Papież na ruinach Mosulu: Świadek Boga nie jest bierny, ale buduje braterstwo, które jest silniejsze niż bratobójstwo - zdjęcie
07.03.21, 10:40fot. vatican media

Papież na ruinach Mosulu: Świadek Boga nie jest bierny, ale buduje braterstwo, które jest silniejsze niż bratobójstwo

7

Dziś, mimo wszystko, potwierdzamy nasze przekonanie, że braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, że nadzieja jest silniejsza od śmierci, że pokój jest silniejszy od wojny – mówił Papież na ruinach Mosulu. W tym mieście zniszczonym przez ISIS oraz podczas walk o jego wyzwolenie Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.

Na miejsce modlitwy wybrano plac Hosh al.-Bieaa, plac czterech kościołów, syrokatolickiego, ormiańskiego, syroprawosławnego i chaldejskiego. Wszystkie one zostały zniszczone przez terrorystów latach 2014-2017.

W przemówieniu na ruinach Mosulu Franciszek odniósł się najpierw do losu chrześcijan wygnanych z tego miasta przez Państwo Islamskie. Opowiedział o tym na początku spotkania miejscowy proboszcz ks. Raid Adel Kallo, który posługuje zaledwie 70 chrześcijańskim rodzinom, które powróciły do Mosulu. Kiedy w 2014 r. opuszczał to miasto tylko w jego parafii rodzin chrześcijańskich było 500. 

Exodus chrześcijan szkodzi wszystkim

Tragiczne ubywanie uczniów Chrystusa tu i na całym Bliskim Wschodzie, wyrządza niepowetowane szkody nie tylko osobom i wspólnotom, których dotyka to zjawisko, ale także społeczeństwu, które opuszczają. Tkanka kulturowa i religijna tak bogata w różnorodność jest bowiem osłabiona przez utratę któregokolwiek z jej członków, choćby najmniejszego lub pozornie nieistotnego. Podobnie, jak w urozmaiconym gobelinie, mała rozdarta nić może doprowadzić do rozpadu całości. Ojciec mówił również o doświadczeniu braterstwa w życiu z muzułmanami, po powrocie do Mosulu. Ojciec znalazł dobre przyjęcie, szacunek, współpracę. Dziękuję, Ojcze, za podzielenie się tymi znakami, jakie dzięki Duchowi Świętemu są kwiatami na pustyni, i za wskazanie nam, że można mieć nadzieję na pojednanie i na nowe życie.“

Franciszek podziękował też przedstawicielowi społeczności muzułmańskiej za jego słowa zachęty skierowane do chrześcijan, aby powrócili do Mosulu i rozpoczęli tam normalne życie.

Kolebka cywilizacji zniszczona przez nieludzką burzę

Panie Aagha, przypomniał nam Pan, że prawdziwa tożsamość tego miasta polega na harmonijnym współistnieniu osób o różnym pochodzeniu i kulturze. Z tego powodu z zadowoleniem przyjmuję Pańskie zaproszenie skierowane do wspólnoty chrześcijańskiej, by powróciła do Mosulu oraz do odegrania właściwej jej istotnej roli w procesie uleczenia i odnowy. Dziś wznosimy nasze głosy w modlitwie do Boga Wszechmogącego za wszystkie ofiary wojny i konfliktów zbrojnych. Tutaj, w Mosulu, tragiczne skutki wojny i działań wojennych są aż nazbyt widoczne. Jakże okrutne jest to, że ten kraj, kolebkę cywilizacji, nawiedziła tak nieludzka burza, w której zniszczono starożytne miejsca kultu, a tysiące ludzi - muzułmanów, chrześcijan, jazydów i innych, którzy tak okrutnie zostali unicestwieni przez terroryzm. Przymusowo ich wysiedlono lub zabito!“

Na zakończenie Franciszek podkreślił, że braterstwo musi być silniejsze niż bratobójstwo. To przekonanie – powiedział - przemawia głosem bardziej wymownym niż głos nienawiści i przemocy; i nigdy nie może zostać uciszony krwią przelewaną przez tych, którzy wypaczają imię Boga, podążając drogami zniszczenia.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (7):

matis892021.03.7 12:23
Ta wizyta ma wymiar symboliczny. Przed ujawnieniem się Antychrysta na Bliskim Wschodzie który zaprowadzi tam fałszywy pokój za który massmedia, politycy, korporacje i gwiazdeczki będą go wielbić pojechał tam jego Fałszywy Prorok Bergoglio Nie Katolik by głosić fałszywy pokój Antychrysta.
Zapierdalałeś do 3 rano ...2021.03.7 12:55
Niewiele spałeś, to się nazywa stachanowiec, jak na żyda ruskiego to raczej wyjątek. Szybciej zdechniesz.
Anonim2021.03.7 11:26
"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", "Idźcie i nawracajcie."
Anonim2021.03.7 11:11
Pepjeży Franciszku! Proszę przyznać wszem i wobec, że stworzeni przez Boga ludzie to Κ⨃RWY bez wyjątku! Jedyną metodą na światowy pokój to zaczipowanie wszystkich osobników i wprowadzenie do mózgu drogą elektroniczną odpowiednich instrukcji. Uratuje nas technologia, nie religia!
jle_ffm2021.03.7 10:58
Dzięki Franciszkowi za tę wizytę w Iraku. Może da to jakiś impuls do zmiany ku dobremu w tym kraju. A poza tym ciekawa jest cała ta historia Kościoła Wschodniego. Warto się zapoznać bo to tam chrześcijaństwo mamy od II w., więc jest 2 razy starsze od naszego.
marianl2021.03.7 10:47
Byłem w Mosulu,Irbilu i miałem okazję brać udział we mszy obrządku koptyjskiego! Irak to piękny kraj pełen historii i zabytków które zapierają dech w piersiach.
Kolejny świety papież w naszej epoce!2021.03.7 10:47
Boże błogosław mu!