Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej wynika, że na wzrost poparcia mogą liczyć obecnie jedynie PiS i Lewica.

PiS zanotował wynik o ponad 2 proc. lepszy niż miesiąc temu - na tę partię chce głosować 33,6 proc. ankietowanych (wobec 31 w poprzednim badaniu).

Wzrosło również poparcie Lewicy, na którą chce głosować 10,4 proc. badanych (wobec 8,1 proc. miesiąc temu). - Widać, że strategia odrywania się od opozycji "anty-PiS" przynosi jakiś skutek, ale pewności co do utrzymania tego trendu nie ma - zauważa w tym kontekście gazeta.

Spadło poparcie Polski 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 18,6 proc. badanych (wobec 19,1 w poprzednim badaniu). Konsekwentne spadki poparcia notuje Platforma Obywatelska, której poparcie spadło do poziomu 14,3 proc. (wobec 15,6 proc. w poprzednim badaniu).

Nieznaczny spadek odnotowała także Konfederacja - z 7,2 na 6,9 proc. Poniżej progu wyborczego znalazła się Koalicja Polska-PSL z wynikiem 4,9 proc. (wobec 5,1 proc. w poprzednim badaniu).

Gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, frekwencja wyniosłaby 48,6 proc.

jkg/rp.pl