Obchody Powstania Warszawskiego w stolicy - zdjęcie
31.07.15, 12:45

Obchody Powstania Warszawskiego w stolicy

0

Sesja rady miasta, msza polowa, Apel Poległych i koncert - tak stolica będzie wspominać powstańców warszawskich. W sobotę minie 71. rocznica wybuchu powstania.

W południe na Zamku Królewskim na specjalnym posiedzeniu zbierze się Rada Warszawy. Na tej uroczystej sesji zostaną przyznane honorowe obywatelstwa oraz nagrody miasta stołecznego Warszawy. Tytuł honorowego obywatela otrzymają: Henryk Samsonowicz i Andrzej Wajda.

Natomiast wieczorna msza święta (godz.18.00), którą odprawi biskup polowy Józef Guzdek, rozpocznie uroczystości na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

- Na nieco ponad rok przed wybuchem Powstania Warszawskiego życie w okupowanej stolicy było pełne lęku i przerażenia - mówił w rozmowie z IAR biskup Józef Guzdek. - Warszawiacy nie chcieli umierać, ale żyć godnie. Jednak ich karki zostały zgięte tak nisko, że musieli podjąć próbę wyprostowania się, nawet płacąc najwyższą cenę - dodał duchowny.

Godzinę później (godz.19.00) odbędzie się tam Apel Poległych. Wieczór poświęcony powstańcom zakończy koncert z muzyką z serialu "Czas honoru". W widowisku zostaną wykorzystane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Leszka Aleksandra Moczulskiego. Koncert przygotowała Stołeczna Estrada.

W nocy na Rondzie Radosława zostanie natomiast zawieszona flaga narodowa ze znakiem Polski Walczącej. Także nocą strażnicy miejscy i harcerze w 403 miejscach pamięci, przy tablicach, pomnikach, miejscach walk i egzekucji złożą wieńce z żółto-czerwonych kwiatów (barwy Warszawy) i zapalą znicze.

1 sierpnia 1944

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

bjad/polskie radio