Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców w Polsce. 431 posłów głosowało dziś przeciwko przymusowej relokacji uchodźców, uznając że projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący obligatoryjnej relokacji imigrantów jest niezgodny z zasadą pomocniczości.

Nikt nie był przeciw a tylko jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Sejm przyjął dziś uchwałę, przygotowaną przez sejmową komisję ds. Unii Europejskiej, stwierdzającą, że rozporządzenie Parlamentu Europejskie i Rady EU nie jest zgodne z art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej, mówiącym o zasadzie pomocniczości.

Według autorów dzisiejszej uchwały, opracowane przez instytucje unijne rozwiązania nie uwzględniają wielu obiektywnych czynników występujących w poszczególnych państwach członkowskich, takich np. jak posiadane przez dane państwo zewnętrznych granic unijnych, zaangażowanie państwa w pomoc innym członkom UE, czy też zdolności recepcyjnych oraz integracyjnych danego kraju.

Jedna z koncepcji reformy azylowej Unii Europejskiej zakładała, m.in. stały, uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej przydział uchodźców a w przypadku nie przyjęcia przez dany kraj ustalonej liczby imigrantów, nałożenie kary w wysokości 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Pomysły tego rodzaju są źródłem wielu kontrowersji i budzą ogromny sprzeciw w Polsce. Jednakże ostatnie słowo, w kwestiach przestrzegania prawidłowości stosowania zasady pomocniczości i proporcjonalności , należy do parlamentów narodowych.

LDD/RMF24/Fronda.pl