Orzech włoski już od  starożytności cieszył się powodzeniem zarówno jako roślina kulinarna oraz medyczna. Ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, jest to spowodowane tym iż orzech produkuje naturalne herbicydy, które nie pozwalają na wzrost żadnych roślin (nawet własnych siewek) u swojego podnóża. To dzięki nim skutecznie walczy z grzybami, bakteriami, pasożytami i drożdżami w układzie pokarmowym.

Odtruwający orzech włoski

Jego właściwości odtruwające i oczyszczające świetnie sprawdzają się w problemach z układem pokarmowym, niestrawności, owrzodzeniu, cukrzycy, czy w bolesnych wzdęciach brzucha. Orzech włoski nie dość, że walczy z problemami układu trawiennego to równocześnie wspiera go poprzez poprawianie możliwości przyswajania składników odżywczych, takich jak proteiny i kwasy tłuszczowe oraz uniemożliwia wchłanianie toksyn, co może mieć miejsce podczas zaparć.

Orzech włoski i tarczyca

Ponadto, ze względu na dużą ilość jodu, orzech włoski reguluje działanie  na tarczycy. Co więcej ten sam ten zawarty w orzechu włoskim jest o wiele skuteczniejszy niż jego sztuczny i trujący substytut. Dlatego jego działanie odkażające jest dobrze znane i stosowane w pielęgnacji zewnętrznych infekcji w ranach.

Skuteczna broń w zapaleniu zatok

Dodatkowo łuski orzecha włoskiego są pomocne w walce z zapaleniem zatok oraz górnych dróg oddechowych. Aby zastosować w ten sposób nasza nalewkę należy użyć do płukania nosa. Przepis pochodzi od zielarza Daniela Gagon:

Potrzebujesz:

  • 30 kropli nalewki (sam proporcja 1 część łusek do 5 części wódki, bez dodatków)

  • ¼ łyżki soli

  • 1 szklanka wody

Aby przyrządzić płukankę, należy zagotować wodę i dodać sól oraz 30 kropli nalewki. Pozostawić na 25 minut, a następnie letnim naparem przepłukać komory nosa za pomocą neti pot lub jeśli nie posiadasz takiego, nad umywalką za pomocą kubka. Nosem wciągnij jego zawartość (najpierw jednej komory potem drugiej, aby płyn dostał się do gardła).

Orzech włoski i skóra

To nie wszystko, orzech przenika głębiej do naszego organizmu, penetrując gospodarkę lipidową naszego ciała poprawiając jakość naszej skóry i usuwając choroby skórne takie jak egzema, trądzik, liszaju, czy żylakach.

Oto przpis na dobry syrop z orzecha włoskiego:

Składniki:

0,5 kg zielonych orzechów włoskich

0,25 kg cukru biały kryształ

Przygotowanie:

Owoce mają być niedojrzałe. Najlepiej podobno zbierać je pod koniec czerwca. Orzechy należy dokładnie wyszorować i odrzucić te z plamami na skórce. Pozostałe wytrzeć do sucha i pokroić na ćwiartki ( jeśli są zbyt duże na mniejsze części ). Układać w słoiku partiami, naprzemiennie z cukrem. Odstawić w ciemne miejsce na ok 3-5 tyg co jakiś czas mieszając aby cukier się rozpuścił.

gh/media/facebook