Polska gospodarka wzrośnie po pandemii - zdjęcie
19.05.20, 10:27Fot. via: Pixabay

Polska gospodarka wzrośnie po pandemii

6

Według ekspertów, po pandemii koronawirusa spadnie znaczenie Chin w globalnych łańcuchach dostaw. To dla Europy szansa na zastąpienie chińskich produktów rodzimym przemysłem. Polska gospodarka może zyskać na tym nawet 8,3 mld dol. rocznie.

Jak przekonują ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, pandemia koronawirusa będzie miała ogromny wpływ na światowy handel i kształt globalnych łańcuchów dostaw. Spadną obroty, handel się bardziej zregionalizuje, zwiększy się protekcjonizm i zmaleje rola Chin.

PIE zwraca uwagę na fakt, że koronawirus obnażył słabości dotychczasowego modelu, w którym międzynarodowe korporacje ogromną cześć swojej produkcji umieściły w Chinach. Teraz, kiedy pandemia spowodowała ogromne problemy w dostawach z Chin, trzeba szukać nowych rozwiązań. Bezpieczeństwo utrzymania dostaw ma zapewnić większe rozproszenie ogniw w łańcuchach dostaw albo przeniesienie większej części produkcji w poliże kraju siedziby firmy. Dotyczy to szczególnie branż strategicznych.

Zdaniem specjalistów z PIE, jeżeli dostawy półproduktów i gotowych wyrobów z Chin do Europy spadną o jedną piątą, a kraje starej UE w ich miejsce w równych proporcjach postawią na produkcję własną i dostawy z Europy Środkowo-Wschodniej,  to wartość dodana w polskiej gospodarce mogłaby być większa o 8,3 mld dol. rocznie. Wśród krajów, które do UE przystąpiły po 2004 roku, to Polska właśnie odniosłaby największą korzyść z nowego porządku.

Szczególne zapotrzebowanie, ze względu na brak komponentów z Chin, wzrośnie w takich branżach jak produkcja komputerów, elektroniki i wyrobów optycznych, urządzeń elektrycznych, motoryzacja i farmacja.

kak/forsal.pl

Komentarze (6):

arbiter elegantiarum2020.05.19 12:35
"produktów rodzimym przemysłem" Z tego co kojarzę to w Polsce wytwarza się jedynie podkłady kolejowe i relikwie. Bo już szyny kolejowe sprowadzamy z Austrii.
...2020.05.19 13:14
Nie przesadzaj. Polski przemysł prywatny jest mocno rozproszony i stąd może nie widać potentatów, ale w kosmetykach, suplementach diety i opakowaniach jesteśmy bardzo mocni. A to tylko branże, z którymi ja się stykam. Wiesz np. ile Adamed wydaje na reklamy swoich produktów?
...2020.05.19 13:18
A! Jeszcze - co sądzisz o rowerach firmy Kross z Przasnysza? Rower mistrzyni świata w XC...
Brutus2020.05.19 12:14
Polski Instytut Ekonomiczny to państwowa , pisowska agenda rządowa,, powstała w 2018 roku,, nie są niezależnymi ekspertami a 100% zależnymi od rządu... coś muszę dodawać?
...2020.05.19 11:05
Dobrze, że wzrośnie, ale jeszcze lepiej by było, żeby rosły MIŚP, a nie wyłącznie koncerny państwowe i międzynarodowe. Zobaczymy, co z rodzimej przedsiębiorczości przeżyje sukcesy p. min. Szumowskiego.
Roman2020.05.19 10:54
Normalna sprawa, najpierw fest pierdutnie, a potem wzrośnie (dzięki popytowi z Niemiec, który - jak wiadomo - wynika wprost z jedynie słusznej polityki gospodarczej PiS).