Nie masz czasu na modlitwę? Jest na to sposób!  - zdjęcie
14.11.20, 13:08Fot. screenshot - YouTube (Salve NET)

Nie masz czasu na modlitwę? Jest na to sposób!

13

Wielu chrześcijan szuka dziś sposobu na medytację, wyciszenie i skupienie w duchowości Dalekiego Wschodu, jednocześnie nie mając czasu na modlitwę i stanięcie przed Bogiem. Tymczasem to właśnie modlitwa i medytacyjne trwanie przed Bogiem, nie joga czy inne wschodnie tradycje, pozwala na osiągnięcie prawdziwego pokoju. O tym, jak się modlić, kiedy nie ma czasu, opowiedział w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” ks. prof. Józef Naumowicz.

Ewangelia wzywa nas do nieustannej modlitwy, nieustannego trwania przed Bogiem. Czy to jest możliwe przy zapracowanym stylu życia współczesnego człowieka?

- „Jak najbardziej. Przecież w ciągu dnia istnieje wiele okazji, by skierować swoją myśl do Boga, powiedzieć akt strzelisty, odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy dziesiątkę Różańca. Do tego nie jest potrzebna ucieczka od świata ani od życia” – przekonuje ks. prof. Józef Naumowicz.

I proponuje bardzo konkretną metodę nieustannego czuwania przed Bogiem, jaką jest modlitwa serca.

- „Polega ona na powtarzaniu krótkiego wezwania Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną. Na jej odmawianie można poświęcić wydzielony czas w ciągu dnia, na przykład kwadrans, ale można do niej wracać często w ciągu dnia, niemal w każdej sytuacji. Ona wtedy bardzo zbliża do Jezusa, sprawia, że tworzy się z Nim więź, i nas prawdziwie przemienia” – mówi duchowny.

- „Jest ona swoistym fenomenem. Otóż modlitwa nie może się zatrzymać na tym, by powtarzać ją tylko ustami. Nie może też ograniczyć się do myślenia o Bogu, rozważania o Nim, ale musi prowadzić do więzi z Nim, do żywej relacji. Ma więc zstąpić z umysłu do serca, a więc stać się stanem miłości z Bogiem. Co więcej, ma ogarnąć całego człowieka, nie tylko jego wnętrze, ale także ciało. Bo cały człowiek się modli” – dodaje.

kak/gosc.pl

Komentarze (13):

feldkuratkatz2020.11.14 21:54
Wszystko co KK ma do zaproponowania w dobie kryzysu to nowy paciorek. Żenada i mizeria intelektualna tej instytucji powala, nie dziwne, że seminaria puste.
Anonim2020.11.14 17:27
Klep paciorki, bo jeszcze nie daj boże zaczniesz myśleć samodzielnie.
Anonim2020.11.14 17:56
Ty nie klepiesz paciorków i masz prpblem z mysleniem samodzielnym, wszyscy powtarzacie te same farmazony .
Marek2020.11.14 16:46
Dlaczego modlitwa ma być powatarzaniem ustalonych formułek, narzuconych prez kościół? Czy rozmawiacie ze znajomymi, powtarzając gotowe zdania z poradnika savoir vivre? Modlitwa ma być swobodną ROZMOWĄ z Bogiem przez jedynego pośrednika jaki został nam dany i jakiego potrzebujemy - przez Jezusa Chrystusa.
Anonim2020.11.14 17:53
A czemu protestan mówi katolikom jak mają się modlić ? Zresztą widać ,że nie rozumiesz o czym mowa.
Stały czytelnik2020.11.15 17:00
Ja na przykład nigdy nie wymyśliłbym takiej pięknej modlitwy samodzielnie: Wszechmogący, wieczny Boże, oto zbliżam się do najświętszych tajemnic Twojego Syna Jednorodzonego, naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Zbliżam się do nich jak chory do lekarza życia, jak nieczysty do źródła miłosierdzia, jak ślepy do światła wiecznej jasności, jak ubogi i nędzny do Pana nieba i ziemi. Błagam Cię, abyś dzięki swej nieskończonej hojności uleczył moją słabość, obmył moje grzechy, rozświetlił moje mroki, wzbogacił moje ubóstwo i okrył nagość, abym mógł przyjąć Chleb aniołów, Króla nad królami i Pana nad panami z taką czcią i pokorą, skruchą i pobożnością, z taką czystością i wiarą, z takim zamiarem i uwagą, jak tego wymaga moje zbawienie. Spraw łaskawie, abym przyjął nie tylko znak zewnętrzny sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej, lecz istotę i całą moc tego sakramentu. Najłaskawszy Boże, daj mi tak przyjąć Ciało Twego Syna Jednorodzonego, naszego Pana, Jezusa Chrystusa, które wziął z Maryi Dziewicy, abym mógł być wcielony w Jego ciało mistyczne i zaliczony między Jego członki. Ojcze najmilszy, pozwól mi wiecznie wpatrywać się bez zasłony w oblicze umiłowanego Syna Twojego, którego teraz w czasie ziemskiej wędrówki pragnę przyjąć pod postacią Chleba. Amen.
fdf2020.11.14 15:15
A kysz diable czarny.
Anonim2020.11.14 15:10
Ogłupiające.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.14 14:25
wystarczy popatrzeć na obłudny ryj tego kleszego nieroba żeby wiedzieć że to yebany pedofil!
Anonim2020.11.14 13:37
W wolnym czasie lepiej uprawiac jogę lub seks. Relaksuje to lepiej niż modlitwa.
Na seks jesteś za stary i nie masz z kim.2020.11.14 13:48
Joga na twoim Osiedlu XX-lecia jest pod trzepakami. Zostanie ci Fronda.
Tu nie ma mowy o seksie czy jodze2020.11.14 13:55
Lecz o ciągłym trwaniu przy Bogu.
Anonim2020.11.14 14:56
A co ty o tym wiesz jak ty tylko na Frondzie wolny czas spedzasz .