26.10.16, 21:20

NATO niebawem postawi mur przeciw Putinowi

Spotkanie ministrów obrony państw NATO na razie przynosi nam jeden podstawowy bardzo ważny wniosek - wzmocnienie flanki wschodniej sojuszu jest coraz bliższe. 

Sekretarz generalny Sojuszu oficjalnie potwierdził, że NATO-wski batalion w Polsce wraz z Amerykanami stworzą także Brytyjczycy oraz Rumunii. Jens Stoltenberg poinformował o tym na zakończenie pierwszego dnia spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

O wysłaniu batalionów do Polski i krajów bałtyckich, po tysiąc żołnierzy każdy, zdecydowano na lipcowym szczycie w Warszawie. Wtedy wiadomo było także, które kraje staną na czele batalionów. Uzgodniono, że Stany Zjednoczone będą ogrywały wiodącą rolę w Polsce, Wielka Brytania w Estonii, Niemcy na Litwie, a Kanada na Łotwie.

Dziś te oferty zostały potwierdzone i oficjalnie doprecyzowano, które kraje pomogą w tworzeniu batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. Nie ma natomiast jeszcze oficjalnej informacji ilu dokładnie żołnierzy wyślą do naszego kraju Wielka Brytania i Rumunia. Nieoficjalnie mówi się, że po 150 żołnierzy.

emde/IAR, Fronda.pl