Przeprowadzone przez chińskich naukowców próby na zwierzętach dowiodły, że makaki królewskie będące nosicielami wirusa SARS-CoV-2 mają przeciwciała skutecznie chroniące je przed powtórnym zakażeniem.

To wstępne badania, które opublikowano w portalu bioRxive.org. Informacje za pomocą mediów społecznościowych rozpowszechniają internauci na całym świecie. Podzielił się z nią również były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda:

-„VERY GOOD NEWS. Nie ma reinfekcji koronawirusem  - a więc jednak przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają ponownemu zakażeniu! Czyli nawroty wiremii wynikają z błędnej diagnozy -wyniki fałszywie ujemne. A więc rzeczywiście w Chinach opanowali epidemię!”.

Ostatnio w mediach pojawiały się informacje o przypadkach powtórnie zakażonych pacjentów, którzy wcześniej zostali wypuszczeni ze szpitali. Według tych badań musiało to wynikać z niewłaściwej diagnozy, a prawdziwe są wcześniejsze podejrzenia naukowców o tym, że nie można zachorować na COVID-19 po raz drugi.

Jeżeli ta wiadomość okazałaby się pewna, oznaczałoby to, że w Państwie Środka nie dojdzie do drugiej fali epidemii koronawirusa i tym samym Chiny wygrały już walkę z nowym patogenem.

 

kak/ gazeta.pl