Niemiecki teolog Jochen Sautermeister z Bonn uważa, że Kościół katolicki musi dostosować moralność seksualną do życia zwykłych ludzi. Poglądy Sautermeistera zostały nagłośnione przez półoficjalny portal Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de.

Teolog z Bonn sądzi, że Kościół powinien przprowadzić reformę moralności seksualnej tak, by uwolnić wiernych od ,,strachu, poczucia przymusu, wypierania emocji''. Trzeba ,,zmienić paradygmat moralności seksualnej na rzecz etyki relacyjnej''. Dzisiaj, uważa Sautermeister, zbyt duży jest rozdźwięk między nauczaniem moralnym Kościoła a przekonaniami wiernych. Stąd należy ten rozdźwięk zmniejszyć.

Jak może to wyglądać w praktyce? O tym mówią sami niemieccy biskupi. To między innymi danie zgody na stosowanie antykoncepcji, na związki przedmałżeńskie, na związki nieformalne, na praktyki homoseksualne, na onanizm i inne dewiacje.

bsw/pch24.pl

 

***

 

„To publicystyczny alarm. Mam nadzieję, że pozwoli nie tylko przybliżyć Czytelnikowi drogę, którą Kościół w Niemczech kroczy konsekwentnie od lat, ale sprowokuje też, do postawienia pytania: czy chcemy tego samego?

 

 

 

Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, nie trzeba nic robić. Wystarczy płynąć z głównym nurtem europejskiego katolicyzmu. Modernistyczny model sam do nas przyjdzie. Jeżeli jednak chcemy zachować skarb wiary w takiej formie, w jakiej został nam przekazany, nie możemy dłużej stać z boku ogólnoświatowej debaty o przyszłości Kościoła. Nie próbuję tu dać całościowego obrazu Kościoła katolickiego w Niemczech. Wiele szczegółowych spraw zupełnie pomijam. Pochylam się przede wszystkim nad tymi przemianami i zjawiskami, które - dotykając wykładni wiary - wykraczają zdecydowanie poza niemieckie granice. Wspominam często o Kościele katolickim w Austrii, niekiedy także w Szwajcarii; pod względem progresywnego kierunku przebudowywania katolickiej wiary kraje niemieckojęzyczne w wielu punktach stanowią jedność.” (Paweł Chmielewski, fragment wstępu) 

Treściwy i wciągający raport o stanie Kościoła w Niemczech – i nie tylko. A równocześnie, przekrojowa analiza najbardziej dziś palących problemów teologicznych i ich konsekwencji: od buntu wobec encykliki Humanae vitae, przez błędne pojmowanie sumienia, aż po próby przedefiniowania katolickiej etyki i dyscypliny sakramentalnej. Warto przeczytać!