zarabia miliony za wydanie koncesji - oczywiście prawem kaduka )
zenio2021.06.24 15:59
Co ty pie.do.lisz? Taniej jest sprowadzić węgiel nawet z Argentyny niż kopać go u nas.
Azotox2021.06.24 22:44
Sprawdź sobie dzieciaka ceny węgla ARA.
Jakub2021.06.25 2:36
Zauważ proszę, że od początku przemian 89r. są problemy z węglem robione przez wszystkie rządy a PełO to nawet kazało do protestujących górników strzelać. Mówi się ludziom różne rzeczy a czyni nic. Ostatnio gdy Maliniak był u Trumpa to miał wycyganić nawet jakąś technologię podobną do tej, którą Niemcy używali podczas II WW do produkcji benzyny syntetycznej z węgla i jeszcze inne cudowności m.in. technologie do budowy E. A. Nie wiadomo dlaczego nic się w tych sprawach nie dzieje i nie będzie prawdopodobnie działo. Może dlatego, że tzw. przez niektórych Pinokio zaczął coś smęcić Francuzikom o E.A. tak jak Macierewicz o okrętach podwodnych. Jednego i drugiego ani widu ani słychu! Nieszczęsny Nasz Kraj, samych debili w ciągu wieków u swych sterów ma.
kefas2021.06.24 13:45
brak wiedzy z zakresu cybernetyki społecznej przeraża. O teorii systemów autonomicznych też pewnie nie słyszał, eh.....
Anonim2021.06.24 13:22
Tą "niezależność" może skończyć zespół specnazu z 1 kg trotylu. Taka to "niezalezność". I w ramach tej "niezależności" właśnie zaczyna się w Polsce fotowoltaikę (energetykę wiatrową już zarżnięto). Komu to na rękę, PiSdzielce?
as2021.06.24 14:19
POp.erdoleńcom
cris2021.06.24 13:11
a nasza złoża to dla kogo są , dla przyszłych władców polin ?
Anonim2021.06.24 13:05
kaku, debilu, jakiej niezależności? Niezależność to by była jakbyśmy byli w stanie sami zaspokoić 100% zapotrzebowania nieuku.