Uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie oraz przedstawiciele parlamentu. Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. 

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. 3 maja obchodzimy także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

O g. 11 na Zamku Królewskim Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, a godzinę później na Placu Zamkowym rozpocznie się uroczystość i parada Wojska Polskiego. Ponadto o g. 18:10 prezydent weźmie udział w imprezie plenerowej "VIVAT MAJ TRZECI MAJ" na Placu Teatralnym w Warszawie.

Oprócz przedstawicieli najwyższych władz państwowych udział we mszy wzięli również kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.

Kardynał Nycz podkreślił, że Konstytucja 3 Maja pomimo upadku Polski pozwalała przetrwać ludziom 123 lata rozbiorów. – Każdy testament zawiera rzeczy najważniejsze, które sporządzający chce przekazać potomnym. Testament należy wykonać w imieniu tego, który ją sporządził. Konstytucja 3 maja była niewątpliwie takim testamentem – powiedział metropolita warszawski. 

za: telewizjarepublika.pl