22.08.16, 17:40Fot. Wikipedia

Miliard dolarów na dobry początek – wizyta Prezydenta Kazachstanu w Polsce

W poniedziałek dwudniową wizytę w Polsce rozpoczął Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. Pierwszy dzień kazachskiego przywódcy w naszym kraju to przede wszystkim spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą, jutro natomiast odbędzie się spotkanie z szefową polskiego rządu, Premier Beatą Szydło.


Głowy państw będą prowadzić rozmowy na temat współpracy gospodarczej oraz polityki wschodniej.  „Prezydenci mają przyjąć deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu. Podpisanych zostanie szereg umów gospodarczych - międzypaństwowych i między firmami”- jak dowiadujemy się z komunikatu na stronie Prezydenta RP.

Zgodnie z deklaracją ambasadora Kazachstanu Ałtaja Abibułłajewa, w trakcie tej wizyty mają zostać podpisane wzajemne umowy handlowe na kwotę 1 miliarda dolarów.

„Polska jest naturalnym partnerem Kazachstanu, który otwiera drzwi na całą Unię Europejską” – zaznaczył ambasador.

Jeszcze dziś Nursułtan Nazarbajew złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a po południu w Łazienkach
Królewskich będzie rozmawiał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem obaj prezydenci i zaproszeni goście spotkają się na wydanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę oficjalnym obiedzie.

Po jutrzejszym spotkaniu Nursułtana Nazarbajewa z Premier Szydło, prezydenci Polski i Kazachstanu wezmą udział ww otwarciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. 

Miejmy nadzieję, że podpisane na ok. 1 miliard dolarów umowy handlowe to początek wieloletniej, owocnej współpracy pomiędzy obydwoma państwami, a Kazachstan stanie się dla Polski partnerem, który będzie otwierał drzwi na całą Azję.

red. Źródło: Prezydent.pl