Już niedługo poznamy daty kanonizacji błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, a także Polaka - błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego.

We wtorek przyszłego tygodnia, 15 marca, krótko po powrocie z rekolekcji, Papież razem z kardynałami zebranymi na zwyczajnym konsystorzu publicznym podejmie decyzje w sprawie najbliższych kanonizacji. Zostaną zatwierdzone i podane do wiadomości daty zaliczenia w poczet świętych pięciorga błogosławionych. Wśród nich jest nasz rodak o. Stanisław Papczyński, który założył w XVII wieku zgromadzenie marianów. Najbardziej jednak znana postać to Matka Teresa z Kalkuty. Jej świadectwo kontynuują założone przez nią misjonarki miłości, z których cztery właśnie przed kilku dniami oddały męczeńsko życie w Jemenie.

Zasługują też na uwagę trzej pozostali błogosławieni, których datą kanonizacji zajmie się zapowiedziany na przyszły tydzień konsystorz. Są to: argentyński proboszcz José Gabriel del Rosario Brochero (zm. 1914), szwedzka konwertytka z luteranizmu i odnowicielka zakonu brygidek Maria Elżbieta Hesselblad (zm. 1957) oraz 14-letni męczennik José Sánchez Del Rio, zabity w Meksyku w 1928 r.

emde/pl.radiovaticana.va