Niewiele osób zna tę historię. Nazaretanki same zgłosiły się do gestapo, by ocalić 120 osób - zdjęcie
04.09.21, 19:02fot. wikipedia.org/domena publiczna

Niewiele osób zna tę historię. Nazaretanki same zgłosiły się do gestapo, by ocalić 120 osób

39

Lata II wojny światowej (1939-1945) na naszych ziemiach to czas prześladowań za polskość i wiarę. Na wschodnim krańcu Polski, w Nowogródku, Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, doświadczają ciemnej nocy okupacji.

Siostry nazaretanki przybyły do Nowogródka w 1929 roku na zaproszenie bpa Zygmunta Łozińskiego, obecnie Sługi Bożego, by objąć opiekę nad kościołem i zająć się wychowaniem i nauczaniem dzieci. Siostry tworzyły dwunastoosobową wspólnotę, która służyła wielonarodowościowej społeczności miasta. Otwarte na potrzeby ludzi w czasie pokoju, tym bardziej pomagały w czasie okupacji, kiedy trzeba było pocieszać, pomagać, modlić się i współczuć rodzinom prześladowanych, więzionych, mordowanych.

Terror okupacyjny, po zajęciu tych ziem przez Niemców, rozpoczął się eksterminacją Żydów, po czym nastąpiła fala aresztowań ludności polskiej, a po niej zbiorowa egzekucja sześćdziesięciu osób, w tym dwu kapłanów. Podobna sytuacja powtórzyła się 18.07.1943r., kiedy to aresztowano ponad 120 osób z zamiarem rozstrzelania. Wówczas to siostry nazaretanki wspólnie podejmują decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych członków rodzin. Wobec kapelana i rektora Fary ks. Aleksandra Zienkiewicza, wypowiada ją w imieniu wszystkich, S. M. Stella, pełniąca wtedy obowiązki przełożonej: Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny - modlimy się nawet o to. Na planie ludzkich działań następuje zmiana. Uwięzieni zostają wywiezieni na roboty do Rzeszy, a kilku zwolniono. Wobec zagrożenia życia jedynego w okolicy kapłana ks. Aleksandra Zienkiewicza siostry ponawiają gotowość ofiary: Ks. Kapelan jest bardziej potrzebny ludziom niż my, toteż modlimy się teraz o to, aby Bóg raczej nas zabrał niż Księdza, jeśli jest potrzebna dalsza ofiara. 

Bóg ofiarę przyjął. 31 lipca wieczorem siostry otrzymały wezwanie na komisariat. Po wieczornym nabożeństwie 11 sióstr stawiło się na wezwanie. Dwunasta siostra - Małgorzata Banaś (której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r.) nie wróciła jeszcze z pracy w szpitalu. Jeszcze tego samego wieczoru Niemcy wywieźli siostry za miasto, szukając miejsca na egzekucję. Nie znaleźli, więc wrócili na komisariat i zamknęli siostry w piwnicach. Następnego dnia, w niedzielę 1 sierpnia 1943 roku około 5.00 rano ponownie wywieźli siostry około 5 km. od miasta. Tam w lesie rozstrzelali 11 sióstr nazaretanek. 

Były to:

 • S. Stella - Adela Mardosewicz, lat 55, pochodząca z okolic Pińska; 

  S. Imelda - Jadwiga Żak, lat 51, z Oświęcimia; 

  S. Rajmunda - Anna Kukołowicz, Lat 51, z Wileńszczyzny; 

  S. Daniela - Eleonora Jóźwik, lat 48, z Podlasia; 

  S. Kanuta - Józefa Chrobot, lat 47, z ziemi Wieluńskiej; 

  S. Sergia - Julia Rapiej, lat 43, z okolic Grodna 

  S. Gwidona - Helena Cierpka, , lat 43, z Poznańskiego; 

  S. Felicyta - Paulina Borowik, lat 37, z Podlasia; 

  S. Heliodora - Leokadia Matuszewska, lat 37, z Pomorza; 

  S. Kanizja - Eugenia Mackiewicz, lat 39, z Suwałk 

  S. Boromea - Weronika Narmontowicz, lat 27, z okolic Grodna


Zarówno uwięzieni jak i kapłan ocaleli. To oni stali się głosicielami wiary w skuteczność pośrednictwa sióstr u Boga. S. M. Stella i 10 Towarzyszek ofiarą z życia heroicznie spełniły nazaretański charyzmat służby rodzinie. 

Modlitwa za przyczyną Sióstr Męczenniczek z Nowogródka

Boże, nasz Ojcze, Twój Syn, Jezus, powiedział, że nie ma większej miłości niż oddać życie za drugiego człowieka. Siostra Stella i jej współsiostry dobrowolnie wybrały śmierć, by ratować braci. Ty przyjąłeś ich ofiarę. Przez wstawiennictwo Błogosławionych Sióstr usłysz nasze prośby, które zanosimy do Ciebie w imię Jezusa, naszego Pana. Amen 

Mam wrażenie, że wciąż niewiele osób zna tę historię: 1 sierpnia 1943 r. Niemcy zamordowali 11 sióstr Nazaretanek z Nowogródka. W lipcu 1943 siostry zgłosiły się na gestapo, by ofiarować swoje życie za 120 osób, aresztowanych i przeznaczonych do rozstrzelania. 1/3#Nazaretanki pic.twitter.com/ujx79q3TyZ

Małgorzata Gadawska (@Gadzia66) August 1, 2019


bz/nazaretanki.pl/TT

Komentarze (39):

Kloakacjusz ... precz_z_komunia pisze CYT.:2021.09.5 14:10
""Polski cham, antysemita zassany, ośmielony wyłazi ze swych śmierdzących nor i jaskiń i pokazuje swą wszechpolską tępotę umysłową i impotencję… cykl rozpłodowy chama polskiego trwa…" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński i jego PATOLOGICZNA NIENAWIŚĆ do KK i Polski. I na taką kürwę żydowską idą moje podatki!
Adeptus2021.09.5 14:44
"I na taką kürwę żydowską idą moje podatki!" A Ty ciągle o tej Matce Boskiej. adeptusrpg.wordpress.com
rafcioo2021.09.5 14:49
wolenski nie jest Zydem. Przeflancowal sie- rzekomo w poszukiwaniu wlaznych korzeni. Jest - podobno- owocem gwaltu sowieckigo zolnierza na Polce. LKOHOLIK, KTORUrzez cale zycie udawal ateiste.
Klapaucjusz2021.09.5 13:57
Każdy wie, że życie jednego mężczyzny jest warte 10 kobiet. Bóg tak chciał.
tatatatatatatatatata!!!2021.09.5 13:19
jw.
JPIII2021.09.5 13:11
Niemcy je rozstrzelali bo pedophilia była na niespotykaną tam skalę. Te qoorwy naśladowały swego starego pedophila boga, który gwałcił 13-letnią qoorwę marychę.
00002021.09.5 12:47
niesamowite świadectwo, drogie siostrzyczki jesteście niezwykłe, podziwiam waszą odwagę, waszą ogromna odwagę!
Nowak ze WSI2021.09.5 8:04
Kolbe wszyscy znają.Ocalił jedno życie. Jedenaście sióstr ocaliło 120. Teraz one na ołtarze.
leszczyna2021.09.5 10:08
Beatyfikacja nazaretanek z Nowogródka odbyła się 5 marca 2000 roku.
ergonałt2021.09.5 11:21
Hurtownia świętych działa pełną parą...
====2021.09.5 12:48
maksymilian kolbe to też niesamowite świadectwo
Adeptus2021.09.5 7:48
To miłosierny, WSZECHMOCNY Bóg nie mógł pomóc bez składania mu ofiar z ludzi? Gdyby uznać tę historyjkę za prawdziwą, to na szacunek zasługiwałyby jedynie nazaratenki składające ofiarę z siebie za innych. Zaś Bóg, który mógł ratować ludzi pstryknięciem palcami, ale nie zrobił tego, dopóki jego egotyzm nie został zaspokojony ofiarami - jedynie na pogardę. adeptusrpg.wordpress.com
marianl2021.09.5 8:51
Absolutny brak rozeznania pojęcia ofiara za bliźniego !
Co maniek?2021.09.5 9:47
A co dobry bóg nie wie że choćby nie wiadomo jak by groził to bracia nigdy nie będą się kochać ojcowską miłością - tzn każdy będzie dla siebie tylko blatem co najwyżej starającym dla drugiego blatu ze względu na strach przed ojcem. -nie mówiąc już o zepsuciu seksualnym wobec którego zasada nadstawiania policzka i 77 razy wybaczaj nie istnieje.
marianl2021.09.5 11:06
Bóg nie grozi tylko zachęca do czynienia dobra które w nas zaszczepił.
Grizzly2021.09.5 11:23
Może i zachęca do dobra, ale oko na zło mu się przymyka regularnie.
Adeptus2021.09.5 12:36
Nawet jeśli "ofiara za bliźniego działa", to w takim wypadku na chwałę zasługuje człowiek, który ofiaruje się za drugiego, żeby skłonić boga do ruszenia dup.ska, a nie bóg, który jako wszechmocny mógłby ratować ludzi, ale nie zrobi tego, jeśli inny człowiek nie połechta jego ego swoją ofiarą. Wskaż błąd w tym rozumowaniu, a nie poprzestawaj na nic nie mówiących frazesach o "braku rozeznania". adeptusrpg.wordpress.com
marianl2021.09.5 16:16
Bóg nas stworzył wolnymi istotami,gdyby ingerował we wszystko bylibyśmy marionetkami.Nasze życie to czas wyboru pomiędzy dobrem i złem .
Adeptus2021.09.5 18:02
Ale przecież według doktryny chrześcijańskiej ingeruje. Kiedyś zsyłał plagi i kataklizmy, teraz czyni cuda. Ba, nawet powyższy artykuł twierdzi, że Bóg pomógł uratować jakichś ludzi (tyle, że wcześniej potrzebował z jakiegoś powodu ofiar z życia innych ludzi). Podstawowa modlitwa chrześcijańska zawiera bezpośrednią prośbę o interwencję Boga w codziennie życie "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Księża twierdzą, że człowiek powinien dziękować Bogu za wszystko co dobre w jego zyciu, bo to wszystko jest jego łaską. Chrześcijanie przeskakują pomiędzy deistycznym (w miarę sensownym) obrazem Boga do "Boga dobrej wróżki" w zależności od tego, jak im wygodnie. adeptusrpg.wordpress.com
leszczyna2021.09.5 18:55
Bóg ustanowił zasady postępowania dla ludzi, i oni między sobą stosują je lub nie, co przynosi dane skutki. Opisane zdarzenia nie są "historyjką", ale faktami sprzed lat. Uczestnicy wydarzeń interpretują je w określony sposób, a potem ktoś to opisuje. My czytamy opisy i możemy często po swojemu rozumieć czyjeś motywy i działania. Siostry piszą o ofierze ze swego życia: "Bóg przyjął ich ofiarę – mężczyźni ocaleli." Czyli w swoim pojęciu złożyły ofiarę Bogu, ale uważam, że się myliły. One złożyły ofiarę niemieckim mordercom, którzy wymienili swoje ofiary ze 120 mężczyzn na 11 zakonnic, byle dokonać kolejnej egzekucji w Nowogródku. To nie była ofiara zastępcza dla Boga, bo wszak Bóg nie uwięził żadnych ludzi z zamiarem rozstrzelania, zrobili to okupanci. I mogli zabić zarówno tych 120 nieszczęsnych mężczyzn, jak 11 zakonnic. Ich ofiara mogła być daremna, ale ponieważ jednak była owocna, to zakonnice zinterpretowały zdarzenie na wyższym poziomie: oddały życie za "przyjaciół swoich", czyli wykonały ewangeliczny ideał ofiary aż po krzyż, i tylko w tym sensie złożyły ofiarę Bogu. Ich postawa nic by nie traciła zarówno wtedy, gdyby wszyscy zginęli, jak i wtedy, gdyby Niemcy wszystkich uwolnili.
***2021.09.5 20:40
...no właśnie! Ze tez musisz tłumaczyć tak proste fakty, i to ludziom którzy są przecież w jakimś stopniu wykształceni... a gdzie samodzielne myślenie?.......ręce opadają.
PRAWDA2021.09.5 2:46
PO-11 ---- Typowy Beszczelny Ruski Bolszewik ===
Po 11 ... precz_z_komunia pisze CYT.:2021.09.5 2:33
"Polski cham, antysemita zassany, ośmielony wyłazi ze swych śmierdzących nor i jaskiń i pokazuje swą wszechpolską tępotę umysłową i impotencję… cykl rozpłodowy chama polskiego trwa…" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński i jego PATOLOGICZNA NIENAWIŚĆ do KK i Polski. I na taką kürwę żydowską idą moje podatki!
Adeptus2021.09.5 7:49
Czemu kłamiesz, katoliku? Czy w Twojej religii to nie jest przypadkiem grzech śmiertelny? adeptusrpg.wordpress.com
Prawda2021.09.5 2:11
Znałem Pana ale nie pdam nazwiska --pochodził z Żywieckiego gdzie zapisał sie zza Folsdojcza dostał nakas od AK ==przed wojną był świetnym Stolarzym i po wojnie ==== Stwierdził ,ze Niemcy w Oświecimiu co dziennie mieli 50 kg złota od wieziniów tylko w Oświecimiu == a a a naprawiał prycze w barakach i inne prace ==
Po 11 ...2021.09.4 22:21
One tak mają, te Nazaretanki. W zeszłym tygodniu do mnie też trzy przyszły. Mówią, że są z nowicjatu i przyszły się oddać w intencji wstrzymania mojej aktywności na Frendzlu. No cóż, oddały się i .... zostały. Pomagają mi teraz w pisaniu komentarzy. Są świetne w aluzjach katolicko-seksualnych. Zabawa po pachy :)) Całuję dziewczynki XXX
Anonim2021.09.5 6:56
Uważaj - zawładną Tobą DEMON. Lepiej proś o ratunek dla swojej duszy.
Po 11 ...2021.09.6 0:52
zawładnął
Anonim2021.09.5 10:40
😁😁😁ty jesteś czerwonym pajacem PO 11 i przed 11 czyli 24/h
Po 11 ...2021.09.6 0:53
Raczej tęczowym! Reszta się zgadza.
Ciasna Balbina dla każdego z dużym kutasem2021.09.4 20:57
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 71 lat i zgrabne ciało, lubię koty, ostre orgie i rodeo, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: http://pis.org.pl/ Wyszukaj mnie po niku: "prezes" , napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut! mój rozpalony anus i mokre usta czekają na ciebie...
Albert2021.09.4 20:23
I reklama mojego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Albert2021.09.4 20:32
Jak się chcesz podszywać, to rób to tak, żeby nikt się nie kapnął na pierwszy rzut oka, że jesteś tylko nędznym żydkiem z kompleksami jak trupek jezuska świebodzińskiego.
Darmowa dostawa2021.09.4 20:36
"Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Albert2021.09.4 19:47
No i dobrze zrobiły. O wiele więcej warte jest życie 120 normalnych ludzi, niż 11 pasożytek.
Rumcajs2021.09.4 21:59
Albert a dziadek twój przypadkiem nie doniosił na gestapo,z tego co napisałeś widać że twój dziadek był szmalcownikiem, a teraz wnuk też zdrajca i donosiciel. ps:ciebie trzeba zlikwidować od tak po prostu eksterminacja wnuków szmalcowników.
Albert2021.09.5 10:41
Mój dziadek nie mógł donosić na gestapo, bo latał na bombowcach w Anglii katośmieciu. Na gestapo to tylko takie katolickie i żydowskie kanalie jak twoi przodkowie kapowały.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.4 19:11
siostrzyczki zgłosiły się błagać o swoje życie ale szwaby te tchórzliwe szmaty i tak rozstrzelali!
leszczyna2021.09.4 19:18
Mówi się, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Następnym razem uhonoruj jakiekolwiek forum swoim milczącym złotem i oszczędź zaśniedziałego nienawiścią "srebra".