Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata spotkali się w Muzeum Żydów Polskich.

Około 100 wyróżnionych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wzięło udział w uroczystej gali, mającej miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Było to pierwsze, zorganizowane przy udziale instytucji państwa polskiego spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, które obchodzi właśnie 30-lecie swojego istnienia.

Zaproszonych gości przywitała Jolanta Gumuła, zastępca dyrektora ds. programowych w muzeum Polin w Warszawie.

„W tym okropnym czasie zagłady, w okropnym czasie wojennej zawieruchy, w dużym państwie jakim była Polska, ta grupa osób stanowiła ogromny wyjątek. Państwo stanowili wyjątek postaw niezwykle heroicznych dla których określenia nie znajduje słów, jak wielki to był heroizm". - powiedziała w swoim wystąpieniu pani dyrektor.

Pierwsze od II wojny światowej spotkanie członków Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, pod egidą polskiej instytucji państwowej jaką jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, było dobrą okazją do wymiany doświadczeń i wspomnień.

„Jesteśmy wdzięczni tym, którzy świadczyli swoją postawą, że wartości, takie jak miłość bliźniego, służba drugiemu człowiekowi oraz pomoc w sytuacji, w której się znalazł, w czasie tej barbarzyńskiej okupacji niemieckiej, są wartością najważniejszą”

- powiedział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych.

Jak poinformował Jan Józef Kasprzyk, kierowany przez niego urząd wraz z Kancelarią Prezydenta oraz MSZ planują w przyszłym roku zorganizować w Warszawie i Markowej spotkanie „wszystkich Polaków żyjących na całym świecie, którzy w okresie II wojny światowej pomagali Żydom, pomagali swoim współbraciom w tych niezwykle dramatycznych latach II wojny światowej i okupacji niemieckiej”.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wśród 26 120 uhonorowanych tym tytułem, największą grupę stanowią Polacy- 6620 osób.

LD/tvp.info